Niedomówienia

Anna Sakowicz Wydawnictwo: Szara Godzina literatura obyczajowa, romans
Szara Godzina
2016-10-11
2016-10-11

Pierwsza książka Anny Sakowicz, która mnie nie porwała.
Poruszana jest w niej kwestia orientacji płciowej i poszukiwania własnej tożsamości w tym zakresie. Pojawia się też stereotyp, że każda kobieta powinna wyjść za mąż i mieć dzieci, co przecież nie jest takie oczywiste.
Janka jest prawie czterdziestoletnią kobietą, która nie ułożyła sobie życia. Właśnie zerwała z Łukaszem, z którym była tylko rok. Jej rodzice, a zwłaszcza matka chciałaby żeby Janka wyszła za mąż, urodziła dzieci. Niestety Janki to nie interesuje. Bardziej koncentruje się ona na swojej pracy w drukarni, którą prowadzi z kolegą Antkiem. Kocha książki i wszystko co wiąże się z drukiem. Tę pasję zaszczepił w niej dziadek i ojciec.
Ma taki rytuał, że po wydaniu przez ich drukarnię jakiejś książki, kobieta zanosi jeden egzemplarz i kładzie na pomniku Gutenberga, licząc że ktoś go zauważy i weźmie dla siebie. Przy którymś razie kładąc książkę w wybranym miejscu znajduje tam zdjęcie. I potem dzieje się tak za każdym razem, kiedy Janka zostawia kolejną książkę. Janka dąży do rozwiązania tajemnicy...
Mimo wszystko dla mnie trochę dziwne było, że kobieta w tym wieku ugania się za jakimiś zdjęciami, niczym nastolatka.
Mimo wszystko polecam. Ile czytelników, tyleż opinii.

Pierwsza książka Anny Sakowicz, która mnie nie porwała.

Tak nędznej książki już dawno nie czytałam...

Tak nędznej książki już dawno nie czytałam...

1970

Kapelusz z głowy przed Autorką za niedomówienia zawarte w jej powieści – nie będę oryginalna i tak jak inni czytelnicy kilka razy dałam się zwieść i byłam zaskoczona rozwojem akcji. Po raz drugi zdejmę go za refleksję nad znaczeniem niedomówień w naszym życiu – nie tylko bohaterów tej powieści, ale tak, właśnie w naszym życiu, moim życiu. Tyle mówimy o szczerości, o aktywnym słuchaniu, a czy rzeczywiście na co dzień słyszymy czy tylko słuchamy, dojaśniamy, parafrazujemy czy fantazjujemy, zgadujemy, spłycamy. Czy słuchamy tego co mają nam do powiedzenia inni, czy słuchamy samych siebie, czy jesteśmy wysłuchani? Czy mamy szansę na wyrażenie własnych potrzeb, myśli, przekonań, pomysłów? Czy zakładamy maski – nie te chroniące nas w okresie pandemii, lecz te, które chronią nas przed oceną, naznaczeniem ze względu na prezentowane myśli, wypowiedziane słowa? Czy mamy odwagę wyrażać własne sądy, stanowisko, szanując prawo innych do odmienności w tym względzie?
Myślałam, że ta powieść będzie dla mnie tylko okazją do rozwiązywania z bohaterką tajemnic, zagadek… A zupełne co innego stało się ważne…
Inny ważny wątek, to poszukiwanie własnej tożsamości przez dojrzałą kobietę. I tu znowu rodzi się refleksja nad znaczeniem osób, zdarzeń i własnego zaangażowania w budowanie weidzy o sobe, poczucia zakorzenienia i samoświadomości.

Ta książka porusza temat braku wnuków,i czy kobieta woli kobiety.Jest to ciekawa książka. Z której można się wiele rzeczy mądrych dowiedzieć.
Bohaterka na plus.

Bohaterka na plus.

Nudna- strasznie nudna .... Nie wynosząca kompletnie nic!

Nudna- strasznie nudna .... Nie wynosząca kompletnie nic!

Przeczytałam, była to pierwsza powieś tej pisarki, ale chyba nie spodobał mi się sposób opisu i jakoś nie wciągnęła mnie.

Jaka jest prawie 40-letnia bohaterka książki, Jasia? Prowadzi wraz z przyjacielem drukarnię, kocha książki. To zamiłowanie do druku odziedziczyła po dziadku i po ojcu. Każdy wydaną książkę w swojej drukarni składa u stóp mistrza Gutenberga. Kiedyś odnajduje tam fotografię z dopiskiem miejsca i godziny spotkania. Podążając tym śladem poznaje inne swoje pragnienia. Wydarzenia w książce dotyczące Biblii Gutenberga są prawdziwe, zdjęcia zostawiane zamiast książek też są prawdziwe.

Z tą książką to ciekawa historia... Najpierw słuchałem jej w odcinkach w Radiu Gdańsk. Zaintrygowała mnie, zwłaszcza że słuchałem nieregularnie i zgubiłem kilka wątków, nie mówiąc już o zakończeniu. Autorka jednak zaciekawiła mnie historią polskiej Biblii Gutenberga. Natrafiłem na jej sagę, zainteresowałem się losami księgi, zacząłem pogłębiać wiedzę. Niedawno w tej samej rozgłośni, w której słuchałem powieści był krótki konkurs sms-owy, a do wygrania była właśnie ta książka. Napisałem, że chcę ją mieć i dlaczego. Niedługo potem była już u mnie na półce. Po przeczytaniu miałem jednak mieszane uczucia. Bardzo ważny dla mnie wątek dotyczący biblii został połączony w ksiażce z innymi wątkami, które strasznie mie irytowały i nie układały mi się w spójną całość. Odkrywanie swojej tożsamości seksualnej przez kobietę po czterdziestce z historią Biblii w tle nie jest dla mnie trafnym połączeniem. Faktem jest, że Anna Sakowicz ma lekkie pióro i potrafi zaciekawić. Nie znam jej innych książek, ale ta nie zachwyciła.

"Niedomówienia" to historia prawie czterdziestoletniej kobiety Janki, ogromnej fanki Gutenberga.
Janka pracowała w rodzinnej drukarni, pasję do czcionek i druku przejęła w genach po ojcu i dziadku.
Jej życie osobiste nie układało się... miała problemy ze swoją seksualnością.
Z partnerami nie bardzo jej się układało, spotykała na swej drodze chyba samych niewłaściwych.
Trafił się jej moment, że zauroczyła się i ciągnęło ją do kobiecej delikatności.
To książka o wielkiej pasji i trudnych osobistych wyborach.
Napisana jest w przyjemnym stylu, więc świetnie się ją czytało.

Jej życie osobiste nie układało się... miała problemy ze swoją seksualnością.

Główną bohaterką powieści jest 40-letnia Janka współwłaścielka drukarni nietuzinkowa,miła,serdeczna,sympatyczna.
Bardzo dobra historia,wspaniali bohaterowie.Wciąga bezgranicznie książka pisze w lekkim,przyjemnym stylu ta autorka piękne powieści,że chce się czytać.Ja z zaciekawieniem przeczytałam byłam ciekawa życiowych losów Janki.
To piękna,cudowna książka.

To piękna,cudowna książka.