Geografia myślenia Dlaczego ludzie Wschodu i Zachodu myślą inaczej?

Okładka książki Geografia myślenia Dlaczego ludzie Wschodu i Zachodu myślą inaczej?
Richard E. Nisbett Wydawnictwo: Seria: Mistrzowie Psychologii nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Mistrzowie Psychologii
The Geography of Thought. How Asians and Westerners Think Differently ...and Why
2015-02-01
2015-02-01
Ewa Wojtych

więcej Więcej

Książka zawiera trochę ciekawych spostrzeżeń, ale ogólnie jest rozczarowująca. Dość pobieżna, zbyt krótka jak na tak złożony temat i bardzo upraszczająca. Poza tym ten tytuł - "Geografia myślenia" - żadna geografia, po prostu dychotomiczne (i siłą rzeczy upraszczające) wrzucenie wszytkich albo do worka z napisem "Zachód/USA" albo "Azja Wschodnia".

Książka arcyciekawa! Autor opisuje różnie w procesach myślenia, również takich bardzo podstawowych jak postrzeganie przedmiotów czy relacji między nimi. Próbuje wyjaśnić pochodzenie tych różnic na podstawie relacji społecznych, religii i dominujących nurtów filozoficznych. Sięga aż do Starożytnej Grecji i Starożytnych Chin. Na poparcie swoich wniosków przywołuje masę...

1. Na pytanie w podtytule Dlaczego ludzie Wschodu i Zachodu myślą inaczej w książce znajdziemy prostą odpowiedź bo są ze Wschodu i Zachodu!
2. Ta książka niewiele wnosi do rozumienia świata, jeśli nie masz podstawowej wiedzy a jeśli ją masz to jest mało interesująca.
3. Autor jest zapewne wspaniałym naukowcem, ale nie ma daru opowiadania, co sprawia, że książka to raport z...

Jak struktura społeczna wpływa na nasz sposób myślenia? Troszkę rozmyta i powtarzająca się.

Na półkach: , , , , ,

Niniejsza pozycja podejmuje ogromnie ważny temat różnic pomiędzy postrzeganiem świata i rządzących nim zasad przez mieszkańców Azji i Zachodu, ze szczególnym uwzględnieniem Chińczyków, Japończyków i Koreańczyków z jednej oraz Amerykanów i innych Anglosasów z drugiej strony. Mocną stroną publikacji jest uczciwe przypomnienie (choć słabe i sporadyczne) o pewnych różnicach w...

temat interesujący, ale przeprowadzona analiza porównawcza raczej jednostajna i nudna.
trochę więcej spodziewałem się w rozdziale podsumowującym analizę.

Zmusza do wielu refleksji nad swoim własnym sposobem myślenia i udowadnia kolejny raz, że świat jest bardziej skomplikowany.

Spodziewałam się świetnej książki, poruszającej ważny temat, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Niestety mocno się rozczarowałam.

Miałam w książce znaleźć odpowiedź na postawione już w tytule pytanie: " Dlaczego ludzie Wschodu i Zachodu myślą inaczej?". Znalazłam w niej jednak porównanie chińczyków do amerykanów.

Po pierwsze... wschód i zachód nie dzieli się tylko na...

"W wyłaniającym się świecie konfliktów etnicznych i cywilizacyjnych zachodnia wiara w uniwersalność własniej kultury niesie ze sobą trzy problemy: jest ona nieprawdziwa, niemoralna i niebezpieczna"
Samuel Huntington

My, ludzie zachodu, przodkowie wielkich myślicieli Arystotelesa, Platona i Sokratesa. Umiłowaliśmy retorykę, polemikę i poszukiwanie prawdy. Gdy coś jest...

Azjata widzi las, Amerykanin drzewa. Dłużej? Percepcja Azjaty jest całościowa, Azjata widzi całość w ruchu, Amerykanin wyodrębnia rzeczy, nacisk kładzie na dominujące elementy, ruch/przepływ ma znaczenie drugorzędne. Jeszcze dłużej?

No i tu docieramy do niniejszej książki rozpisanej na 160 stron o powyższym. Całość napisana lekko (to pozycja popularnonaukowa), czyta się...

• Psychologia
  • Popularnonaukowe
  • 2018
  • Nauki społeczne
  • 2020

Richard E. Nisbett Geografia myślenia. Dlaczego ludzie Wschodu i Zachodu myślą inaczej? Zobacz więcej