Nawrócenie i chrzest Mieszka I

Okładka książki Nawrócenie i chrzest Mieszka I
Philip Earl Steele Wydawnictwo: Avalon historia
152 str. 2 godz. 32 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Avalon
Data wydania:
2016-03-20
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Liczba stron:
152
Czas czytania
2 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377906667
Tagi:
chrzest Polski Piastowie Mieszko I
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
Reklama

Książki autora

Okładka książki Chrzest — przemiany religijne, kulturowe i sepulkralne. Funeralia Lednickie — spotkanie 19 Wojciech Dzieduszycki, Marek Figlerowicz, Henryk Głąb, Elżbieta Haduch, Luiza Handschuh, Karol Kollinger, Małgorzata Kołodziej, Piotr Kozłowski, Piotr Kuberski, Michal Lutovsky, Małgorzata Marcinkowska-Swojak, Aleksandr Musin, Anna Philips, Tomasz Płonka, Halina Przychodzień, Philip Earl Steele, Ireneusz Stolarek, Jerzy Strzelczyk, Józef Szykulski, Jacek Tomczyk, Jacek Wrzesiński, Michał Zeńczak
Ocena 7,0
Chrzest — prze... Wojciech Dzieduszyc...

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
22 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
78
33

Na półkach:

Na pewno jest to nowe spojrzenie na początki chrześcijaństwa w Polsce - nowe teorie, ale wykorzystujące stary warsztat. Nie dowiemy się niczego od strony historycznej, siłą książki natomiast są nowe tezy - nad którymi warto pochylić głowę.

Na pewno jest to nowe spojrzenie na początki chrześcijaństwa w Polsce - nowe teorie, ale wykorzystujące stary warsztat. Nie dowiemy się niczego od strony historycznej, siłą książki natomiast są nowe tezy - nad którymi warto pochylić głowę.

Pokaż mimo to

22
avatar
522
347

Na półkach:

Nigdy nie było czegoś takiego jak nawrócenie Mieszka, to bzdura. To o tytule, natomiast treść to nic innego jak pseudonaukowa propagandowa.

Nigdy nie było czegoś takiego jak nawrócenie Mieszka, to bzdura. To o tytule, natomiast treść to nic innego jak pseudonaukowa propagandowa.

Pokaż mimo to

0
avatar
483
470

Na półkach: , ,

Jedno z moich ulubionych zagadnień – początki chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Tym razem wpadła mi pozycja Philipa Steela. Krótka książeczka traktująca o genezie chrztu polski. Przed lekturą zapoznałem się z oficjalną recenzją tym samym miałem jeszcze większą chęć na lekturę. Zasadnicza teza jaką stawia autor sprowadza się do tego, że u podstaw decyzji Mieszka co do przyjęcia chrztu mogły stać jego autentyczne potrzeby duchowe – nawrócenie. Jednak sama treść nie zawiera w sobie wielu przekonywujących argumentów za jej poparciem. Tych raczej być nie może skoro Mieszko nie prowadził dziennika osobistego, a nawet gdyby (co raczej niewiarygodne) to trudno by takowy się nam ostał. Wiedzieć więc nie będziemy co Mieszkowi w duszu grało. Wartością jednak tej pozycji jest ciekawa polemika jaką autor prowadzi ze zwolennikami tezy o wyłącznie politycznych przesłankach chrztu – świetne jest zwłaszcza zestawienie z osobą Konstantyna czy Chlodwiga. Książka nie odkrywcza ale uzupełniająca wiedzę dzięki jej polemicznemu charakterowi.

Jedno z moich ulubionych zagadnień – początki chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Tym razem wpadła mi pozycja Philipa Steela. Krótka książeczka traktująca o genezie chrztu polski. Przed lekturą zapoznałem się z oficjalną recenzją tym samym miałem jeszcze większą chęć na lekturę. Zasadnicza teza jaką stawia autor sprowadza się do tego, że u podstaw decyzji Mieszka co do...

więcej Pokaż mimo to

94
Reklama
avatar
903
29

Na półkach:

Autor postanowił skopiować schemat badawczy zastosowany niegdyś względem Konstantyna Wielkiego, aby dowieść, że Mieszko I nawrócił się powodowany szczerą wiarą. Problem polega na tym, że - zakładając poprawność teorii niektórych historyków - Konstantyn traktował chrześcijańskiego Boga tak samo jak bóstwa pogańskie, tzn. uznał go za Boga nadrzędnego, a następnie jedynego, ale jego wybór wynikał z prostej zależności: pomóż mi wygrać bitwę, a będę ci oddawał cześć. Taki sposób nawiązywania relacji z bóstwami był typowy dla religii rzymskiej. A co wiemy o sposobie traktowania bogów przez Słowian Zachodnich? Niemal nic, informacje zachowały się tylko odnośnie do Połabia. Autor zrobił więc kopiuj-wklej, wniosek wysnuł pod tezę, tymczasem to tak, jak gdyby ktoś uznał, że do zrozumienia religijności Chrobrego można wykorzystać informacje o religijności Peryklesa.

Autor postanowił skopiować schemat badawczy zastosowany niegdyś względem Konstantyna Wielkiego, aby dowieść, że Mieszko I nawrócił się powodowany szczerą wiarą. Problem polega na tym, że - zakładając poprawność teorii niektórych historyków - Konstantyn traktował chrześcijańskiego Boga tak samo jak bóstwa pogańskie, tzn. uznał go za Boga nadrzędnego, a następnie jedynego,...

więcej Pokaż mimo to

15
avatar
261
55

Na półkach: ,

Jest gigantyczna różnica między książkami historycznymi pisanymi przez Polaków a przez obcokrajowców. Być może jeszcze nie trafiłem na polskiego historyka, który potrafi pisać bez nadęcia, prostym językiem,. Mam wrażenie, że polscy autorzy po napisaniu tekstu przez tydzień siedzą w książkach i szukają skomplikowanych i archaicznych wyrazów tylko po to, żeby popisać się przed kolegami po fachu i otoczyć się aurą (najczęściej całkowicie niesłusznie) elokwencji. Duch Alana Sokala w Polsce wciąż ma się świetnie. Wracając do Nawrócenia, autor pisze tekst, który czyta się świetnie. Jest zrozumiały nawet dla mnie (nie jestem mediewistą). Teorii pod względem naukowym nie oceniam, nie mam warsztatu. Do lektury mocno zachęcam. Początki naszego państwa są fascynujące.

Jest gigantyczna różnica między książkami historycznymi pisanymi przez Polaków a przez obcokrajowców. Być może jeszcze nie trafiłem na polskiego historyka, który potrafi pisać bez nadęcia, prostym językiem,. Mam wrażenie, że polscy autorzy po napisaniu tekstu przez tydzień siedzą w książkach i szukają skomplikowanych i archaicznych wyrazów tylko po to, żeby popisać się...

więcej Pokaż mimo to

4
avatar
266
248

Na półkach:

Opinia o wydaniu I.

Odnoszę wrażenie, że podstawą tej książki są zaledwie dwie (!) pozycje: "Mieszko Pierwszy" Strzelczyka i "Ostrów Lednicki: U progu chrześcijaństwa w Polsce" pod redakcją Klementyny Żurowskiej.

Philip Earl Steele nie wnosi czegoś nowego do naszej wiedzy – daje nam jakąś swoją wizję z pogranicza popularyzacji nauki, dziennikarstwa i beletrystyki. Wizję znacznie słabszą od dostępnych na rynku popularnych biografii Mieszka I pióra Jerzego Strzelczyka i Gerarda Labudy.

WIĘCEJ:
http://seczytam.blogspot.com/2019/09/philip-earl-steele-nawrocenie-i-chrzest.html

Opinia o wydaniu I.

Odnoszę wrażenie, że podstawą tej książki są zaledwie dwie (!) pozycje: "Mieszko Pierwszy" Strzelczyka i "Ostrów Lednicki: U progu chrześcijaństwa w Polsce" pod redakcją Klementyny Żurowskiej.

Philip Earl Steele nie wnosi czegoś nowego do naszej wiedzy – daje nam jakąś swoją wizję z pogranicza popularyzacji nauki, dziennikarstwa i beletrystyki. Wizję...

więcej Pokaż mimo to

10
avatar
402
402

Na półkach: ,

Taki mały brainstorming. Autor jest protestantem. Sposób w jaki pisze o Mieszku zasługuje na najwyższe uznanie. Autor przeciwstawia się dominującemu podejściu w nauce - że Mieszko I przyjął chrzest z powodów politycznych. Uważa, że zrobił to bo … uwierzył w Boga chrześcijan. Uważał Go za potężniejszego od dotychczasowych "bogów". W tym ujęciu przyjęcie chrześcijaństwa nie było kluczem do zdobycia i zabezpieczenia władzy. Czy było? Skoro Bóg chrześcijan był potężniejszy? Niewielka ale treściwa książeczka. Wydaje mi się, że tezy przedstawione w tej pozycji wymagają dalszego badania i rozwoju. Warto zwrócić uwagę na jedną rzecz - chrzest Polski miał miejsce w ciemnym okresie papiestwa, papieży Janów. To tak na marginesie.

Taki mały brainstorming. Autor jest protestantem. Sposób w jaki pisze o Mieszku zasługuje na najwyższe uznanie. Autor przeciwstawia się dominującemu podejściu w nauce - że Mieszko I przyjął chrzest z powodów politycznych. Uważa, że zrobił to bo … uwierzył w Boga chrześcijan. Uważał Go za potężniejszego od dotychczasowych "bogów". W tym ujęciu przyjęcie chrześcijaństwa nie...

więcej Pokaż mimo to

21
avatar
979
965

Na półkach: , , ,

6,5/10

6,5/10

Pokaż mimo to

0
avatar
187
41

Na półkach: ,

Krótka rozprawka i wywód nt. chrztu Mieszka I i jego państwa, chrześcijańskiego historyka rodem z USA, który zamieszkał i założył rodzinę w Polsce. Taki drugi Norman Davies. Autor stara się wykazać, że decyzja o chrzcie była podjęta samodzielnie, bez przymusu (z czym zgadza się raczej większość), ale zdecydowała o tym nie kalkulacja polityczna, a jedynie autentyczne nawrócenie na prawdziwą wiarę (prawie przekonuje). Ponadto wskazuje że do chrztu doszło na Ostrowiu Lednickim (również obecnie wiodąca teoria), ale że zabudowania odkryte w Lednicy to nie palatium książęce i baptysterium (jak sądzi większość), ale pałac biskupi i baptysterium i pierwsza siedziba biskupa Jordana i biskupstwa (tu mnie nie do końca przekonuje). Możliwe, możliwe ale... niekoniecznie. Jest to nic ponadto jak przedstawienie w skrócie swoich teorii i wywodów. Nie więcej jak 6.5.

Krótka rozprawka i wywód nt. chrztu Mieszka I i jego państwa, chrześcijańskiego historyka rodem z USA, który zamieszkał i założył rodzinę w Polsce. Taki drugi Norman Davies. Autor stara się wykazać, że decyzja o chrzcie była podjęta samodzielnie, bez przymusu (z czym zgadza się raczej większość), ale zdecydowała o tym nie kalkulacja polityczna, a jedynie autentyczne...

więcej Pokaż mimo to

2
avatar
601
12

Na półkach: ,

Bardzo ciekawa pozycja. Świetnie napisany "reportaż historyczny". Dużym walorem jest struktura oraz wywiad wprowadzający w kontekst. Nie rości sobie prawa do uznania za "prawdę historyczną" ale podważa panujące w polskiej historiografii trendy. Dziwne jest to, że nie napisał jej żaden polak. Czyżbyśmy już byli tak zasklepieni w "micie Gniezna" (czy Poznania), że nie jesteśmy w stanie zebrać się na uczciwość historyczną?

Lektura na jedno, może dwa popołudnia, nie męczy, a tyle się można dowiedzieć o własnej historii.

Bardzo ciekawa pozycja. Świetnie napisany "reportaż historyczny". Dużym walorem jest struktura oraz wywiad wprowadzający w kontekst. Nie rości sobie prawa do uznania za "prawdę historyczną" ale podważa panujące w polskiej historiografii trendy. Dziwne jest to, że nie napisał jej żaden polak. Czyżbyśmy już byli tak zasklepieni w "micie Gniezna" (czy Poznania), że nie...

więcej Pokaż mimo to

6

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Nawrócenie i chrzest Mieszka I


Reklama

Ciekawostki historyczne

Historia najnowsza | 2022-06-26
Historia disco polo
Disco polo to fenomen naszej sceny muzycznej. Polska odbudowywała się po szarych dekadach komunizmu w rytm piosenek „Jesteś...
awatar
Anna Baron-Jaworska
Czytaj więcej
Druga wojna światowa | 2022-06-25
II wojna światowa w powietrzu
Przeciwnicy Pierre’a Clostermanna rozbijali się lub tonęli. On doczekał się chwały jako as lotnictwa myśliwskiego. Po wojnie opisał...
awatar
Pierre Clostermann
Czytaj więcej
| 2022-06-24
Wielki Cyrk
Pierre Clostermann mógł umrzeć na wiele sposobów. To jednak jego przeciwnicy po walkach powietrznych rozbijali się o ziemię w...
Ignacy Jan Paderewski był nie tylko wybitnym pianistą, ale także politykiem i społecznikiem, a przede wszystkim – wielkim patriotą.
XIX wiek | 2022-06-24
Tajemnica Heleny Konopnickiej
Maria Konopnicka wyparła się chorej umysłowo córki. Żałowała, że dziewczyna… nie odebrała sobie życia. Co stało się z „wyrodną”...
awatar
Iwona Kienzler
Czytaj więcej
Bracia od których pochodzi termin bliźnięta syjamskie.
awatar
Paweł Czarnecki
Czytaj więcej
Nowożytność | 2022-06-23
Historia szczepionki na ospę
Krowa, genialny lekarz i trochę szczęścia – tyle wystarczyło, by dokonać przełomu w medycynie. Pod koniec XVIII wieku w Anglii...
awatar
Paweł Filipiak
Czytaj więcej
Często zdarza się, że przy okazji prac budowlanych czy konserwacyjnych natrafiamy na interesujące znaleziska. Nie inaczej stało się...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
Ten wybitny pianista poświęcił życie i karierę walce o niepodległość. To właśnie Ignacy Jan Paderewski zapewnił poparcie Amerykanów...
awatar
Maria Procner
Czytaj więcej
zgłoś błąd