Pan Cogito

2008-05-21
1994-01-01
978-83-61298-04-5
poezja polska

Okładka książki Pisanie to bardzo bolesna przyjemność. Listy 1951-1967 Zbigniew Herbert, Henryk Święcicki
Ocena 8,0
Pisanie to bar... Zbigniew Herbert, H...
Okładka książki Twórczość 4/2020 Leszek Bugajski, Andrzej Busza, Zbigniew Herbert, Mateusz Pieniążek, Piotr Prachnio, Redakcja miesięcznika Twórczość, Leszek Siemiński, Xawery Stańczyk, Julian Stryjkowski
Ocena 7,0
Twórczość 4/2020 Leszek Bugajski, An...
Okładka książki Zeszyty Literackie nr 144 / 2018 Anna Arno, Karol Berger, Josif Brodski, Benedetta Craveri, Józef Czapski, Irena Grudzińska-Gross, Zbigniew Herbert, Maria Iwaszkiewicz, Wojciech Karpiński, Harry hrabia Kessler, Ewa Kuryluk, Giuseppe Tomasi di Lampedusa, Tomasz Łubieński, Claudio Magris, Piotr Matywiecki, Maciej Miłkowski, Czesław Miłosz, Piotr Mitzner, Paweł Muratow, Anna Piwkowska, Redakcja kwartaln. Zeszyty Literackie, Tomasz Różycki, Roberto Salvadori, Marci Shore, Timothy Snyder, Adam Szczuciński, Michał Szymański, Barbara Toruńczyk, Tomas Venclova, Adam Zagajewski, Szymon Żuchowski
Ocena 7,0
Zeszyty Litera... Anna Arno, Karol Be...

nie przemawiają do wyobraźni
jest ich za dużo
cyfra zero na końcu
przemienia ich w abstrakcję

Pan Cogito, porte-parole Herberta, porusza różne ważne tematy, nawiązuje do swojej rodziny, historii, filozofów, religii czy wytworów kultury. Przyznaję, że nie zrozumiałem wielu wierszy. Zanotowałem dwa, które bardziej mi się spodobały: „Pan Cogito czyta gazetę” i „Pan Cogito biada nad małością snów”. Myślę, że moja przygoda z poezją jest udana i dalej będę ją kontynuował.

nie przemawiają do wyobraźni
jest ich za dużo
cyfra zero na końcu
przemienia ich w abstrakcję

Jeden z najważniejszych tomików poetyckich Herberta. Lubię do niego powracać. Pan Cogito: samotny inteligent na granicy dwóch światów – tego empirycznego w wydaniu PRL i tego platońskiego świata klasycznych wartości. Dylematy moralne, uwikłanie w historię i gorzki los wygnańca – oto tematy przewodnie zebranych w tomie wierszy. Dla mnie wciąż najważniejsze pozostają utwory: "Pan Cogito rozmyśla o cierpieniu", "Pan Cogito szuka rady", "Przesłanie Pana Cogito". Ten ostatni z niezapomnianym wezwaniem: "Idź, bo tylko tak zdobędziesz, dobro, którego nie zdobędziesz. Bądź wierny. Idź".

Klasyka odkurzona w ramach walki ze szkolnymi demonami :)

Poezja pełna alegorii i nawiązań, więc i nie zawsze łatwa w odbiorze. Jednak czuć kunszt Autora oraz jego specyficzny styl. Dekadencki i bezprzecinkowy.

Mam wrażenie, że trochę się ten tomik postarzał. W zalewie bardzo dobrych współczesnych poetów twórczość Herberta już nie robi takiego wrażenia, przynajmniej na mnie.

Dwa mistrzowskie wiersze to (niestety niepotrzebnie katowane w liceum) "Przesłanie Pana Cogito" oraz "Rozmyślania Pana Cogito o odkupieniu". Każdy na swój sposób.

Odkurzanie uznaję za wartościowe :)

Klasyka odkurzona w ramach walki ze szkolnymi demonami :)

Spoko, ale nie wiem za co miałbym dać więcej.

Spoko, ale nie wiem za co miałbym dać więcej.

Na półkach: , , , , ,

Klasyka. A "Przesłanie Pana Cogito" to już swego rodzaju paternoster. Przynajmniej mój.

Ciekawe przemyślenia, a kilka wierszy na pewno zostanie w mojej głowie na dłużej.

Mistrzostwo

Mistrzostwo

Klasyka.

Klasyka.

Zazdroszczę niektórym polonistom, że mogą czytać w pełni Herberta i rozumieć każde odniesienie do kultury, każdą metaforę, każde porównanie.
W tych wierszach jest taka głębia, drugie dno ... Istna kopalnia wiedzy i świetnych przemyśleń. Za każdym otwarciem tomiku pojmuje się więcej i więcej.
Chcę za kilka lat znowu je wszystkie przeczytać i przypomnieć sobie jakie emocje wywołały we mnie kiedy analizowałam je po raz pierwszy.
" Sekwoja " i " Georg Heym - przygoda prawie metafizyczna " długo zostaną mi w pamięci.

Czy Zbigniew Herbert zasługiwał na Nagrodę Nobla? Rzecz oczywista. Otrzymała go Wisława Szymborska. Czy słusznie? Wśród kandydatów, poza Herbertem, byli też Różewicz, Herling-Grudziński, Lem.
Dlaczego faworyt Herbert nagrody nie otrzymał? Jako buntownik przeciw Stalinowi i osoba ośmielająca się krytykować polityczne wybory po 1989 roku był po "złej" strone barykady.
Kilka słów o "naszej" noblistce. Trwała walka komunistów z Kościołem. W styczniu 1953 odbył się "proces" kilkunastu księży oskarżonych o "szpiegostwo za amerykańskie pieniądze". Trzech księży skazano na śmierć, a pozostałych na wieloletnie więzienie.
Szymborska z grupą literatów i krytyków(m.in. ze Stanisławem Mrożkiem, Julianem Przybosiem, Brunonem Miecugowem-kontaktem operacyjnym oficera SB czy konfidentami SB jak Terlecki, Słomczyński, Machejek,Nowak itd.) podpisała haniebną "Rezolucję Związku Literatów Polskich w sprawie procesu krakowskiego". W jej treści czytamy : "(...) wyrażamy bezwzględne potępienie dla zdrajców Ojczyzny(...), którzy działali wrogo wobec narodu i państwa ludowego(...).Wobec tych faktów zobowiązujemy się w twórczości swojej jeszcze bardziej bojowo i wnikliwiej niż dotychczas podejmować aktualne problemy walki o socjalizm(...)."
Szymborska za swój czyn nie przeprosiła nigdy. Kontynuowała pisanie opiewających komunizm wierszy.
Czyny i słowa Herberta mówią same za siebie. Stał zawsze twardo po stronie zasad, jasno odróżniał dobro od zła.
Mówił m.in. o Adamie Michniku: "(...)To czlowiek złej woli, kłamca. Oszust intelektualny. Ideologia tych panów, to jest to, żeby w Polsce zapanował 'socjalizm z ludzką twarzą'. To jest widmo dla mnie zupełnie nie do zniesienia(...)."
Rok 2018 to rok Zbigniewa Herberta. To hołd dla jednego z najwybitniejszych poetów Polski i Europy w XX w. Czytajmy go i dbajmy o pamięć o nim.

Kilka...