Duchy. Korespondencje z Kambodży

2015-12-02
2015-12-02
Joanna Wajs, Joanna Ugniewska, Anna Osmólska-Mętrak
Joanna Ugniewska Anna Osmólska-Mętrak Joanna Wajs reportaż Kambodża

Najlepsza, przeczytana przeze mnie, książka o Kambodży. Tiziano Terzani swoje serce oddał Azji, a szczególnie uważnie i z zaangażowaniem, ze względu na swoje lewicowe poglądy, śledził losy tego właśnie kraju. Najpierw z entuzjazmem, potem z coraz większym zwątpieniem, rozczarowaniem i przerażeniem. Z korespondencji, które składają się na „Duchy”, wyłania się najnowsza historia z Czerwonymi Khmerami w roli głównej. Teksty Terzaniego pisane dla rozmaitych gazet europejskich są krótkie, treściwe, zawierają samo sedno. Są to teksty dziennikarza, który nawet w krótkich prasowych notatkach, zostawia piętno swojej wrażliwości. Ale przede wszystkim są to relacje na żywo, na gorąco, oddające atmosferę, strach i troskę. Puls wydarzeń, które sprawiły, że Tiziano Terzani nie był już tym samym człowiekiem.

„Duchy. Korespondencje z Kambodży” to zbiór artykułów prasowych z lat 1972 – 1994 autorstwa Tiziano Terzaniego, który przedstawia czytelnikom skomplikowane i tragiczne losy tego azjatyckiego kraju, znanego z jednego z najpiękniejszych zabytków na świecie – kompleksu Angkor Wat.

Terzani był świadkiem kolejnych zwrotów w historii Kambodży — kraju, w którym przez kilkadziesiąt lat skupiały się jak w soczewce interesy wielkich mocarstw jak USA, ZSRR i Chiny oraz sąsiadów, szczególnie Wietnamu i Tajlandii. Bez ogródek oskarża ich realizację swoich interesów kosztem Kambodży. Opisuje ten kraj jako wmanewrowany przez proamerykański rząd w wojnę w Wietnamie i w następstwie tego zaangażowania w 1975 roku przejęty przez Czerwonych Khmerów. Terzani w artykułach relacjonujących na bieżąco sytuację w Kambodży nie ukrywał swoich lewicowych sympatii, więc na początku, kiedy niewiele jeszcze wiadomo na temat partyzantów walczących ze skorumpowanym generałem Lon Nolem, czekał na ich zwycięstwo z nadzieją, która zmieniła się w gorzkie rozczarowanie i przerażenie, kiedy to po inwazji Wietnamu na Demokratyczną Kampuczę (bo tak Kambodżę nazwali Czerwoni Khmerzy),na jaw wyszły zbrodnie Pol Pota – Brata Numer Jeden. Komunistyczni partyzanci przy cichym wsparciu Chin rządzili krajem do stycznia 1979 roku. Wprowadzili tak zwany Rok Zerowy, odizolowali kraj od reszty świata, zlikwidowali banki i pieniądze, zdelegalizowali religię, wypędzili ludzi z miast i zamienili kraj w jeden wielki obóz koncentracyjny, w którym wymordowali — według różnych szacunków — od 2 do 3 milionów swoich rodaków. Po upadku rządów Czerwonych Khmerów, kraj ogarnęła wojna domowa, która trwała aż do końca lat osiemdziesiątych. Ogromną zaletą tej książki jest niewątpliwie ogromny talent autora oraz jego osobiste zaangażowanie w historię, którą nam opowiada. Nie mamy wątpliwości, po której stronie się opowiada i komu w tej przerażająco smutnej historii współczuje.

Wstrząsająca opowieść o reżimie Czerwonych Khmerów opowiedziana przez naocznego świadka zdarzeń. Wstrząsająca, porażająca i - jak to u Terzaniego - doskonale napisana.

Zastanawia mnie dlaczego o naszej masakrze za czasów Hitlera praktycznie wszyscy wiedzą, a gdy chodzi o Kambodżę, to jest to jakby zamiecione pod dywan. Przecież tam też wymordowano miliony ludzi i praktycznie nikt za to nie został ukarany. Gdyby nie ta książka, to pewnie do teraz nie wiedziałabym, że coś takiego miało miejsce. Terzani w swoich reportażach do gazet spisał ponad 20 lat wojny, która wyniszczyła ten kraj. Jako obserwator mógł jedynie przekazywać informacje, co tam się działo. Po latach sam stwierdził, że w wielu rzeczach się mylił i to co wcześniej wydawało mu się dobrym rozwiązaniem, to po pewnym czasie okazywało się tragiczne. Smutne jest to, że nikt do teraz nie jest w stanie pomóc Kambodżanom pozbierać się po tej tragedii i przy okazji im nie zaszkodzić. Historia pokazuje, że im bardziej świat zewnętrzny ingeruje w ten kraj, to tym gorzej Kambodża na tym wychodzi.

Dobrze było czytać autentyczne artykuły Terzaniego. Nie jest to tradycyjny reportaż, opisujący Kambodżę jako tako, lecz bardziej zapis pracy dziennikarskiej w warunkach przełomowych dla tego kraju. Dobra redakcja - przypisy i uzupełnienia wspomagają czytelnika i tworzą dobry kontekst. Świetny tekst autorstwa żony Terzaniego na początku i historia, zamykająca książkę, czyli opis wycieczki Terzaniego do Angkor Watu. Polecam wszystkim, którzy chcą zbliżyć się do "ducha" Kambodży i dowiedzieć się czegoś o Terzanim jako podróżniku i dziennikarzu.

Kambodża- kraj odległy, o którym wiemy może tyle, że tam jest biednie i ciepło. Tylko dlaczego biednie?
Duchy to cudowna opowieść tragicznej, pełnej krwi i bratobójczych wojen historii tego zranionego kraju opowiedziana przez osobę, która w Kambodży zostawiła swoje serce.
Jest to zbiór przejmujących reportaży, fragmentów wywiadów i artykułów, za pomocą których Tiziano relacjonował światu sprawę Kambodży. Choć sceptycznie podeszłam do takiej formy, to w tym wykonaniu była ona świetna - wszystko było jasne, nie było żadnych niedomówień. Z tekstów Tizianego emanowały wręcz emocje. Nie był on kolejnym beznamiętnym dziennikarzem przeliczającym straty na dolary. Widać, że sprawy opisywane są dla niego osobiście istotne, osobiście trudne i osobiście poruszające.
Książka ta jednak nie tylko opowiada historię jakiegoś dalekie, z pozoru obojętnego nam kraju, nie. Zadaje ona również ważne pytania o moralność, etykę, o to co ludzkie. Poddaje wątpliwości moralność świata, poddaje wątpliwości moralność cichego obserwowania. Mówi głośno i wyraźnie o triumfie interesu nad sprawiedliwością. Co znaczy ludzkie życie w obliczu pieniądza? Jak pokazuje historia Kambodży, dosłownie nic.

Przerażające, prawdziwe, elektryzujące.
To za co najbardziej szanuje dorobek Tiziano Terzani to jego omylność. Opisywał otaczającą go rzeczywistość i jak każdy człowiek oceniał to co widzi. Ale nie wypaczał wizji otaczającego świata. Co więcej potrafił przyznać się do tego, że nie był nieomylny. "Duchy" to dwadzieścia lat historii Kambodży widzianej oczami Tiziano Terzania, prawdziwie, bez upiększeń i poprawności politycznej, napisane tak, że nawet czytelnik o niezbyt bogatej wyobraźni poczuje jakby był uczestnikiem opisywanych wydarzeń.
To książka której nie da się tak po prostu zapomnieć...

Przerażające, prawdziwe, elektryzujące.

Bardzo ciężko czyta się o czymś tak strasznym - o bratobójczych masakrach, ludobójstwie usankcjonowanym interesami bogatszych, bezrefleksyjnie rozdających karty w odległych od siebie miejscach. W tym roku byłam na krótko w Kambodży. Zderzenie atrakcyjnych hoteli, pełnych turystów i uśmiechniętych sprzedawców ulic i bazarów z biedą widoczną już parę metrów od miasteczka, czy choćby w miejskim szpitalu (i przed nim),miejsca upamiętniające miliony zmasakrowanych ofiar, nierozbrojone miny, a wszystko to wśród niesamowitej przyrody i wspaniałych ruin Angkoru - to wszystko zmusza do przyznania, że jako ludzkość przekraczamy już ostateczne granice. To, co się dzieje na świecie - klęska ekologiczna, wymierające gatunki zwierząt i roślin, miliony ludzi głodujących i dziesiątkowanych przez choroby - a jednocześnie niewyobrażalne sumy dolarów wydawane na wojny i przepychanki do władzy nad "cywilizowanym" światem.. Czy jest jeszcze dla nas ratunek?? Coraz mniej nadziei..

Trudno jest napisać opinię na temat tak przerażających wydarzeń. Pisząc cokolwiek oceniała bym historię, a nie samego Tiziano. Pod jego adresem chylę czoła co do wzruszającego i poetyckiego opisu Angkor Watt.

"Duchy..." to krótkie teksty Autora przybliżające Czytelnikowi burzliwe wydarzenia z Kambodży w latach przejęcia władzy przez Czerwonych Khmerów i później (1972-1994). Świetne.

• Reportaż
  • Azja