Książeczka o człowieku wierzącym

Okładka książki Książeczka o człowieku wierzącym Stanisław Judycki
Okładka książki Książeczka o człowieku wierzącym
Stanisław Judycki Wydawnictwo: Fundacja Dominikańskie Studium Filozofii i Teologii Cykl: Libellus (tom 2) filozofia, etyka
filozofia, etyka
Libellus (tom 2)
Książeczka o człowieku wierzącym
Fundacja Dominikańskie Studium Filozofii i Teologii
2014-01-01
2014-01-01
postawa wiary serce i ciemność dobro i zło Bóg rozwiązanie

Książeczka o człowieku - wychylonym ku Bogu. W tym wychyleniu potykamy się o samych siebie: nasze serce i jego ciemne zakamarki, tajemnice świata, zło, o naturę, o pragnienia.
Autor wyraża na wiele sposobów swoje przekonanie, że tajemnica świata rozgrywa się na osi dobro - zło, rozliczne pomniejsze tajemnice i lęki wprowadzają człowieka w stan, w którym jego zmagania z tą główną tajemnicą są nierzadko z konieczności heroiczne.
Bardzo krótko o tezie książki, która do mnie najbardziej się przebiła przy pierwszym czytaniu: Wiara w Boga jest fundamentalnie wyborem wiary w dobro. Te dwie wiary wzajemnie się wspierają szczególnie w czasach próby życiowej i sytuacji granicznych.

Rzecz napisana z kulturą i wyobraźnią. Czyta się ją z przekonaniem, że jest owocem doświadczeń i odważnego myślenia - a nie tak częstym i łatwym w naszych czasach efektem powielania myśli i poglądów - zlepkiem dyskursu na temat.

Odświeżające spojrzenie na teologię naturalną. Z reguły książki z tej dziedziny filozofii zwykły koncentrować się na dowodach na istnienie Boga oraz problemie uzasadnienia przekonań teistycznych. Judycki postanowił zająć się tematem motywacji, które kierują wierzących w stronę wiary. Czyni to odwołując się do doświadczeń dostępnych każdemu: doświadczenia dobra i zła oraz majestatu przyrody. Dla Judyckiego wierzący to ktoś, kto sądzi, że dobro wymaga utrwalenia i kontynuowania. Piękna definicja. Nie nadająca się na "poważne" traktaty filozoficzne, ale tym lepiej, że autor zdecydował się na formę, w której być może jest mniej ścisłości (ale też w związku z tym i mniej żargonu),za to więcej odwagi myślenia. Szczególnie objawia się ona w rozdziałach, w których Judycki stara się z pozycji teistycznej odpowiedzieć na problem zła, czy też gdy mówi o pragnieniach i doświadczeniach człowieka, które wskazują na istnienie Boga, tzn. w których Go doświadczamy, ale nietematycznie, lecz jako horyzont naszych przeżyć.
"Nie ma rzeczy ważniejszej niż pytanie o Boga i Jego naturę" - pisze w pewnym momencie autor. Zgodnie z powyższym, nie ma ważniejszych książek niż te, które dotykają tych zagadnień. "Książeczka o człowieku wierzącym" jest rzeczywiście głęboką, mądrą i przystępną książką, która układa w głowie człowieka wierzącego sprawy, które być może zna, o których być może przemyśliwał, które są dla niego istotne, ale które być może dotąd nie uformowały się w spójny systemu przekonań. Judycki pomoże to nam uczynić.

Bardzo ciekawa ksiazka, dużo nawiązań do różnej literatury. Poruszyła wiele kwestii, które ostatnio chodziły mi po i rozjaśniła wiele wątpliwości.

Uważam, że warto ją przeczytać, a ja z ogromną chęcią sięgnę po dwa pozostałe tomy.

• Filozofia
  • Literatura popularnonaukowa
  • Biblioteka
  • Filozofia religii
  • Antropologia filozoficzna
  • Teologia/ Lektura Duchowa

Dodaj cytat z książki Książeczka o człowieku wierzącym