rozwiń zwiń

Rudy, Alek, Zośka. Prawda o bohaterach "Kamieni na szaniec"

Okładka książki Rudy, Alek, Zośka. Prawda o bohaterach "Kamieni na szaniec"
Barbara Wachowicz Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM Cykl: Wierna Rzeka Harcerstwa (tom 3) biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wierna Rzeka Harcerstwa (tom 3)
Oficyna Wydawnicza RYTM
2016-01-01
2007-01-01
powstanie warszawskie II wojna światowa walka ojczyzna Polska Niemcy

Życie tych trzech chłopców miało ogromny wpływ na moje życie.
Choć urodziłam się 31 lat po ich śmierci.

Bez wątpienia "Kamienie na szaniec" to jedna z najważniejszych książek mojego życia. Tak więc Rudy, Alek i Zośka towarzyszą mi przez całe dorosłe życie. Od tej książki zaczęło się moje zainteresowanie pokoleniem Kolumbów.

A książka Barbary Wachowicz...wracam do niej bardzo, bardzo często. Lubię wracać to tego świata. Prawdziwych wartości, prawdziwych przyjaźni, pełnego życia na przekór straszliwym okolicznościom.
Ważna, mądra, potrzebna książka.
W mojej domowej biblioteczce stoi na honorowym miejscu.

Życie tych trzech chłopców miało ogromny wpływ na moje życie.
Choć urodziłam się 31 lat po ich śmierci.

A książka Barbary Wachowicz...wracam do niej...

Jak zwykle w książkach pani Barbary Wachowicz - informacji ogrom i podane w jak najlepszy sposób! Nieznane listy Basi i Alka, niepublikowane dotąd zdjęcia, niesamowite informacje, wcześniej często nieznane. W każdym słowie widać bezmiar pracy włożonej w tą pozycję. Chociaż książka nie jest ogólnie dostępna polecam ją kupić, zdecydowanie jest warta swojej ceny!

Pewnie można przyczepić się do wielu spraw w tej książce. Że dygresje od dygresji, że kwiecisty styl, że sporo literówek, że subiektywizm autorki. I że mogą męczyć te wszystkie nawiązania do ówczesnej teraźniejszości, która dziś jest przeszłością, a nie stała się Historią (o której warto pamiętać). Można to wszystko zrobić.

W ten przewrotny sposób chciałam napisać, że pomimo wyżej wymienionych obiekcji "Rudy, Alek, Zośka" to książka z gatunku tych dla mnie Najważniejszych (przez duże, duże N!).

To moje piąte czy szóste czytanie (a zbieżność lektury z końcem marca jest nieprzypadkowa)...
Chyba wystarczy taka rekomendacja:)

W ten przewrotny sposób chciałam napisać, że...

"Ambicji, i to mocnej ambicji, nigdy tym młodym ludziom nie brakowało". - pisał Kamiński w "Kamieniach na szaniec". Nie ma chyba lepszych słów by opisać życie Janka, Macieja i Tadeusza - Rudego, Alka i Zośki.

Barbara Wachowicz wykonała fantastyczne zadanie - najpełniej jak to możliwe nakreśliła sylwetki trzech chłopaków, którzy ukształtowani przez rodzinny dom, szkołę, harcerstwo i wspólne środowisko stali się przyjaciółmi, a dla innych bohaterami i wzorami do naśladowania.

Ukazanie postaci Rudego, Alka i Zośki przez pryzmat ich wychowania, kontaktów z rodzicami, rodzeństwem i sympatiami, pragnień, marzeń i aspiracji tworzy całościowy obraz trzech młodych mężczyzn, którzy rok po roku stawali się tymi, którymi opisał ich Kamiński na kartach "Kamieni".

Czytając ich historie człowiek powstrzymuje łzy w oczach i nie może wyjść z podziwu, co trzeba mieć w sercu, by tak mówić, czynić i ginąć z przekonaniem jak oni.

Książka dla każdego, kto w tym płytkim współczesnym świecie chce mieć punkt zaczepienia i drogowskaz oraz wzór do naśladowania.

Wszystkim miłośnikom ,,Kamieni na szaniec" i nie tylko.
Jest to niesamowity zbiór dokumentów, listów. Dużo nieznanych wcześniej zdjęć, i mnóstwo wspomnień. Znajdujemy tam dobrze nam znane losy bohaterów lecz widziane przez ich bliskich, losy więźniów uwolnionych w akcji pod arsenałem, lecz także relacje ludzi, który po wielu latach opowiadają w tej książce o odbiciu Rudego.
Pani Barbara Wachowicz bardzo się postarała, i to widać. Jak można się dowiedzieć, ściągała tych ludzi nawet z za granicy, by ich opowieści zamieścić w swojej dość grubej książce.
Uważam tą książkę za niemal obowiązkową wszystkim tym, którzy są zainteresowani bliższym poznaniem bohaterów ,,kamieni na szaniec". Sama nie mogłam jej odłożyć, gdyż za każdym razem, gdy już miałam ją zamknąć pojawiała się ciekawość. Z przyjemnością tez czytałam relację Katody, który bardzo przyjaźnił się z rodziną mojej pani profesor, i który często (czasem razem z Anodą) ją odwiedzał.
Oceniam tę lekturę bardzo pozytywnie. Bardzo dużo zawartej treści, napisana przyjemnym językiem. I jak to zwykle bywa po tak fascynującej książce, człowiek ma ochotę na więcej...

Wszystkim miłośnikom ,,Kamieni na szaniec" i nie tylko.

Przepiękna ballada o wspaniałym pokoleniu. Okraszona mnóstwem unikatowych zdjęć, niektórych zupełnie dla mnie nieznanych. Pani Barbara opowiada nie tylko o wielkiej trójce ale także o ludziach, których losy tak pięknie, a zarazem smutno splotły się z Alkiem, Rudym czy Zośką. Wreszcie jest sporo informacji o Słonecznym Chłopcu jak zwano Alka, a którego postać jest tak skąpo, wręcz po macoszemu ukazywana we wszystkich filmach. Warto nadmienić, że pani Barbara Wachowicz zadała sobie trudu by wniknąć w środowisko i wiele informacji ma z pierwszej ręki od bliskich i kolegów trojki bohaterów, a nie jak wielu autorów, którzy tworzą książki o podobnej tematyce na podstawie tego co znaleźli w internecie. Ale temat jest modny i dobrze się sprzedaje ;-)
I chociaż trochę mam do zarzucenia autorce, że używa zbyt dużej ilości ochów, achów i ogólnie zachwyca się nieco bezkrytycznie to i tak mnie lektura nie zawiodła. Nieraz zdarzyło mi się wzruszyć. Nieodżałowane pokolenie...

Jeśli zastanawiasz się czy kupić tę książkę, to polecam ją z całego serca. Opinię na jej temat wyrobisz sobie sam, chociaż sięgając po nią z pewnością nie robisz tego przypadkiem. Skoro szukasz informacji na ten temat, to ta książka jest właśnie dla ciebie. Nawet jeśli nie interesujesz się harcerstwem, które było bardzo ważną częścią życia bohaterów ,,Kamieni na szaniec" ta książka z pewnością dostarczy tobie nie tylko rozrywki, ale przede wszystkim obszernej wiedzy o życiu, osobowości a także otoczeniu i czasach, w których żyli Jan, Maciej Aleksander,Tadeusz oraz innych ważnych postaci, bohaterów, na których nie skupia się słynna lektura szkolna.

Gdy tylko zobaczyłam tę książkę wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Oczywiście w jest w niej trochę za dużo niepotrzebnej treści, co raczej nie przeszkadzało mi w czytaniu. Myślałam, autorka skupi się bardziej na życiu chłopców sprzed wojny. Jednak wycinki listów Basi i Alka oraz wypowiedzi matki Janka urzekają. W stu procentach zgadzam się z z tym, że "Potrafili oni pięknie żyć i pięknie umierać"

Na półkach: , , , ,

Piękna. Prawdziwa. Wzruszająca. Tymi trzema słowami można by określić tą książkę. Pokazuje nam to czego nie pokazały, albo pokazały za mało bo nie o tym są bo pisane były pod wpływem chwili, Kamienie na szaniec. Nagle widzimy nie tylko trzech legendarnych członków Szarych Szeregów, żołnierzy AK, ale trzech chłopaków którzy mieli rodziców, siostry, przyjaciół, dziewczyny. Trzech harcerzy. Dzięki tej książce ma się wrażenie że poznaje się ich osobiście. To piękny zbiór wspomnień tych, którzy ich znali, byli im bliscy. Wspomnień i emocji które nie wyblakły i nie zatarły się pomimo upływu lat. Książka pozwala sobie uświadomić, że byli tylko ludźmi, niezwykłymi, odważnymi, odpowiedzialnymi, młodymi ludźmi. To książka o nich , o ich walce marzeniach, strachu, rozpaczy ich bliskich. I o pamięci.

Na półkach: , , , ,

Książka nakreśla sylwetki bohaterów Małego Sabotażu. Pokazuje jakimi ludźmi byli, co kochali, opowiada o ich marzeniach. Ukazuje nie tylko herosów- bojowników o wolność, ale po prostu ludzi z krwi i kości, którzy musieli naprawdę ciężko nad sobą pracować by stać się tym kim byli.
Uczy nas pokory i zachęca do pokonania słabości. Stawia wspaniałych ludzi za wzór. Może być inspiracją do pracy nad własnym charakterem.
"Zaciśnij zęby, choć byś sam jeden miał zostać na świecie: stój mocno i twardo powtarzaj: Polak jestem!"

Barbara Wachowicz Rudy, Alek, Zośka: Gawęda o bohaterach "Kamieni na szaniec" Zobacz więcej
Barbara Wachowicz Rudy, Alek, Zośka. Prawda o bohaterach "Kamieni na szaniec" Zobacz więcej