Dwie Damy Królewskiego Pałacu „Nowy Dwór” w Kowarach

Okładka książki Dwie Damy Królewskiego Pałacu „Nowy Dwór” w Kowarach
Wojciech KapałczyńskiMałgorzata Potoczak-Pełczyńska Wydawnictwo: Ad Rem albumy
160 str. 2 godz. 40 min.
Kategoria:
albumy
Wydawnictwo:
Ad Rem
Data wydania:
2016-06-11
Data 1. wyd. pol.:
2016-06-11
Liczba stron:
160
Czas czytania
2 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365295422
Tagi:
Albumy Dokument historia
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen
7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
913
189

Na półkach: , , , ,

Przepiękny, bogato ilustrowany zdjęciami album odkrywa kolejną tajemnicę Doliny Pałaców i Ogrodów. Skrywała ją księżniczka Feodora Reuss, prawnuczka brytyjskiej królowej Victorii.

W 1996 roku do Kowar przybyła ekipa filmowa TV BBC oraz brytyjscy naukowcy, aby zrealizować sceny do filmu dokumentalnego o brytyjskiej rodzinie królewskiej. Pobrano także próbki DNA ze szczątków księżniczki Feodory, a wyniki badań opublikowano w książce "Purpurowa tajemnica. Geny, szaleństwo i królewskie dynastie Europy", autorstwa Johna C. G. Rohla.

Okładka książki przedstawia zdjęcie, na którym możemy zobaczyć królową Victorię z małą Feodorą, księżnę Charlottę oraz Vicky, cesarzową Niemiec.

"Księżniczka Feodora Reuss cierpiała na rzadką, nierozpoznawalną na początku XX wieku, nieuleczalną dziedziczną chorobę Porfirię. W rodzinie królewskiej cierpieli na nią także, m. in. uważany za szaleńca król angielski Jerzy III, Henryk VI, królowa Szkocji Maria, Jerzy IV, królowa Victoria i ich potomstwo."[1]

W pierwszej części książki Wojciech Kapałczyński, szef jeleniogórskiej delegatury Służby Ochrony Zabytków, zapoznaje Czytelników z historią oraz architekturą pałacu Nowy Dwór (Neuhof) w Radocinach koło Kowar.

W następnej części Krzysztof Sawicki przedstawia właścicieli majątku i pałacu, rodzinę księcia Rzeszy Heinricha LXXIV Reuss-Schleiz-Köstritz (1798-1886). Jeden z jego synów, Heinrich XXX książę Reuss poślubił Feodorę, księżniczkę Sachsen-Meiningen, która "urodziła się 12 maja 1879 roku w Poczdamie. Była córką księcia Bernharda III Sachsen-Meiningen (1851-1928) i księżnej Charlotty Hohenzollern (1860-1919). jej dziadkiem był cesarz Niemiec i król Prus Fryderyk III Wilhelm (1831-1888), babcią księżna Victoria Adelaida (1840-1901), prababcią zaś królowa brytyjska Victoria (1819-1901)."[2]

Kilkadziesiąt rycin oraz czarno-białych zdjęć z początków XX wieku przedstawia wygląd pałacu oraz jego pięknie wyposażone wnętrza, w których księżna Feodora mieszkała do śmierci, w sierpniu 1945 roku (pałac nie ucierpiał w wyniku działań wojennych). W książce znajdziemy również wiele fotografii przedstawiających księżną i jej męża, ich rodzinę oraz zdjęcia ze ślubu.

Trzecia część książki, autorstwa Małgorzaty Potoczak-Pełczyńskiej poświęcona jest innej, niezwykle ważnej dla pałacu Nowy Dwór kobiecie - Janinie Małgorzacie Pernak de Gast.

Małgorzata Pernak de Gast ma w życiu dwie pasje - medycynę i architekturę. Z Warszawy, w której spędziła dzieciństwo i młodość wyjechała do Bydgoszczy, gdzie rozpoczęła staż chirurgiczny. "I pewnie zostałaby wierna swojemu wyborowi specjalizacji, gdyby miłość nie upomniała się o młodą lekarkę. Z mężem zamieszkała w Holandii."[3] Tam ukończyła specjalizację z anestezjologii dziecięcej, a następnie zainteresowała się leczeniem przewlekłego bólu w klinice w Delft i zrobiła doktorat. Współpracowała z najsławniejszymi lekarzami, kierowała Kliniką Leczenia Bólu, założyła Światowe Towarzystwo Lekarzy Leczących Ból (WSPC).

W wieku dojrzałym powróciła do malarstwa, osiągając na tym polu sukcesy. Nigdy nie zrezygnowała z polskiego obywatelstwa i poszukiwała domu, gdzie mogłaby spędzać w Polsce czas z siostrą. "W dawnej siedzibie Feodory Reuss J. Małgorzata Pernak de Gast zakochała się od pierwszego spaceru po przypałacowym parku."[4]. Pałacowi "Nowy Dwór" przywróciła dawną świetność, jednocześnie zachowując charakter prywatnej rezydencji. Pałac nie jest hotelem i tylko dzięki zdjęciom w albumie możemy zobaczyć, jak się prezentuje obecnie.

Zachęcam do literackiej wycieczki w Karkonosze, by odkryć historię oraz piękno Nowego Dworu w Radocinach koło Kowar, pałacu, który ma szczęście do kobiet.

-----
[1] "Dwie Damy Królewskiego Pałacu „Nowy Dwór” w Kowarach", Sawicki Krzysztof, Potoczak-Pełczyńska Małgorzata, Kapałczyński Wojciech, Ad Rem Jelenia Góra 2016, s. 36-37
[2] tamże, s.32
[3] tamże, s. 97
[4] tamże, s. 95

Przepiękny, bogato ilustrowany zdjęciami album odkrywa kolejną tajemnicę Doliny Pałaców i Ogrodów. Skrywała ją księżniczka Feodora Reuss, prawnuczka brytyjskiej królowej Victorii.

W 1996 roku do Kowar przybyła ekipa filmowa TV BBC oraz brytyjscy naukowcy, aby zrealizować sceny do filmu dokumentalnego o brytyjskiej rodzinie królewskiej. Pobrano także próbki DNA ze szczątków...

więcej Pokaż mimo to

Reklama

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dwie Damy Królewskiego Pałacu „Nowy Dwór” w Kowarach


Reklama
zgłoś błąd