rozwińzwiń

Ignacy Paderewski

Okładka książki Ignacy Paderewski Roman Wapiński
Okładka książki Ignacy Paderewski
Roman Wapiński Wydawnictwo: Ossolineum biografia, autobiografia, pamiętnik
272 str. 4 godz. 32 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Ossolineum
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
272
Czas czytania
4 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-04-05001-3
Tagi:
historia Paderewski muzyka II Rzeczpospolita
Średnia ocen

6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
23 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
4369
741

Na półkach:

Tak się złożyło, że również niedługo przed sięgnięciem po biografię Ignacego Paderewskiego czytałem inną pozycję R. Wapińskiego, poświęconą Władysławowi Sikorskiemu. I podobnie jak przedmówczynię o pseudonimie jovin, mocno mnie ona zawiodła. Wydała mi się powierzchowną, pomijała bardzo wiele aspektów życia, a także okoliczności śmierci generała, raziła suchym i nudnym podejściem do tematu, brakiem własnych przemyśleń, trudnym w lekturze językiem. Z pewną obawą zabierałem się więc za kolejną biografię tegoż autorstwa. Wypadła ona, moim zdaniem, zdecydowanie lepiej. R. Wapowski stara się wyważyć dwie strony życia swego bohatera: karierę pianisty i kompozytora oraz jego działalność polityczną. Omawiając pierwsze z tych zagadnień opiera się głównie na opiniach znawców tematu, co jest zrozumiałe, skoro sam był profesjonalnym historykiem, a nie krytykiem muzycznym. Ukazuje jednak również inne, nie tylko czysto artystyczne aspekty kariery Paderewskiego: pojawienie się nowego rodzaju, masowej publiczności, przyczyny szczególnej popularności artysty w USA, powody krytycznego przyjmowania jego dokonań w kraju. Na własne, dobrze mu znane pole historii politycznej, autor wraca w drugiej części biografii, poświęconej już głównie aktywności Paderewskiego w latach I wojny światowej, jego roli w procesie odrodzenia państwa polskiego, okresowi pełnienia obowiązków premiera, działalności dyplomatycznej na Kongresie Wersalskim i innych konferencjach międzypaństwowych. Czyni to w sposób obiektywny, docenia ogromne zasługi, dobrą wolę i ofiarność, ale potrafi też dostrzec błędy: niedojrzałość polityczną, nieumiejętność organizowania pracy rządu, uleganie wpływom najbliższego otoczenia, negatywną rolę ukochanej zresztą małżonki, niefrasobliwość w sprawach finansowych (zarówno osobistych jak i państwowych). Wskazuje, że współcześni oceniali premierostwo Paderewskiego raczej negatywnie oraz analizuje rozliczne przyczyny politycznego upadku bohatera, który wielki artysta i patriota odbierał jako czarną niewdzięczność ze strony rodaków.
Porównam jeszcze biografię R. Wapińskiego do książki autorstwa A. Zamoyskiego „Paderewski”, wydanej w serii Biografie Sławnych Ludzi przez PIW (w tłumaczeniu z języka angielskiego). Otóż Zamoyski podchodzi do swego bohatera w sposób o wiele bardziej entuzjastyczny, zarówno w odniesieniu do kariery artystycznej, jak i oceny działalności politycznej. Przecenia rzeczywiste znaczenie wpływów Paderewskiego wśród wielkich polityki światowej lat I wojny, dokonań jako szefa rządu czy przewodniczącego delegacji polskiej na Kongres Wersalski. Książka ta napisana jednak została żywszym językiem, więcej w niej anegdot i osobistego podejścia. W sumie, czyta się ją lepiej, chociaż obraz przedstawianej postaci wydaje się wyidealizowany i mniej prawdziwy. Odwrotnie u Wapińskiego, potrafi on stonować oceny, wskazać zarówno wielkość, jak i pewne słabości osoby oraz działalności Paderewskiego. Pomimo zauważalnej zmiany na lepsze w stosunku do wspomnianej na wstępie biografii generała Sikorskiego, styl i język tej pozycji pozostają natomiast bardziej sztywne i suche niż w przypadku publikacji Zamoyskiego. Chociaż wydaje się rzetelniejszą, czyta się ją gorzej.

Tak się złożyło, że również niedługo przed sięgnięciem po biografię Ignacego Paderewskiego czytałem inną pozycję R. Wapińskiego, poświęconą Władysławowi Sikorskiemu. I podobnie jak przedmówczynię o pseudonimie jovin, mocno mnie ona zawiodła. Wydała mi się powierzchowną, pomijała bardzo wiele aspektów życia, a także okoliczności śmierci generała, raziła suchym i nudnym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
881
50

Na półkach: , ,

"Ignacy Paderewski" to druga książka autorstwa Romana Wapińskiego po którą sięgnęłam. Pierwsza momentami niesamowicie mnie męczyła i nudziła, z tej przyczyny, że była wręcz przeładowana cytatami, i co najważniejsze - pozbawiona własnych przemyśleń i samodzielnych, odkrywczych przemyśleń Autora. Ciągła parafraza tego, co zostało już powiedziane przez kogoś innego, innymi słowami była śmieszna. Sięgając po tą pozycję obawiałam się, że sytuacja może się powtórzyć. Ku mojej radości początek książki, czyli jakieś pierwsze 20 stron czytało się zaskakująco przyjemnie. Książka wciągała i szczegółowo opowiadała o życiu muzyka. Trzeba przyznać, że miał niezwykle ciekawą młodość! Im posuwałam się dalej, tym więcej było cytatów. W pewnym momencie byłam bliska przyznania z żalem, że Roman Wapiński znów zawiódł pokładane w nim nadzieje, na szczęście nie wydałam przed wcześnie osądu. W ostatecznym rozrachunku okazało się, że to nieporównywalnie lepsza pozycja niż "Władysław Sikorski"!

Podobała mi się. Być może nie jest jakaś rewelacyjna, aczkolwiek jako kompendium wiedzy o muzyku- polityku, w sam raz!

"Ignacy Paderewski" to druga książka autorstwa Romana Wapińskiego po którą sięgnęłam. Pierwsza momentami niesamowicie mnie męczyła i nudziła, z tej przyczyny, że była wręcz przeładowana cytatami, i co najważniejsze - pozbawiona własnych przemyśleń i samodzielnych, odkrywczych przemyśleń Autora. Ciągła parafraza tego, co zostało już powiedziane przez kogoś innego, innymi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
231
150

Na półkach: ,

Zbyt powierzchowna w ogólności, czasem zbyt wchodząca w niepotrzebne szczegóły (opisy technik gry na pianinie!). Warta przeczytania, zwłaszcza, że w sposób spójny przedstawia polityczną rolę i myśl Paderewskiego, co nie jest w literaturze tak łatwe do znalezienia w jednym miejscu.

Zbyt powierzchowna w ogólności, czasem zbyt wchodząca w niepotrzebne szczegóły (opisy technik gry na pianinie!). Warta przeczytania, zwłaszcza, że w sposób spójny przedstawia polityczną rolę i myśl Paderewskiego, co nie jest w literaturze tak łatwe do znalezienia w jednym miejscu.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    27
  • Przeczytane
    27
  • Posiadam
    12
  • Historia
    3
  • Polska
    2
  • Biografia
    1
  • Biografie (Ossolineum)
    1
  • Biografie
    1
  • Wojny Światowe i Międzywojnie
    1
  • Biografia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ignacy Paderewski


Podobne książki

Przeczytaj także