Najnowsze artykuły
Artykuły
Świąteczny prezentownik, czyli pomysł na prezent. Reportaż, publicystyka, biografiaLubimyCzytać4Artykuły
Trzy książki jednego autora w top 10, w tym nowość na szczycie. Trendy listopada 2023Ewa Cieślik4Artykuły
Lecha Wilczka patrzenie na Simonę Kossak i puszczę. Patrzenie, które trwa w fotografiach i opowieściRemigiusz Koziński5Artykuły
Książki pod patronatem Lubimyczytać polecają się na MikołajkiLubimyCzytać1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Małgorzata Potoczak-Pełczyńska

Źródło: https://www.facebook.com/profile.php?id=100011226094041&sk=about
1
7,0/10
Pisze książki: albumy
Małgorzata Potoczak-Pełczyńska - dziennikarka, pracuje w tygodniku "Nowiny jeleniogórskie", studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim, mieszka w Jeleniej Górze.
7,0/10średnia ocena książek autora
1 przeczytało książki autora
2 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2016
Dwie Damy Królewskiego Pałacu „Nowy Dwór” w Kowarach
Krzysztof Sawicki, Małgorzata Potoczak-Pełczyńska
7,0 z 1 ocen
3 czytelników 1 opinia
2016
Najnowsze opinie o książkach autora
Dwie Damy Królewskiego Pałacu „Nowy Dwór” w Kowarach Krzysztof Sawicki 
7,0

Przepiękny, bogato ilustrowany zdjęciami album odkrywa kolejną tajemnicę Doliny Pałaców i Ogrodów. Skrywała ją księżniczka Feodora Reuss, prawnuczka brytyjskiej królowej Victorii.
W 1996 roku do Kowar przybyła ekipa filmowa TV BBC oraz brytyjscy naukowcy, aby zrealizować sceny do filmu dokumentalnego o brytyjskiej rodzinie królewskiej. Pobrano także próbki DNA ze szczątków księżniczki Feodory, a wyniki badań opublikowano w książce "Purpurowa tajemnica. Geny, szaleństwo i królewskie dynastie Europy", autorstwa Johna C. G. Rohla.
Okładka książki przedstawia zdjęcie, na którym możemy zobaczyć królową Victorię z małą Feodorą, księżnę Charlottę oraz Vicky, cesarzową Niemiec.
"Księżniczka Feodora Reuss cierpiała na rzadką, nierozpoznawalną na początku XX wieku, nieuleczalną dziedziczną chorobę Porfirię. W rodzinie królewskiej cierpieli na nią także, m. in. uważany za szaleńca król angielski Jerzy III, Henryk VI, królowa Szkocji Maria, Jerzy IV, królowa Victoria i ich potomstwo."[1]
W pierwszej części książki Wojciech Kapałczyński, szef jeleniogórskiej delegatury Służby Ochrony Zabytków, zapoznaje Czytelników z historią oraz architekturą pałacu Nowy Dwór (Neuhof) w Radocinach koło Kowar.
W następnej części Krzysztof Sawicki przedstawia właścicieli majątku i pałacu, rodzinę księcia Rzeszy Heinricha LXXIV Reuss-Schleiz-Köstritz (1798-1886). Jeden z jego synów, Heinrich XXX książę Reuss poślubił Feodorę, księżniczkę Sachsen-Meiningen, która "urodziła się 12 maja 1879 roku w Poczdamie. Była córką księcia Bernharda III Sachsen-Meiningen (1851-1928) i księżnej Charlotty Hohenzollern (1860-1919). jej dziadkiem był cesarz Niemiec i król Prus Fryderyk III Wilhelm (1831-1888),babcią księżna Victoria Adelaida (1840-1901),prababcią zaś królowa brytyjska Victoria (1819-1901)."[2]
Kilkadziesiąt rycin oraz czarno-białych zdjęć z początków XX wieku przedstawia wygląd pałacu oraz jego pięknie wyposażone wnętrza, w których księżna Feodora mieszkała do śmierci, w sierpniu 1945 roku (pałac nie ucierpiał w wyniku działań wojennych). W książce znajdziemy również wiele fotografii przedstawiających księżną i jej męża, ich rodzinę oraz zdjęcia ze ślubu.
Trzecia część książki, autorstwa Małgorzaty Potoczak-Pełczyńskiej poświęcona jest innej, niezwykle ważnej dla pałacu Nowy Dwór kobiecie - Janinie Małgorzacie Pernak de Gast.
Małgorzata Pernak de Gast ma w życiu dwie pasje - medycynę i architekturę. Z Warszawy, w której spędziła dzieciństwo i młodość wyjechała do Bydgoszczy, gdzie rozpoczęła staż chirurgiczny. "I pewnie zostałaby wierna swojemu wyborowi specjalizacji, gdyby miłość nie upomniała się o młodą lekarkę. Z mężem zamieszkała w Holandii."[3] Tam ukończyła specjalizację z anestezjologii dziecięcej, a następnie zainteresowała się leczeniem przewlekłego bólu w klinice w Delft i zrobiła doktorat. Współpracowała z najsławniejszymi lekarzami, kierowała Kliniką Leczenia Bólu, założyła Światowe Towarzystwo Lekarzy Leczących Ból (WSPC).
W wieku dojrzałym powróciła do malarstwa, osiągając na tym polu sukcesy. Nigdy nie zrezygnowała z polskiego obywatelstwa i poszukiwała domu, gdzie mogłaby spędzać w Polsce czas z siostrą. "W dawnej siedzibie Feodory Reuss J. Małgorzata Pernak de Gast zakochała się od pierwszego spaceru po przypałacowym parku."[4]. Pałacowi "Nowy Dwór" przywróciła dawną świetność, jednocześnie zachowując charakter prywatnej rezydencji. Pałac nie jest hotelem i tylko dzięki zdjęciom w albumie możemy zobaczyć, jak się prezentuje obecnie.
Zachęcam do literackiej wycieczki w Karkonosze, by odkryć historię oraz piękno Nowego Dworu w Radocinach koło Kowar, pałacu, który ma szczęście do kobiet.
-----
[1] "Dwie Damy Królewskiego Pałacu „Nowy Dwór” w Kowarach", Sawicki Krzysztof, Potoczak-Pełczyńska Małgorzata, Kapałczyński Wojciech, Ad Rem Jelenia Góra 2016, s. 36-37
[2] tamże, s.32
[3] tamże, s. 97
[4] tamże, s. 95