The Lottie Project

Jacqueline Wilson to moja ukochana autorka z czasów podstawówki. Odkryłam ją, kiedy miałam 8 lat i przepadłam totalnie. Pamiętam, że wykupiłam wszystkie jej powieści z małej księgarni w mojej miejscowości i z niecierpliwością czekałam, aż właścicielka zamówi kolejne.

Bardzo chciałam znów poczuć się jak dziecko i z sentymentem wrócić do książek Wilson. Postanowiłam więc uzupełnić swoją kolekcję w brakujące tytuły i nadrobić zaległości. Nieco obawiałam się, że już jestem za stara, ale na szczęście moje obawy okazały się zbędne.

“Pamiętnik Lottie” to historia nastolatki o imieniu Charlie, która mieszka ze swoją młodą mamą w małym mieszkanku gdzieś w Anglii. Charlie dostaje ciekawe zadanie domowe – ma opisać jakiś aspekt życia w epoce Wiktoriańskiej. Dziewczynka wpada na pomysł, by zacząć prowadzić pamiętnik z perspektywy bony – opiekunki do dzieci oraz służącej z XIX wieku. Dzięki temu możemy śledzić na przemian perypetie Charlie oraz Lottie (wyżej wspomnianej służki).

Oprócz tego w powieści jesteśmy świadkami jak Charlie zawiera przyjaźń z niezbyt popularnym chłopcem ze szkoły, przeżywa pierwsze prawdziwe kłótnie ze swoją mamą oraz doświadcza na własnej skórze do czego może doprowadzić strojenie sobie żartów z pięciolatka.

Uważam, że jest to świetna pozycja dla dzieci w wieku 10-12 lat. Wspaniale obrazuje następstwa jakie niosą za sobą zbyt pochopnie powiedziane słowa oraz konsekwencje jakie czasem ludzie muszą ponieść za swoje czyny. Każda z książek Jacqueline Wilson ma w sobie morał i uważam, że taka literatura wspaniale kształtuje młode umysły. Bardzo polecam!

Jedna z ulubionych książek Wilson jakie czytałam w dzieciństwie. Splecione losy Charlie i Lottie robiły wtedy na mnie ogromne wrażenie. Z przyjemnością wróciłam do tej lektury, napawając się przy okazji uroczymi, prostymi rysunkami, pojawiającymi się co parę stron.

Nie wiem skąd ta książka się u mnie wzięła, ale skoro już się na nią natknęłam to czemu jej nie przeczytać? Zwłaszcza, że lubię przenosić się do czasów dzieciństwa :)

Z dwóch historii zdecydowanie wolę pamiętnik Lottie. Klimat i cała otoczka bardziej trafia w mój gust :) Pozostała część też jest w porządku, chociaż całość jakoś mnie nie olśniła. Albo jestem za stara, albo po prostu nie mój gust.

Z początku irytowała mnie główna bohaterka, ale potem przypomniałam sobie, że ja też miałam naście lat i daleko mi było do ideału. Dlatego podeszłam do książki z przymrużeniem oka, dużą dozą dystansu i... bawiłam się dobrze. Nie żałuję, że sięgnęłam po książkę i mogę bez problemu polecić ją młodszym czytelnikom.

Główną bohaterką książki jest Charlotte Enright ( Dla przyjaciół Charlie ),właśnie zaczyna się nowy rok szkolny i Charlie ma wszystko poukładane, lecz gdy dołącza nowa nauczycielka - panna Beckworth, nie wszystko idzie zgodnie z planem... Na początek, zamiast siedzieć w ławce w najlepszymi przyjaciółkami, pani każe jej usiąść z ( o zgrozo! ) Jamiem Edwardsem - największym prymusem w klasie! A na dodatek, panna Beckworth zadaje jej nudną pracę z historii o Wiktorianach! Lecz Charlie jest twarda i po chwili się podnosi - napisze to wypracowanie na swój własny, oryginalny sposób - tak właśnie powstaje Lottie - przyjaciółka z pamiętnika z poprzedniej epoki, u niej też dzieją się straszne rzeczy!
Lecz aby więcej się dowiedzieć, musisz przeczytać tę książkę!
Polecam!!!

Dostałam "Pamiętnik Lottie" dosyć dawno temu na święta i pamiętam, że byłam zachwycona. Naprawdę dobra książka dla dziewcząt, a przyjemne obrazki znacznie uprzyjemniają czytanie. J. Wilson tworzy niezapomniane książki dla nastolatek i trochę młodszych dzieci. Jej dzieła nigdy mnie nie zawodziły.

Fajna książka dla dziewczynek w wieku 12-13 lat poruszająca jednak bardzo poważne tematy jak rozwód czy bezrobocie.

Książka fajna i napisana bardzo prostym językiem. Zawiera akcję, jak i również rozśmiesza. Polecam, osobom w każdym wieku!

Fragmenty na przemian o Charlie oraz Lottie były zdecydowanie świetnym pomysłem. Możemy dowiedzieć się czegoś o Wiktorianach. Podsumowując: bawi - ucząc.

Polecam. :)

Polecam. :)