Dziennik snajpera

Fundacja Odysseum
1999-01-01
1999-01-01
czeczenia kuleba basajew

Oceniam tu książkę a nie przeżycia autora. Książka bardzo nudna, poza ostrzałami artyleryjskimi praktycznie nic się nie dzieje. Ledwo ją przeczytałem do końca. Spodziewałem się większej akcji, ale w sumie dobrze, że autor nie koloryzował tylko przedstawił wszystko tak jak się odbyło.

Ogólnie nuda jeżeli chodzi o temat walk.Jednak można się dowiedzieć jak ta wojna wyglądała z perspektywy czeczeńskich wojaków.W sumie tylko to ratuje ta książkę.

Sięgając po tę pozycję spodziewałem się czegoś innego, niestety rozczarowałem się. Dość nietypowy temat oraz umiejscowienie - dlatego jeśli ktoś interesuje się tym konfliktem pewnie będzie zadowolony. Jeśli ktoś spodziewa się książki pełnej akcji - rozczaruje się. Mnie książka zupełnie nie ujęła i stąd taka moja ocena. Jeśli lubicie wspomnienia warto sięgnąć po inne pozycje - pomijając tę - moim zdaniem niewiele stracicie.

O tym jak w praktyce wyglądała walka partyzancka Czeczenów z rosyjskim wojskiem. Zaskakiwać może jak rzadko autor strzelał do wroga. Jest parę opisów ostrych walk, ale większość objętości książki to patrole, kopanie schronów, i życie społeczne oddziału.

Lekki w odbiorze język, barwne opisy dzięki którym można poczuć się jakby siedziało się razem z bohaterami w przemoczonym mundurze w okopie. W tle militarnych wspomnień doskonale opisana jest kultura czeczeńska (zwłaszcza jeśli chodzi o koiety i ich kontakty z mężczyznami).

Historia ciekawa. Pokazuje świat wojny z bliska, w górach bez oficerów w błyszczących orderach. Ciekawe przemyślenia autora na temat naszej historii i mentalności. Opis smutnej sytuacji, kiedy z wojny etnicznej/niepodległościowej robi się wojna religijna przy użyciu zewnętrznych fanatyków.
Przyjemnie mi się słuchało audiobooka, ale nie wiem czy byłbym tak samo zadowolony z książki.

Przejmujące wspomnienia nigdy nie traca na aktualności i sa przeslaniem czym jest wojna i jak zmienia ludzi.

Nie przebrnęłam przez wstęp a już wiedziałam, że to nie książka dla mnie. Może za dużo w tej historii historii, może ten język. Spodziewałam się czegoś ala Chriss Cale, a to zupełnie nie ten klimat.

Nie ma tu sensacyjnego opisu bitew miedzy Czeczenami a Ruskimi, jest za to bardzo ciekawie przedstawiony obraz brudnej wojny partyzanckiej. Wszystko jest przedstawione z malutkiego fragmentu pola walki, nie wiemy co się dzieje w szerszej perspektywie. Mamy opisy tragedii ludzkich, różnic kulturowych i religijnych, a także piękno samych gór i całej przyrody. Dużo momentów refleksji, zadumy i przemyśleń. Nie jest to książka akcji.

Można się rozpisać, ale po co. Przeczytaj. Czasami nudna czasami porywająca. Osobiście kilku bym tam chyba dał po ryju tak dla rozrywki

• Wojenne
  • Reportaż