Banzai. Japonia dla dociekliwych

Okładka książki Banzai. Japonia dla dociekliwych
Zofia Fabjanowska-MicykJoanna Grochocka Wydawnictwo: Dwie Siostry Seria: Świat dla Dociekliwych literatura dziecięca
literatura dziecięca
Świat dla Dociekliwych
Dwie Siostry
2015-09-01
2015-09-01
Joanna Grochocka Japonia

Okładka książki Cudowne lata. Opowieści o miejscach i czasach, w których dorastaliśmy. Zofia Fabjanowska-Micyk, Hanna Halek
Ocena 6,4
Cudowne lata. ... Zofia Fabjanowska-M...
Okładka książki Cudowne lata : opowieści o miejscach i czasach, w których dorastali Artur Andrus, Zofia Fabjanowska-Micyk, Krzysztof Globisz, Andrzej Grabowski, Hanna Halek, Sławomir Shuty, Stanisław Sojka, Muniek Staszczyk, Joanna Szczepkowska
Ocena 0,0
Cudowne lata :... Artur Andrus, Zofia...

Okładka książki ¡Olé! Hiszpania dla dociekliwych Monika Bień-Königsman, Maria Dek
Ocena 7,4
¡Olé! Hiszpani... Monika Bień-Königsm...
Okładka książki Man zou. Chiny dla dociekliwych Jacek Ambrożewski, Izabella Kaluta
Ocena 7,8
Man zou. Chiny... Jacek Ambrożewski,&...
Okładka książki Mamma mia. Włochy dla dociekliwych Monika Utnik-Strugała, Anna Ładecka
Ocena 7,1
Mamma mia. Wło... Monika Utnik-Struga...
Okładka książki Bozie, czyli jak wygląda Bóg? Karolina Oponowicz, Joanna Rzezak
Ocena 7,4
Bozie, czyli j... Karolina Oponowicz,...

Tytuł, to okrzyk dosłownie oznaczający „Dziesięć tysięcy lat!”, a używany jest przez Japończyków, gdy jest co świętować i odpowiada naszemu „Hura!” lub „Niech żyje!”. Na okładce zaś widnieją papierowe karpie (symbol siły i męstwa), które wywieszane są 5 maja z okazji święta chłopców, czyli Tango no Sekku. I tak mogłabym jeszcze długo wypisywać różne ciekawostki, lecz po co? Czyż nie lepiej po prostu sięgnąć po tę książkę i samemu wzbogacić swoją wiedzę. Zapewniam was, że autorka się postarała. Znalazła różnorodne informacje. Możecie nawet ugotować kilka prostych dań z kuchni japońskiej. Dowiecie się sporo o geografii, historii, kulturze. Szczerze zachęcam do lektury. Nie tylko tej książki, lecz każdej z serii dla dociekliwych.

Na półkach: , , , , , , , , ,

"Banzai. Japonia dla dociekliwych" to skarbnica wiedzy o tym wyjątkowym azjatyckim państwie, która jest przeznaczona nie tylko dla najmłodszych. Wydaje mi się, że nawet dorosły czytelnik, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę z Japonią, dowie się z tej książki wielu ciekawych rzeczy.

Zofia Fabjanowska-Micyk zgromadziła ciekawostki o których istnieniu nie miałam wcześniej pojęcia, choć sporo artykułów i książek o Japonii mam już za sobą. Cieszę się, że moja wiedza ciągle się poszerza nawet za sprawą tego typu tytułów. Ilustracje są urocze i dopełniają treść w interesujący i angażujący sposób.

Na pewno będę wracać do tej pozycji.

-/+

- osobiście dałabym trochę więcej tekstu. Książka jest przyjazna, ale faktycznie przydało by się więcej słowa pisanego
+ Przez całą naszą podróż towarzyszą nam piękne obrazki. Dzięki nim, możemy sobie lepiej wyobrazić daną sytuację.
+ Napewno jest to książka, która ma zamiar uczyć młodszych czytelników, a mimo to świetnie się z nią bawilam!
+ Wiele się dowiedziałam! Zapamiętałam z książki dla dzieci więcej, niż z podręcznika od Geografii lub Historii!

Moja opinia:
🌟
Pocieszna, łatwo napisana książka. Prosty sposób wyjaśniania może wydawać się dziecinny, ale dzięki niemu dowiedziałam się masę informacji o Japonii. Zaryzykuję stwierdzenie, że mogę mogę się pakować i lecieć tam pierwszym - lepszym samolotem! Jak już wspomniałam, kolorowe obrazki pomagają zapamiętywać i cieszą oko. Mnie sprawiła wiele radości, więc zakładam, że innym czytelnikom również tyle zrobi (o ile nie więcej!). Polecam dla małych I dużych!!😁

-/+

+ Wiele się dowiedziałam!...

Przepięknie ilustrowana i pełna wiedzy. Dowiedziałam się nieco więcej o języku japońskim, fladze, jedzeniu, sportach, zabawkach, życiu codziennym, zwyczajach, świętach, origami, bonsai, ninja. Wszystko co z Japonią nam się kojarzy, ale nie wiemy skąd się wzięło, albo co znaczy. Polecam w każdym wieku!

Świetna! Mnóstwo interesujących ciekawostek.

Świetna! Mnóstwo interesujących ciekawostek.

Urocze przekazanie faktów dotyczących Kraju Kwitnącej Wiśni. Nawet nie przeszkadza to, że jest to książka przeznaczona dla młodszego czytelnika.

Urocza książeczka, która w przystępny sposób wprowadza w świat kultury Japonii. Mimo że o większości przedstawionych tu faktów i ciekawostek już wiedziałam to nadal czytało mi się bardzo miło. Całość dopełniają liczne ilustrację w stylistyce okładki.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka z podstawowymi informacjami o Japonii, które można pewnie bez trudu znaleźć w Internecie – ale tutaj jest to zebrane, przefiltrowane i wzbogacone pięknymi ilustracjami. Kierowana raczej do młodszego czytelnika, ale dla osób takich jak ja, które (jak się okazało) trochę o Japonii wiedzą, ale nie mają tego uporządkowanego w głowie, była świetna! Całość sprawiła, że mam ochotę spakować torbę i polecieć do Japonii.

Bardzo przyjemna lektura. Pisana błyskotliwie, na wesoło, a całość została okraszona przyjemnymi dla oka rysunkami. Pozycja idealna dla młodzieży, które chcą dowiedzieć się więcej o kulturze Kraju Kwitnącej Wiśni.

1933

Choć seria dla dociekliwych została stworzona dla dzieci, nawet dorosły czytelnik znajdzie garść informacji, które go zafrapuja. Poszczególne migawki zkultury i obyczajów w Japonii przeplatają się z ciekawymi ilustrajami trochę w konwencji Pągowskiego. Kolory czerwony,czarny, pomarańczowy i zielony przykuwają uwagę, dowcipnie nawiązują do przekazywanych treści. Najważniejszy cel edukacyjny został z pewnością osiągnięty, a skomplikowane reguły etykiety, egzotyczne i niezrozumiałe zwyczaje wyjaśniono w przystępny sposób. Oczywiście mamy i origami,i sakurę, i próbkę japońskiej wymowy. Odbiorca poznaje tajniki japońskiej myśli technicznej, na czele ze skomplikowanymi toaletami, sprytne konstrukcje odporne na trzęsienie ziemi, poznajemy najpiękniejsze zabytki i zakątki. Od strony estetycznej, szaty graficznej oraz zawartości poniższe opracowanie przedstawia się bez zarzutu i z przyjemnością się z nim zapoznałam. Doskonała odskocznia od publicystyki ciężkiego kalibru.

Dodaj cytat z książki Banzai. Japonia dla dociekliwych