Myśl w języku Python! Nauka programowania

Okładka książki Myśl w języku Python! Nauka programowania Allen Downey
Okładka książki Myśl w języku Python! Nauka programowania
Allen Downey Wydawnictwo: Helion informatyka, matematyka
264 str. 4 godz. 24 min.
Kategoria:
informatyka, matematyka
Tytuł oryginału:
Think Python: How to Think Like a Computer Scientist
Wydawnictwo:
Helion
Data wydania:
2017-02-06
Data 1. wyd. pol.:
2017-02-06
Liczba stron:
264
Czas czytania
4 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328330023
Tłumacz:
Piotr Pilch
Średnia ocen

6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
131
130

Na półkach: ,

Dla ścisłości i uczciwości, zastrzeżenie -- kupiłem ją w zastępstwie nieosiągalnego obecniego "Leksykonu kieszonkowego".

Leksykon to żaden nie jest, nie jest to także podręcznik programowania w Pythonie, to raczej podręcznik programowania w ogóle, a Python to niejako wehikuł do tejże nauki.

Nie byłoby może aż tak źle z oceną, gdyby nie kilka czynników -- autor z jednej strony pisze dla laika, ale stara się być bardzo precyzyjny. W efekcie jest śmiertelnie poważny i nieprecyzyjny, na dokładkę wymyślając własną terminologię (tłumacz tu także się popisał). Zamiast przyjemnej zabawy z komputerem mamy tonę formalizmów: "token -- jeden z podstawowych elementów struktury...", "rekurencja nieskończona -- [...] powoduje błąd uruchomieniowy" (bzdura, dla wywołania ogonowego stos nie rośnie),"baza danych -- plik, którego zawartość uporządkowano podobnie do słownika z kluczami...".

A teraz odwróćmy, co to jest? "Plan projektowania programu obejmujący prototyp używający zmiennych globalnych, a także wersję finalną, która przekształca zmienne globalne w atrybuty instancji". Strzelalbym, że to coś koło projektowania/refaktoryzacji, a to opis hasła "hermetyzowania danych".

Ale tak czy inaczej -- czy ten laik to urzędnik skarbówki, żeby go tak torturować?

Autor prowadzi czytelnika w tempie dość ślimaczym, ale bierze się ono także z tego, że zamiast pokazać prawidłowy styl programowania, prezentuje cały rozdział używając złego stylu. To już samo w sobie jest złe, bo czytelnik widzi i zapamiętuje zły wzór, ale nawet stosując takie podejście (od złego do dobrego) autor do końca nie wyjaśnia w czym był problem. Można odnieść wrażenie, że np. inicjowanie pól obiektu poza konstruktorem to po prostu alternatywna składnia.

Na końcu każdego rozdziału mamy ćwiczenia (bez rozwiązań -- bardzo pomocne).

O tłumaczeniu już napomknąłem, jakoś tak się dzieje, że np. Banda Czworga napisała jedną książkę o projektowaniu, ale w polskiej rzeczywistości językowej funkcjonuje to na zasadzie katalogu składu budowlanego -- w niniejszej pozycji pojawiła się np. "okleina".

Na polskim rynku mamy perełkę dla zaawansowanych ("Zaawansowany Python"),ale na poziomie wprowadzenia jest problem z sensowną książką jak widać (w sensownej cenie).

Jako wstęp do programowania w ogóle chyba lepiej sprawdzić książki z PWN-u do Pythona i Javascriptu (wyglądają zachęcająco),a tym którzy szukają skrótowca chyba lepiej będzie poczekać na wznowienie "Leksykonu kieszonkowego" lub niestety wyłożyć większą kwotę i nabyć "Python. Instrukcje dla programisty" (nie znam, ale nie znalazłem nic bardziej obiecującego po niniejszym zakupie).

Dla ścisłości i uczciwości, zastrzeżenie -- kupiłem ją w zastępstwie nieosiągalnego obecniego "Leksykonu kieszonkowego".

Leksykon to żaden nie jest, nie jest to także podręcznik programowania w Pythonie, to raczej podręcznik programowania w ogóle, a Python to niejako wehikuł do tejże nauki.

Nie byłoby może aż tak źle z oceną, gdyby nie kilka czynników -- autor z jednej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    8
  • Chcę przeczytać
    6
  • Posiadam
    4
  • Teraz czytam
    2
  • Programowanie/SI
    1
  • Posiadane, Już raczej nie przeczytam
    1
  • Programowanie
    1
  • Papier
    1
  • 2020
    1
  • Programuję
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Myśl w języku Python! Nauka programowania


Podobne książki

Przeczytaj także