Zmartwychwstać przed śmiercią

Okładka książki Zmartwychwstać przed śmiercią praca zbiorowa
Okładka książki Zmartwychwstać przed śmiercią
praca zbiorowa Wydawnictwo: Puffin Print Limited (Szkocja) poezja
poezja
Puffin Print Limited (Szkocja)
2017-03-22
2017-03-22
poezja Zmartwychwstanie

Dla katolików Święta Wielkiej Nocy są świętami szczególnymi. Czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu ma przygotować ich duchowo, ma być czasem wewnętrznego oczyszczenia, zwrócenia uwagi na najważniejsze aspekty życia, zwrócić uwagę na to, by zwolnić, wsłuchać się w siebie, poświęcić więcej czasu bliskim, zmienić się. To święta ważne, ale trochę zepchnięte przez komercyjny wydźwięk Świąt Bożego Narodzenia. A to właśnie Wielkanoc ma swoją ważną dla tej religii symbolikę, którą odczuwa się głębiej przez wiarę. Wiarę w zmartwychwstanie.

Irena Ewa Idzikowska żyje w Szkocji. W ostatnim czasie postanowiła zrobić coś nie tylko dla siebie, ale i dla znajomej, zaprzyjaźnionej grupy poetów, dla których poezja to nie tylko słowa, ale i emocje zaklęte w ich formie i sposobie przekazu. Irena podjęła się ważnego nie tylko dla poetów zebranych w antologii, zadania. W każdym wierszu można znaleźć coś, co porusza wewnętrzną strunę uniesienia, afektu, a nawet najwyższego stopnia estymy dla ich odwagi i wrażliwości na piękno otaczającego Ich świata.

Autorami poezji są:
Ryszard „Sidor” Sidorkiewicz
Tamara Mariola Tarasek
Grażyna Tatarska
Ewelina Zielińska

Tematem przewodnim wierszy jest życie, któremu autorzy przyglądają się z każdej strony, uwzględniając jego ciemne strony, pokazując upadki człowieka, zatracanie się w potyczkach słownych i uczuć: „W uczuć naszych poniewierce/ Tyle ciepła jest co mrozu/ Co innego mówi serce/ Co innego mówi rozum. [...]”. To wiersze liryczne, jakby melodyjne, nostalgiczne, jak chociażby wiersze Krzysztofa Cezarego Buszmana niczym słowa piosenek bądź dźwięcznych melodii. I w swoich wierszach poeta zawarł obserwacje ściśle indywidualne. O upadkach człowieka, o słabościach, pokręconych często drogach, nadziejach: „W drzwiach – dostrzegam drogę/ W milczeniu zaś – słowo/ W podróży – przygodę/ A w nasieniu – owoc!”

W wierszach Ireny Ewy Idzikowskiej dostrzec można całą gamę uczuć, odczuć jak i wspomnienia o bliskich Jej sercu znajomych, przyjaciół: „dłonie masz takie zimne/ trzymasz suchych wrzosów pęk/ spojrzenie dalekie nieodgadnione/ chciałabyś wiedzieć gdzie jesteś [...]”. Ale jest też w tych wierszach pewna konsternacja i chwila na głębszy oddech dla czytelnika: „[...] topnieją lody kruszeją serca mężnieją twoje myśli/ zbliżasz się nie wiedząc nie mając świadomości pragniesz [...]”.

Całość na:

• 2017

Dodaj cytat z książki Zmartwychwstać przed śmiercią