Tabor drogi żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej

Kolpress
2015-01-01
2015-01-01
kolej

Okładka książki Koleje wąskotorowe na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej Polskiej Carlheinz Becker, Bogdan Pokropiński, Ryszard Pyssa, Krzysztof Zintel
Koleje wąskoto... Carlheinz Becker, B...
Okładka książki Kolej wąskotorowa Przeworsk - Dynów. Andrzej Bożek, Bogdan Pokropiński
Kolej wąskotor... Andrzej Bożek, Bogd...

Na wstępie autor zaznacza, że owa książka powstawała przez 35 lat. Podczas czytania to daje się odczuć. Temat jest bardzo trudny, bowiem dokumentów coraz mniej - czas zaciera ślady. Jeszcze jak ktoś, zamiast opisywać historię powstania wybierze sobie taborowy skrawek zagadnienia - to mamy wyzwanie.
Bogdan Pokropiński wyzwaniu sprostał. Książka ma troszeczkę zmieniony schemat.
Najpierw mamy krótki zarys historyczny, później charakterystykę i opis urządzeń pomocniczych, by na koniec dostać dokładny opis techniczny używanych parowozów i wagonów. Zadowoleni też będą statystycy- w przepastnych tabelach zebrano dane na temat taboru.
Autor opisuje wszystkie linie będące pod zarządem DŻWW. Mamy więc możliwość wglądu na:
- Drogę Żelazną Warszawsko - Wiedeńską;
- Drogę Żelazną Warszawsko - Kaliską;
- Kolej Warszawsko - Bydgoską.
Najszerzej opisana jest ta pierwsza. Tabor przedstawiany jest z podziałem na czaso-okresy: początkowy, średni i nowoczesny. Ułatwia to studiowanie tematu.
Język jest przystępny, aczkolwiek przesycony technikaliami. Na szczęście większość z nich jest opisana i zilustrowana w książce. Niestety osoby nieobeznane z zagadnieniem mogą mieć kłopoty.
Wydanie jest wzorowe. Twarda oprawa formatu A4, w środku kredowy papier dobrej jakości. Zdjęcia i rysunki na nim prezentowane wypadają znakomicie.
Podsumowując mamy najlepsze opracowanie taborowe tamtego okresu. Pięknie wydane i ciekawie napisane. Brawo dla wydawcy i autora.

Bogdan Pokropiński wyzwaniu sprostał. Książka ma troszeczkę zmieniony...

• Kolej
  • Wiedeń