Okładka książki Martyn Pig Kevin Brooks
2005-10-06
83-7278-155-9
Anna Urban, Miłosz Urban
Martyn Pig

Głównym bohaterem jest Martyn.Pewnego dnia jego ojciec alkoholik umiera. Całkowicie przypadkowo, we własnym domu. Pierwszą osobą ,która dowiaduje się o tym wypadku jest Alex jego przyjaciółka. Martyn znajduje w szafce ojca list ze spadkiem na 30 tysięcy funtów spisany na nazwisko ojca. Dowiaduje się o tym chłopak Alex i zaczyna ich obojga szantażować.

Na początku książka była ciekawa. Martyn przedstawiał nam jego dość dramatyczną historię życiową. Ale niestety od mniej więcej połowy książka zaczęła mnie nudzić. Prawie żadnych wątków pobocznych. Jeden temat ciągnący się przez całą książkę. Sam pomysł na fabułę był OK, ale wykonanie naprawdę poległo.

Momentami głębokie i długie przemyślenia bohatera doprowadzały mnie do szału i sprawiały, że książka była po prostu nudna.

Na początku książka...

Książka naprawdę poruszająca. Udało mi się ją znaleźć dopiero w bibliotece. Gdyby ją wydano teraz, byłaby pewnie hitem, w czasach gdy tak chętnie pisze się o depresjach i samobójczych inklinacjach nastolatków. Przechlapane życie Martyna jest naprawdę trudne, a jego monologi i pokonywanie trudności życia takie... prawdziwe:-)

Kocham Kevina Brooks'a za Candy, Lukas też niczego sobie. Ale ta książka jest porażką.

Pisze to drugi raz bo tamto się cofnęło :(
Będzie krótko.
Chłopak miał trudno w rodzinie.
Aż mu współczuć.
Pewnego dnia ojciec umiera.
Nie dzwoni na policje.
Chowa ciało razem z koleżankom.
Jak to się kończy ????
Musicie przeczytać.
Przyznaje pod koniec czytałam na urywki.
Co mogę powiedzieć.
Dla MNIE nudna nie wiem jak dla was.
~Paulina

Pisze to drugi raz bo tamto się cofnęło :(
Będzie krótko.
Chłopak miał trudno w rodzinie.
Aż mu współczuć.
Pewnego dnia ojciec umiera.
Nie dzwoni na policje.
Chowa ciało razem z koleżankom.
Jak to się kończy ????
Musicie przeczytać.
Przyznaje pod koniec czytałam na urywki.
Co mogę powiedzieć.
Dla MNIE nudna nie wiem jak dla was.
~Paulina

Książka jest na prawdę ciekawa. Potrafi zaskoczyć i trzymacz czytelnika w napięciu. Nic dodać nic ująć, po prostu sięgnąć po nią i przeczytać :P

Martyn ma na prawdę trudne życie. Mieszka z ojcem pijakiem. Matka już dawno ich opuściła, nie mogła już wytrzymać. Ale Martyn nie miał wyboru - musiał zostać. Ciągłe awantury, usługiwanie, przekleństwa, bałagan. Samotność, bezsilność... Nagle wszystko się kończy. Nie ma już hałasu, nie ma władzy i pijaństwa. Ojciec chłopca umiera uderzając się w głowę. Co teraz ma zrobić Martyn? Iść do nielubianej ciotki? Czy może... wymyśli coś innego?

Trzy słowa. Tylko tyle mi wystarczy, aby napisać co myślę o tej książce. Dziwna, ponura, pesymistyczna. Idealnie opisują historie Martyna. Opowieść wręcz kryminalną. Chłopiec ma dosyć... specyficzny tok myślenia. Widzi wszystko w ciemnych barwach. W naszym świecie nie zauważa nic pięknego. Nic wesołego. Każdy opis, każda strona są przepełnione smutkiem i niechęcią. Nie jest to raczej obiektywny sposób postrzegania świata. Martyn tyle przeżył, tyle widział, że trudno mu się dziwić.

Z drugiej strony on trochę przeraża. Swoją postawą. Jakby śmierć ojca nie była niczym wielkim. Jakby go nic już nie ruszało. On się nie martwi, wręcz odwrotnie. Myśli, co zrobić. Wymyśla plany i to wcale niegłupie. Wręcz genialnie dziwne. Czasem wydawało mi się, jakby pozbawiał się uczuć. Tylko dokończyć plan. Potem będzie w porządku.

Ten brak optymizmu i ponury nastrój... sama nie wiem co o tym myśleć. Pewnie połowie osób się to spodoba, a drugiej nie. Ja doceniam autora i to, jak umiejętnie stworzył odpowiedni klimat. Połączył kryminał z książką psychologiczną. I wyszło mu to. Mnie osobiście... to przygnębiało. To książka nie dla mnie. Nie zgadzałam się z Martynem. Nie zawsze rozumiałam te ponure myśli.

Normalnie nie doczytałabym do końca. Ale chciałam wiedzieć, co dalej. Czy mu się uda? Czy jego życie się zmieni? No, to ostatnie na pewno. Książka mnie wciągnęła. I wiecie co? Zakończenie mnie zaskoczyło. Nie spodziewałam się takiego obrotu sprawy. Opowieść na prawdę jak z filmu. Tylko że to jest prawdziwe życie. Przestępca nie zawsze zostanie znaleziony, a tropów jest tyle, że robi się z nich bardzo poplątany kłębek. I nikt nie jest już w stanie go rozsupłać.

Mnie akurat historia nie przypadła specjalnie do gustu. A raczej sam klimat. To jednak nie jest to. Ale może akurat Wy gustujecie w mrocznym nastroju i pesymistycznym nastawieniu do świata? Może macie tyle złych przeżyć i wspomnień, że znajdziecie tu coś dla siebie? A może po prostu chcecie poznać historię chłopca, który wiele przeszedł.

Nie chce nikogo zniechęcać! Bo "Martyn Pig" mimo wszystko jest książką, którą warto poznać. Jest inna, odmienna i na swój sposób ciekawa.

Książka opowiada o 15- letnim chłopaku, którego matka zostawiła z ojcem alkoholikiem. On natomiast nie wie nic o rodzicielstwie. Martyn ma go dość. I przez jeden, jedyny wypadek ojciec umiera. Chłopak nie wie co z tym zrobić, czy zgłosić to na policję, czy ukryć, gdyż śmierć nastąpiła nagle. Chłopiec ma o dwa lata starszą przyjaciółkę Alex, która pomaga mu uporać się z problemami. Bardzo ją lubi, wręcz podoba jej się, lecz ona ma chłopaka o imieniu Dean, który w ogóle nie pasuje do dziewczyny i przez jego wścibstwo bohater będzie miał kłopoty.
Po za tym Martyn bardzo lubi kryminały- książki, seriale, jest to jego jedyne zainteresowanie.

Powieść napisana jest jako główny bohater, piszę nam o swojej przeszłości i występują również dialogi, które prowadzi z czytelnikiem. Ukazany jest świat uczuć, miłości i decydowania o sobie. Martyn musiał dojrzeć szybciej. Mimo że mieszkał z rodzicem, który go nie wychowywał, lubił porządek i dbał o siebie.
Mi książka się podobała, od początku wydawała się interesująca. Książka dla nastolatków, którzy dzięki tej powieści mogą sobie wiele wytłumaczyć i zrozumieć.

Przed "Martynem Pigiem" przeczytałam "Candy" tamta książka tak strasznie mi się spodobała, że bez najmniejszych oporów sięgnęłam po "Martyna". I co? Rozczarowałam się.. Akcja nudna jak flaki z olejem, rozdziały długie, prawie cały czas bezsensowne monologi Martyna... To co autor umieścił w ponad 200 stronach, po usunięciu NIEPOTRZEBNYCH fragmentów mieściłoby się w 20 kartkach. Nie polecam.

Książka jest... dziwna. Może nie czytam po prostu zbyt wiele takiej literatury, ale podczas lektury raz po raz odkładałam książkę i myślałam: "co za psychopata".
Niemniej jednak, bardzo gorąco polecam tę książkę, pokazuje, co dzieje się w głowie dziecka pozbawionego rodzicielskiej miłości. Tak mi się przynajmniej wydaje.

Książkę dostrzegłam na jednej z półek bibliotecznych. Chyba nie wypożyczyłam bym tej książki gdyby nie ładnie dobrany opis. Coś jak kryminał. Od razu wiedziałam ,że muszę spróbować takiej powieści.

Gdy tylko pojawił na blog się stosik ,zaczęłam czytać tę książkę. Na początku było ciekawie... Martyn przedstawiał nam jego dość dramatyczną historię życiową. Byłam ciekawa co dalej! Ale niestety od mniej więcej połowy książka zaczęła mnie nudzić. Cały czas śmierć ojca i pytanie co zrobić z nim?! Gdzie ukryć ciało? Prawie żadnych wątków pobocznych. Jeden temat ciągnący się przez całą książkę. Lekko nudnawe!

Ale nie chcę przez to powiedzieć ,że książka była nudna. Wręcz przeciwnie! Nie spotkałam się dotąd z takim pomysłem na książkę. Była to jakiegoś rodzaju dla mnie odmiana. Książka jest troszkę dramatyczna. Ogółem mówiąc książka jest ciekawa , nietypowa i wciągająca.!

Głównym bohaterem jest Martyn.. Martyn Pig.Pewnego dnia jego życie całkowicie się zmienia. Jego ojciec alkoholik umiera. Całkowicie przypadkowo we własnym domu. Chłopak nie zupełnie wie co robić. Więc zostawia go. Pierwszą osobą ,która dowiaduje się o tym wypadku jest Alex jego przyjaciółka. Ta nalega by zawiadomić policję lecz Martyn wręcz wybija jej ten pomysł z głowy. W między czasie Martyn znajduje w szafce ojca list ze spadkiem na 30 tysięcy funtów spisany na nazwisko ojca. Dowiaduje się o tym chłopak Alex. i zaczyna ich obojga szantażować. Ale 30 tysięcy funtów albo policja dowie się o ich czynie. I co mają zrobić?! Jak potoczą się ich losy ?!

• Młodzieżowe
  • Biblioteka