ROZWIŃ ZWIŃ

Miarka za miarkę

Okładka książki Miarka za miarkę
William Shakespeare Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Dzieła wszystkie (William Shakespeare) [Zielona Sowa] utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Dzieła wszystkie (William Shakespeare) [Zielona Sowa]
837220036X
Maciej Słomczyński
literatura angielska teatr elzbietanski Szekspir Shakespeare

więcej Więcej

William Shakespeare znów mnie oczarował swoją historią. "Miarka za miarkę" to kawał bardzo dobrego i mądrego dzieła z przesłaniem. Autor mocno osadził w tej historii swoich bohaterów, dzieląc ich na dobrych i złych. Poza tym dokonał typowego, wręcz stereotypowego podziału na role męskie (faceci prowadzący typowo hulaszcze życie lub obejmujący dostojne stanowiska) i kobiece...

Bawiąc uczyć. Tak w skrócie mogę podsumować to dzieło Szekspira. Chociaż bardziej to określenie pasuje do czasów życia i twórczości wielkiego dramaturga, niż dzisiejszych realiów.
Bo i tej zabawy za wiele nie ma. Ot, kilka postaci - Łokieć, Pianka, Pompej, może jeszcze Lucjo, ich rozmowy, gra słów, nieco przaśnego dowcipu dla gawiedzi, nieco intelektualnych rozważań dla...

Jedna z lepszych sztuk Szekspira. Ponadto cechuje się łatwiejszym w zrozumieniu językiem niż pozostałe. Przyjemnie i szybko się czyta,a i zakończenie jest satysfakcjonujące :-)

Na półkach: , , , ,

"Pośpiech za pośpiech i za karę kara,
Głowa za głowę i za miarę miara"

Książę Vincentio oddaje czasowo władzę w ręce przyjaciela, Angela. Sam musi opuścić swoją ziemię. Tak przynajmniej twierdzi. Jakim władcą okaże się Angelo?

Dramat Szekspira podejmuje aktualną i uniwersalną problematykę. Autor zajmuje się kwestiami władzy, sprawiedliwości, odpowiedzialności za...

Recenzje nie są moją mocną stroną, tak więc i w tym przypadku nie będę się rozpisywać, co zresztą przy powszechnie znanej twórczości Szekspira, jest i tak zbędne, jednakże przytoczę jeden z moich ulubionych cytatów z niniejszego utworu, gdyż zawarte jest w nim przesłanie, które będzie aktualne dopóki istnieć będzie człowiek:

„Kto trzymać w ręku miecz nieba się kusi,
Jeśli...

Bardzo dobra książka i genialna sztuka w warszawskim Teatrze Dramatycznym, szczerze polecam!

Jest jednym z utworów Szekspira, po który nie sięgnąłem jako po lekturę szkolną. Nie wiem, co o niej napisać. Język - równy tylko angielskiemu mistrzowi, forma utworu znana z innych Szekspirowskich dramatów. Samo wydanie przypada do gustu, stylizowane na starą książkę.
Pod wieloma względami jest to studium ludzkiej natury, porównanie postawy postaci, które są motorem akcji...

Jedna z najleeepszych książek które przeczytałam, jest to książka która wciągnęła mnie od pierwszych słów do ostatnich i pragnęłam więcej

Na półkach: , , , , , ,

Niezmiernie zabawna sztuka, jednak daje też do myślenia. Czy wina i kara zawsze są takie same? Oraz, czy można karać, gdy samemu nie jest się bez skazy? Postacie, jak to u Szekspira, dość wyraźne i jednoznaczne. Lektura bardzo przyjemna i rozluźniająca.

• Klasyka
  • Literatura angielska