Córka rewolucji

- Kategoria:
- powieść historyczna
- Tytuł oryginału:
- Treason's Daughter
- Wydawnictwo:
- Czwarta Strona
- Data wydania:
- 2016-10-12
- Data 1. wyd. pol.:
- 2016-10-12
- Liczba stron:
- 536
- Czas czytania
- 8 godz. 56 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788379765225
- Tłumacz:
- Jakub Jedliński
- Tagi:
- literatura angielska literatura współczesna miłość polityka powieść historyczna relacje damsko-męskie Wielka Brytania XVII w. zdrada
Najlepsza powieść historyczna 2014 według magazynu BBC History Extra!
ZDRADA, MIŁOŚĆ I IDEAŁY W CZASACH REWOLUCJI ANGIELSKIEJ.
Londyn, 1640 rok. Henrietta Challoner nie wiedzie beztroskiego życia kupieckiej córki. Owdowiały ojciec nadużywa alkoholu, babka odmawia dostępu do wykształcenia, a bracia walczą po przeciwnych stronach barykady. Na dodatek dziewczyna zakochuje się w mężczyźnie, którego jej rodzina nie chce zaakceptować.
Henrietta angażuje się w spór parlamentarzystów z rojalistami, próbując równocześnie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w burzliwym okresie rewolucji kobiecie przyda się wykształcenie? I jak ocalić ludzi, których kocha, pozostając jednocześnie lojalną i wierną ideałom?
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Podobne książki
Oficjalne recenzje
Zbyt ona piękna, zbyt mądra zarazem, zbyt mądrze piękna, stąd istnym jest głazem*
Siedemnastowieczny Londyn, choć inspirujący dla pisarzy, nie przypomina miejsca, w którym chciałby znaleźć się czytelnik. Wewnętrzny konflikt na tle religijnym dosłownie pożera miasto od środka, a po zmroku ulice stają się areną krwawych potyczek pomiędzy mieszkańcami, stojącymi po przeciwnych stronach politycznej barykady. W tym właśnie świecie próbuje odnaleźć się szesnastoletnia Henrietta. Wychowywana tylko przez ojca, dorastająca u boku dwójki braci, nieustannie wyróżnia się inteligencją i wykształceniem, co wprowadza w oczywistą konsternację wiernych tradycjom mężczyzn. Dziewczyna pilnie obserwuje dynamiczne zmiany na scenie politycznej, które wkrótce odcisną piętno na życiu jej samej, ale również bliskich jej osób oraz wyznawanych przez nią ideałów.
Lektura „Córki rewolucji” po raz kolejny uświadomiła mi, jak zwodnicze bywają opisy umieszczane na ostatniej stronie okładki. Sugerując się zapowiedzią, nastawiłam się na typowy, niezbyt porywający romans w stylu „Romea i Julii”, połączony z zaledwie elementami powieści psychologicznej (w postaci zbyt częstych i dogłębnych wynurzeń głównej bohaterki na temat jej, rzecz jasna nieszczęśliwego, życia miłosnego) i historycznej (poprzez umieszczenie opowieści w realiach siedemnastowiecznej Anglii). Możecie wyobrazić sobie moje zaskoczenie, narastające wraz z kolejnymi, przewracanymi stronicami; zaskoczenie przechodzące stopniowo w niedowierzanie, przerażenie, poczucie ponurego zrozumienia i wreszcie wyczerpania. Historia Henrietty okazała się przytłaczająca, jednocześnie w najlepszym i najgorszym tego słowa znaczeniu.
Tym, co zwróciło moją uwagę już na początku, było bardzo szczegółowe i dokładne pod względem historycznym przedstawienie angielskiej wojny domowej. Książka jest dosłownie przepełniona politycznymi intrygami i religijną obłudą, niejednokrotnie przypominając czytelnikowi, że odległa, pokryta patyną prawda bywa znacznie bardziej zaskakująca (i przerażająca) niż najbardziej wymyślna fikcja literacka. Mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach, a tutaj jest ich wręcz piekielnie dużo – autorka nieustannie powołuje się na kolejne nazwiska zarówno rojalistów, jak i parlamentarzystów, książąt i dowódców, kreśląc niezwykle precyzyjny obraz kolejnych zmian na arenie politycznej. Narracja w czasie teraźniejszym nadaje wydarzeniom dynamizmu, przez co bardzo łatwo jest się zatracić w świecie powieści. Czytelnik czuje, jakby to on był naocznym świadkiem kolejnych batalii; jakby dzielił strach bohaterów, pragnienie przetrwania, nieliczne chwile szczęścia rozpraszające mrok pogrążonego w wojennym chaosie świata.
Antonii Senior udało się dokonać czegoś fenomenalnego: wydarzeniom znanym z podręczników nadaje wymiar dojmująco ludzki. Dzięki dogłębnej analizie okresu, którego opisania się podjęła, tworzy dokładny obraz siedemnastowiecznego Londynu – nie poprzestaje jednak wyłącznie na ukazaniu faktów oddających życie mieszczan i żołnierzy, parlamentarzystów i rojalistów, purytanów i anglikanów. W metaforycznej wiwisekcji autorka wyciąga na wierzch najbardziej skryte i wstydliwe myśli, ukazuje motywy i zadaje niemal filozoficzne pytania o prawdziwą przyczynę konfliktów. Z mistrzowską precyzją pokazuje moralne rozterki między fanatycznym poczuciem obowiązku a miłością do rodziny; każe swoim bohaterom zastanowić się, co w rzeczywistości jest dla nich najważniejsze: ideały narodu czy jednostkowe szczęście ich najbliższych. Zaowocowało to galerią naprawdę dobrze wykreowanych postaci. Narracja płynnie przeskakuje pomiędzy głównymi bohaterami, do których zaliczyć można Henriettę oraz jej braci, przede wszystkim Neda – purytanina skupionego na wykonywaniu domniemanej woli Bożej, zaciekłego w walce i nieprzejednanego w kwestii wiary, a jednocześnie targanego moralnymi rozterkami. Z kolei jego siostra okazała się postacią, której kibicuje się z prawdziwym zapamiętaniem. Muszę przyznać, że dawno już nie związałam się z protagonistką w takim stopniu, jak stało się to w przypadku Hen; kochanej, mądrej, szalenie odważnej Hen.
„Córka rewolucji” to znakomicie napisana powieść historyczna; nie tylko dokładna i szczegółowa, ale też niezwykle wciągająca. Wydarzenia przedstawione są z rozmachem bardzo pasującym do burzliwego okresu wojen domowych Anglii pod panowaniem króla Karola. Na tym tle autorka przedstawia wnikliwą analizę przyczyn stanowiących zarzewie konfliktu. Jak łatwo się domyślić, wątek miłosny pełni w niej wręcz trzecioplanową rolę – wciąż ważny dla głównej bohaterki, nie tak istotny dla rozwoju fabuły i kolejnych, politycznych intryg. Rekomendacja magazynu BBC absolutnie zasłużona.
* „Romeo i Julia”, William Shakespeare
Karolina Antczak
OPINIE i DYSKUSJE
Nie zachwyciła mnie jakoś szczególnie, ale bardzo przyjemnie mi się ją czytało. Moim zdaniem część druga i trzecia są lepsze niż pierwsza. Bardziej mi się podobały.
Nie zachwyciła mnie jakoś szczególnie, ale bardzo przyjemnie mi się ją czytało. Moim zdaniem część druga i trzecia są lepsze niż pierwsza. Bardziej mi się podobały.
Pokaż mimo toMęczyłam się z tą książką.I to bardzo. Jest po prostu nudna. Nie dałam rady dobrnąć do końca (zatrzymała się w połowie). Jeśli to jest najlepsza powieść historyczna 2014 roku, to aż strach się bać innych książek wydanych w tamtym roku.
Męczyłam się z tą książką.I to bardzo. Jest po prostu nudna. Nie dałam rady dobrnąć do końca (zatrzymała się w połowie). Jeśli to jest najlepsza powieść historyczna 2014 roku, to aż strach się bać innych książek wydanych w tamtym roku.
Pokaż mimo toCiężka...nic mnie w niej nie pociągało...szkoda czasu na taką lekturę.
Ciężka...nic mnie w niej nie pociągało...szkoda czasu na taką lekturę.
Pokaż mimo toJak bardzo polityka może poróżnić rodziny? Do jakich tragedii potrafi doprowadzić? I jak to ciągle jest aktualne... i straszne...
Jak bardzo polityka może poróżnić rodziny? Do jakich tragedii potrafi doprowadzić? I jak to ciągle jest aktualne... i straszne...
Pokaż mimo toW pierwszej części tej powieści w 1640 roku Henrietta ma 15 lat, mieszka z dwoma braćmi, ojcem i nianią w Londynie. Bohaterka jak na dziewczynkę jest bardzo wyedukowana, ma „duszę chłopaka”, poszukuje wiary. Poznaje pewnego chłopaka, zaczyna coś do niego czuć, zdarzają im się niby przypadkowe spotkania. Zaczynają ukrywać swój związek, bez szans na wspólną przyszłość, Hen okłamuje ojca, za co zostaje odesłana do kuzynostwa. Bohaterka wie, jakie ma przekonania, mimo, że jej zdanie się nie liczy w tym świecie.
Pierwsza część jest dosyć spokojna, czasami monotonna. Ale zaczynają się pojawiać informacje o zamieszkach, konflikcie papistów i purytanów. Hen niepokoją słowa w prasie, że w gruncie rzeczy nie ma znaczenia czy przedstawiana historia jest prawdziwa- ludzi fascynuje gwałtowność retoryki.
„Boimy się wojen za granicą, a jednocześnie staczamy się w konflikt, bo nasz sprawia, że jeszcze bardziej angażujemy się w walki.”
Natomiast druga część tej powieści historycznej przynosi czytelnikowi wiele wstrząsających i dramatycznych wydarzeń. Ned, starszy brat bohaterki zostaje pikinierem, „chłopcem bawiącym się w żołnierza”. Był jednym z niewielu, którym udało się przeżyć po bitwie. Nastały smutne czasy, rodziny zostały podzielone przez poglądy- rojaliści kontra parlamentarzyści, Londyn to splądrowane miasto, podłość to pokłosie strachu, i niestety neutralność w przekonaniach politycznych przestała być alternatywą…. Również Hen, angażuje się mocno w wydarzenia, na prośbę ojca, mimo, że wcale to nie jest bezpieczne. Staje się córką rewolucji. A w 1643 roku do ich domu wpadają żołnierze, ktoś idzie do Tower i stamtąd nie wraca…Rozpacz…Oczekiwanie na wieści.
„Myśli o tej dziewczynce, skulonej na poduszkach i zagubionej w słowach, i nie rozpoznaje jej. To obca dla niej osoba.”
„Córka rewolucji” to dosyć udana (chociaż nierówna) powieść historyczna, która mówi o tym, że spory religijne prowadzą do ruiny. Bo w sytuacji, gdy każdy inaczej pojmuje, co jest słuszne, kto ma rację? Jaki jest cel tych wojen, bitw, konfliktów, kiedy to się skończy? Przecież król zawsze będzie królem. Warto poznać losy Hen, córki rewolucji.
W pierwszej części tej powieści w 1640 roku Henrietta ma 15 lat, mieszka z dwoma braćmi, ojcem i nianią w Londynie. Bohaterka jak na dziewczynkę jest bardzo wyedukowana, ma „duszę chłopaka”, poszukuje wiary. Poznaje pewnego chłopaka, zaczyna coś do niego czuć, zdarzają im się niby przypadkowe spotkania. Zaczynają ukrywać swój związek, bez szans na wspólną przyszłość, Hen...
więcej Pokaż mimo toLondyn -styczeń 1640-maj 1649r. Poznajemy naszą bohaterkę, Henriett Challoner, która wraz ze swoim ojcem i braćmi (jeden jest jej bliźniakiem)Nedem i Samem wciągnięta jest w wir wojny domowej.
Co ciekawe, bracia stoją po przeciwnych stronach barykady. Ned to zagorzały purytanin, dla którego najważniejsze jest "oczyszczenie" Kościoła anglikańskiego z pozostałości po katolicyzmie.
Mamy więc ciekawe tło historyczne, mamy intrygi, mamy ogromny konflikt rodzinny. Jest kobieta, która wyprzedza swoją epokę, bo czyta książki, chce się kształcić i ma czelność równać się z mężczyznami. Jest też wielka miłość, niestety nieakceptowana przez bliskich Henrietty. Jednak ufamy, że przetrwa burzliwy okres wojny, zarówno tej rodzinnej, jak i domowej.
Brzmi fajnie? No tak, ale...ALE jest ogromne. Bo to wszystko takie miałkie jest, nijakie. Postaci mnie nie przekonują do siebie, walka Henrietty jest dla mnie powierzchowna, płytka; miłość...no cóż nawet ona się nie broni. Jeśli chodzi o język, nijak nie przystaje do epoki. Ojciec, który non stop zwraca się do swej córki per "Pączusiu" czy "kotku" ...eee...nie dla mnie. Emocje-brak. A nie, była jedna chwila wzruszenia-kiedy pada ranny koń...No cóż, dla mnie to za mało, aby wypowiedzieć się o książce pozytywnie.
Żeby nie było, myślę, że książka może się podobać osobom, które dopiero zapoznają się z wiedzą na temat wojny domowej w Wielkiej Brytanii, purytanów i anglikanów.
" Czy ja nie jestem panem domu? Czy nie jestem mężczyzną? Znaj swoje miejsce, kotku".
Londyn -styczeń 1640-maj 1649r. Poznajemy naszą bohaterkę, Henriett Challoner, która wraz ze swoim ojcem i braćmi (jeden jest jej bliźniakiem)Nedem i Samem wciągnięta jest w wir wojny domowej.
więcej Pokaż mimo toCo ciekawe, bracia stoją po przeciwnych stronach barykady. Ned to zagorzały purytanin, dla którego najważniejsze jest "oczyszczenie" Kościoła anglikańskiego z pozostałości po...
Lubię książki z historią w tle, ale jak dla mnie jest jej tutaj trochę zbyt dużo. Historia rewolucji, walk, sądów jest jej dla mnie za dużo dlatego ciężko mi się ją czytało. Sama fabuła bardzo ciekawa i koniec zaskakujący. Dwóch braci walczących po różnych stronach a do tego ojciec i siostra próbujący nie opowiadać się po żadnej ze stron. Niestety koniec zasmuca. Czy polecam? Sama nie wiem z jednej strony tak bo opowieść fajna ale jak ktoś nie lubi opisów walk, polityki to szybko się znudzi.
Lubię książki z historią w tle, ale jak dla mnie jest jej tutaj trochę zbyt dużo. Historia rewolucji, walk, sądów jest jej dla mnie za dużo dlatego ciężko mi się ją czytało. Sama fabuła bardzo ciekawa i koniec zaskakujący. Dwóch braci walczących po różnych stronach a do tego ojciec i siostra próbujący nie opowiadać się po żadnej ze stron. Niestety koniec zasmuca. Czy...
więcej Pokaż mimo toDzisiaj chcę Wam przedstawić kolejną książkę, która wpadła mi w oko podczas robienia październikowych zapowiedzi.
Fabuła powieści pt."Córka Rewolucji" Antonii Senior, osadzona jest w czasach angielskiej wojny domowej. Do tej pory nie interesowałam się za bardzo tym tematem, więc postanowiłam, że trzeba to zmienić, a ta powieść będzie idealna na sam początek mojej przygody z tamtymi czasami.
Opis:
Najlepsza powieść historyczna 2014 według magazynu BBC History Extra!
ZDRADA, MIŁOŚĆ I IDEAŁY W CZASACH REWOLUCJI ANGIELSKIEJ.
Londyn, 1640 rok. Henrietta Challoner nie wiedzie beztroskiego życia kupieckiej córki. Owdowiały ojciec nadużywa alkoholu, babka odmawia dostępu do wykształcenia, a bracia walczą po przeciwnych stronach barykady. Na dodatek dziewczyna zakochuje się w mężczyźnie, którego jej rodzina nie chce zaakceptować.
Henrietta angażuje się w spór parlamentarzystów z rojalistami, próbując równocześnie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w burzliwym okresie rewolucji kobiecie przyda się wykształcenie? I jak ocalić ludzi, których kocha, pozostając jednocześnie lojalną i wierną ideałom?
Wątek historyczny tej powieści jest bardzo dobrze opisany, jak i wydarzenia, które się działy właśnie w tamtym czasie. Autorka ma bardzo lekki styl i książkę czyta się naprawdę szybko, jednak historia jej bohaterów... nie za bardzo mnie porwała.
Książka mimo historycznych wątków, ma również wątek miłosny, który jednak nie zdominował książki, ale był miłą odskocznią, od zdrady i konfliktu w państwie. Bardzo przypadło mi to do gustu, gdyż czasami mam dość czytania ckliwych romansów. Dzięki temu, że romans jest tylko ciekawym dodatkiem w całej tej historii, książka na pewno przypadnie do gustu także męskiej części czytelników.
Narracja powadzona jest naprzemiennie. Narratorami w różnych momentach są - Henrietta i jej dwaj bracia, co daje nam możliwość spojrzenia na dwie strony konfliktu, który zrodził się w Anglii. Moim zdaniem najlepiej czytało mi się narracje jednego z braci - Sama. Zyskał moją przychylność przekonaniami politycznymi i swoim wyborem, przez co, cały czas czekałam na rozdział z jego perspektywy.
Moim zdaniem, głównej bohaterce, dużo brakowało do miana "córki rewolucji". Oprócz pomagania ojcu, oczytaniu i większej wiedzy niż inne kobiety w tamtych czasach, wcale nie była taką osobą, jaką sobie wyobrażałam. Jednak nie można jej było odmówić waleczności, odwagi i tego, że miała wielkie serce. Henrietta jest postacią, której nie da się nie lubić. (zresztą przeczytacie, to zobaczycie o co dokładnie mi chodzi :) )
Polecam Wam tę powieść, jeśli lubicie książki historyczne. Jest to "must have" dla osób, które interesują się historią Anglii :)
Dziękuję za przeczytanie Wydawnictwu Czwarta Strona.
Link do recenzji
http://kobiecerecenzje365.blogspot.com/2016/11/antonia-senior-corka-rewolucji.html
Dzisiaj chcę Wam przedstawić kolejną książkę, która wpadła mi w oko podczas robienia październikowych zapowiedzi.
więcej Pokaż mimo toFabuła powieści pt."Córka Rewolucji" Antonii Senior, osadzona jest w czasach angielskiej wojny domowej. Do tej pory nie interesowałam się za bardzo tym tematem, więc postanowiłam, że trzeba to zmienić, a ta powieść będzie idealna na sam początek mojej przygody...
XVII-wieczny Londyn. Henrietta Challoner ma bardzo trudne życie. Ojciec po śmierci matki nadużywa alkoholu, babka odmawia dostępu do wykształcenia, a bracia walczą po przeciwnych stronach. Jakby tego było mało dziewczyna zakochuje się w mężczyźnie, którego jej rodzina nie chce zaakceptować. Styl Antonii Senior w tej książce jest bardzo świeży i pozbawiony zwykłych potocznych opisów znajdujących się w historycznej fikcji. Ta książka jest mroczna i filozoficzna, ale także wypełniona ironicznym humorem, który łagodzi czasem niektóre napięcia polityczne. Podważa ona poniekąd istotę wojny i znaczenie więzi rodzinnych w porównaniu do poczucia patriotycznego obowiązku. Osobowość i myśli bohaterów zostały opracowane tak dobrze, że nawet nie wiemy kiedy, a przywiązujemy się do nich i utożsamiamy z nimi. Każdy z nich pokazany jest jako człowiek ważny, człowiek któremu należy się szacunek, ale pokazane są również ich słabe strony, które wszyscy widzą, ale nikt nie mówi o nich głośno. Zakończenie książki bardzo pogmatwane. W każdym punkcie zwrotnym zapewne nasunie się Wam pytanie: czy naprawdę nie dało się tego zrobić inaczej? 😊 Fajna książka dla osób, które mają niewielką wiedzę o wojnie domowej w Wielkiej Brytanii. Znajdziecie tutaj intrygi polityczne na podstawie prawdziwych wydarzeń oraz bardzo realistycznie wykreowanych bohaterów. Książka warta waszej uwagi.
XVII-wieczny Londyn. Henrietta Challoner ma bardzo trudne życie. Ojciec po śmierci matki nadużywa alkoholu, babka odmawia dostępu do wykształcenia, a bracia walczą po przeciwnych stronach. Jakby tego było mało dziewczyna zakochuje się w mężczyźnie, którego jej rodzina nie chce zaakceptować. Styl Antonii Senior w tej książce jest bardzo świeży i pozbawiony zwykłych...
więcej Pokaż mimo toJak dla mnie zbyt pompatyczny i napuszony styl pisania, jakby autorka na siłę próbowała przekonać czytelnika do swojej elokwencji.
Jak dla mnie zbyt pompatyczny i napuszony styl pisania, jakby autorka na siłę próbowała przekonać czytelnika do swojej elokwencji.
Pokaż mimo to