102 minuty walki o życie w wieżach World Trade Center

Okładka książki 102 minuty walki o życie w wieżach World Trade Center Jim Dwyer, Kevin Flynn
Okładka książki 102 minuty walki o życie w wieżach World Trade Center
2005-09-13
83-7359-309-8
Piotr Amsterdamski
WTC zamach przetrwanie śmierć

"Ludzie w wieży północnej zarejestrowali ten wstrząs całym ciałem, ale w różny, niezbyt określony sposób. Prawie nikt - ani osoby cywilne, ani ratownicy - nie zdał sobie sprawy, że to runęła druga wieża. Szli klatką schodową i nie docierały do nich żadne wiarygodne wiadomości z zewnątrz. Początkowo, po uderzeniu samolotu, ludzie czuli smród rozpryskanego paliwa, ale potem się rozszedł. Rzeczywiście, napotykali kałuże wody sięgającej po kostki. Stanowiły część tej mordęgi, którą była ewakuacja, podobnie jak obolałe stopy i łydki, ciepło wydzielane przez te tysiące ludzi i zawroty głowy od ciągłych zakrętów na każdym podeście schodów. Tak wyglądała rzeczywistość tych uciekających ludzi, natomiast piekło pozostawało niewidoczne."

To nie jest książka, która na siłę próbuje tłumaczyć co i dlaczego się stało, nie roztrząsa ani nie tworzy teorii spiskowych i nie stara się pokazywać czytelnikowi winnych palcem - to już coś, jeśli jesteśmy w temacie zamachów na WTC.
Ta książka to przede wszystkim rzetelna relacja, w zasadzie minuta po minucie, próbująca zobrazować to, co zwykłym ludziom trudno sobie w ogóle wyobrazić. Jak wyglądała walka o życie w bliźniaczych wieżach, jak przebiegała praca policji i straży pożarnej, co ci ludzie widzieli, słyszeli i czuli. To historie tych, którym udało się przeżyć i wspomnienia o tych, którzy zginęli. Wszyscy zostali wymienieni z imienia i nazwiska, o każdym można poszukać więcej informacji, zobaczyć zdjęcia... tylko po co? Nawet nie znając twarzy tych ludzi, po skończeniu książki miałam dość.
Podsumowując - jedna z tych lektur, które ciężko się czyta, ale w pamięci zostaje na długo.

Zamach na World Trade Center to temat, który bardzo mnie interesuje. Kiedy szukałam różnego rodzaju książek poświęconych temu wydarzeniu, trafiłam właśnie na "102 minuty...". Stwierdziłam, że oczywiście muszę zapoznać się z jej treścią.

Kevin Flynn i Jim Dwyer stworzyli zbiór relacji z tamtych wydarzeń. Znajdziemy tutaj opisy przeżyć osób, którym udało się wyjść cało z tego koszmaru, ale też i tych, którzy stracili tam życie. Ponadto autorzy wskazują na przebieg akcji ratunkowej. Na jej zalety i wady. Na komunikację między służbami ratowniczymi lub jej brak.

Lektura tej książki skłoniła mnie do refleksji. Czy rzeczywiście można było zrobić coś jeszcze, aby uratować więcej osób? Nie jeden raz, kiedy byłam w trakcie czytania, zastanawiałam się, co musieli czuć ludzie, którzy w tym feralnym dniu byli wewnątrz budynków World Trade Center. Relacje są przerażające. Zdecydowanie można powiedzieć, że przybliżają czytelnikowi wizję piekła.

Cały czas się zastanawiam, jak można było doprowadzić do takiej tragedii. Jak człowiek człowiekowi był w stanie zgotować taki okrutny los? Co trzeba mieć w głowie, żeby świadomie wsiąść do samolotu pełnego ludzi i pokierować go tak, aby wszyscy na pokładzie zginęli? Chyba nigdy nie będę w stanie tego pojąć...

Książka jest niewątpliwie warta uwagi. Na pewno powinny sięgnąć po nią osoby, które interesują fakty dotyczące ataku na World Trade Center.

Wstrząsająca relacja z walki o przetrwanie w wieżach World Trade Center. Zawiera opisy czynów heroicznych , ale i tych, które nie zasługiwały na pochwałę. Wydaje mi się,że streszczanie tu tej książki mija się z jakimkolwiek celem - należy ją przeczytać, by zrozumieć ogrom zniszczeń ,jakie ów atak terrorystyczny spowodował. Zniszczeń nie tylko materialnych, ale również i tych w psychice ocalonych. Tragedia z 11 września pokazuje, jak zgubne skutki ma religijny fanatyzm i wynikająca z niego nienawiść . Śmierć tysiąca niewinnych ludzi, którzy tego dnia udali się tak jak zawsze do pracy...nieświadomych, iż dla wielu z nich dzień 11 września przekreśli ich dotychczasowe plany, a nawet zakończy ziemską egzystencję.

Interesująca, w całkiem przystępny sposób przedstawiona analiza ataku na WTC. Autorzy wskazują błędy, jakie zostały popełnione po uderzeniu wieże samolotów, próbują zrekonstruować przebieg zdarzeń, opisują konstrukcję budynków itd. Powinno spodobać się tym, których ciekawi owo zagadnienie.

• Reportaż
  • Na wymianę/sprzedaż