Rodzic jako przywódca stada. Pełne miłości przywództwo w rodzinie

Okładka książki Rodzic jako przywódca stada. Pełne miłości przywództwo w rodzinie Jesper Juul
Jesper Juul Wydawnictwo: MIND poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Leitwölfe sein: Liebevolle Führung in der Familie
MIND
2017-04-04
2017-04-04
Dariusz Syska
dzieci wychowanie poradnik

Po przeczytaniu tej książki zauważyłem, że lepiej się dogaduję ze swoją nastoletnią córką. Mamy wspólny język, a nasze rozmowy są pełne zrozumienia i szacunku.

Juul promuje wśród rodziców autentyczność postaw, potrzebę poszanowania swoich wartości (nazywaną tutaj integralnością) i – jakkolwiek niewypowiedzianą wprost – racjonalną hierarchiczność w relacjach z dziećmi. Nie są to pomysły nowe, książka przemyca chociażby wiele treści z poprzedniej „Nie z miłości”, ale tutaj zyskują nową perspektywę, zostają usystematyzowane.

I ze wszystkimi powyższymi postulatami się zgadzam. Problem w tym, że Juul proponuje realizację każdego z nich w sposób, powiedziałbym, karkołomny. Autor stoi na stanowisku, że najlepszą metodą wychowawczą jest osobisty autorytet. Dziecko przyjmie nas takimi, jakimi jesteśmy, jeżeli będziemy w relacjach z nim prawdziwi, jeżeli po prostu będziemy sobą. Wydaje się, że taki koncept oparty jest na wielkim niedopowiedzeniu – znam bowiem przykłady ojców-dandysów, utracjuszy czy matki-histeryczki, którym nie można zarzucić braku autentyczności. Nie oznacza to jednak, że zaskarbiali sobie miłość i szacunek swych dzieci, że te podążają za ich systemem wartości. Zresztą sam pamiętam ze szkoły podstawowej, że lubiłem nauczycielki przede wszystkim sympatyczne, a nie autentyczne. Sama przez się szczerość zachowań nie gwarantuje rodzicielskiego sukcesu, musi za nim stać coś jeszcze. Coś, o czym Juul nie wspomina.

Publicystycznie nieudane i po prostu niepotrzebne merytorycznie były też porównania rodziny do wilczego stada. Zakładam, że ten wilczy aspekt miał być po prostu lśniącym tokenem na okładkę, niczym więcej.

Jak już gdzieś kiedyś pisałem: szanuję Juula – zgadzam się z jego optyką na rodzicielstwo, ale wydaje mi się, że nie dostrzega ona wielu wychowawczych niuansów, jest mocno uproszczona, wyidealizowana. Być może dałoby się temu zaradzić, gdyby książka nie miała objętości broszurki?

I ze...

Czyta się bardzo szybko, a treść jest wartościowa zarówno dla młodych rodziców, jak i rodziców starszych dzieci.

Na półkach: , , , , , ,

"Na tym polega
doskonała wymiana między rodzicami i dziećmi:
my dajemy im życie,
a w zamian otrzymujemy bodziec,
żeby na nowo odzyskać swoje."

Książka o nowym spojrzeniu na rodzicielstwo - jako na przywództwo rodzica, oparte na autentyczności, integralności, równej godności i osobistej odpowiedzialności. Bardzo wartościowe spojrzenie.

"Na tym polega
doskonała wymiana między rodzicami i dziećmi:
my dajemy im życie,
a w zamian otrzymujemy bodziec,
żeby na nowo odzyskać swoje."

Bardzo dobra książka. Bardzo szybko się ją czyta. Jasper zwraca uwagę na ciekawe aspekty naszego zachowania pod względem wychowania dzieci.

Przewspaniała książka - szczególnie dla rodziców zagubionych wśród ilości metod, teorii itp. docierających do nich od znajomych, z książek... Wyraźne wskazówki i dużo spokoju - nikt nie jest idealny. Żałuję, że przeczytałam tę książkę dopiero teraz.

Porównywanie człowieka do wilka było tu dla mnie mało merytoryczne, ale rozumiem że są ludzie do których to trafia. Książka ta to natomiast typowy Juul - jest głównie o tym, że bycie dobrym rodzicem polega na ciągłym stawaniu się najlepszą, najbardziej autentyczna wersja siebie. Są tu z grubsza poruszane wszystkie bardzo typowe dla Juula tematy takie jak poszanowanie wewnętrznej integralności drugiego człowieka i nauka stawiania swoich granic. Juul po raz kolejny porusza temat tego, że nie jesteśmy nauczeni pracy nad sobą, więc często uciekamy się do odgrywania roli rodzica i stosowania jakichś metod wychowawczych żeby ukryć nasza bezradność czy wrażliwość, podczas gdy to właśnie te rzeczy czynią z nas autentycznych ludzi i pomagają nam w byciu dobrym rodzicem.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Juul w każdej swojej książce pisze o podobnych rzeczach, które mogą jedynie utrwalić podejście do dzieci. Dla mnie autor to guru w kwestii wychowania, a może bardziej rozumienia dzieci.

Pomogła mi zapanować nad moją zgrają :)

Pomogła mi zapanować nad moją zgrają :)

Jedna z tych pozycji, wobec których trudno przejść obojętnie. Kwintesencja Juula w Juulu. Prawie pół książki mam pozaznaczane, że jest tam coś wartościowego, co może wzbogacić moje rodzicielstwo. Opisane bardzo szczegółowo jedno z fundamentalnych założeń promowanych przez autora i FamilyLab. Jestem ogromnie wdzięczna autorowi za tę pozycję.

• Psychologia
  • Dziecko
  • Dzieci

Dodaj cytat z książki Rodzic jako przywódca stada. Pełne miłości przywództwo w rodzinie