Wyrocznia księżyca

2008-01-01
2008-01-01
Sylwia Filipowicz
powieść historyczna fantasy

Bardzo dziwna pozycja. Nie pasował mi zbytnio rozkład książki. Podział na rozdziały jest jakby przypadkowy, bez konsekwencji. Nie podobały mi się również skoki czasowe. Raz wątek ciągnął się w nieskończoność, a drugim razem przeskok o X czasu. Całość rzeczywiście mimo wszystko zgrała się na końcu, co dało zaskakująco dobry efekt. Brawo dla autora, że podjął rzuconą przez samego siebie rękawicę i doprowadził sprawę wątku religijnego do końca - rzadko na to trafiam i nie spodziewałam się fajerwerków - miłe zaskoczenie.

Jest to bardzo ciekawa, wciągająca powieść historyczno-przygodowa. Podobały mi się również rozważania filozoficzne. Czyta się lekko, szybko... polecam!

Książka, która porusza umysł, serce i duszę.
Jestem zachwycona!

"Czy nam się podoba, czy nie, wszyscy jesteśmy ze sobą powiązani i odpowiadamy za siebie solidarnie.
Dobry uczynek lub dobra myśl jednego człowieka podnosi całą ludzkość." - Frederic Lenoir "Wyrocznia Księżyca"

Książka, która porusza umysł, serce i duszę.
Jestem zachwycona!

Wstęp
„Istnienie jest faktem, życie jest sztuką. Droga do życia to przejście od lęku do miłości.”

Powieść „Wyrocznia księżyca” Frédérica Lenoira to historia chłopaka z biednej wioski, który zakochany w dziedziczce wielkiego roku weneckiego wyrusza jej śladem. To nie jest tylko i wyłącznie historia miłosna. Czytelnik wraz z Giovannim Tratore przemierzy świat w poszukiwaniu miłości i przeznaczenia. Bohater w czasie swojej podróży pozna tajniki stawiania horoskopów, nauczy się malowania ikon, pozna nurty filozoficzne, które znacząco wpłyną na jego osobowość. Zmierzy się z tajnym zakonem. Ale jak to wszystko się zaczęło? W roku 1545 do klasztoru San Giovanni In Venere przyniesiony zostaje przez okolicznych wieśniaków młody mężczyzna. Jest poważnie ranny i nieprzytomny. Wraz z jego pojawieniem się w klasztorze dochodzi do niepokojących wydarzeń. Gdy mężczyzna odzyskuje przytomność, okazuje się, że nie pamięta kim jest. Nocami, jakby w letargu, maluje ikony przedstawiające Bogurodzicę o zamkniętych oczach. Prace są piękne i wywołują niepokój i pożądanie wśród mnichów.

Ojciec Salvatore za wszelką cenę chce wiedzieć, kim jest tajemniczy mężczyzna. „Nazywam się Giovanni Tratore. Jestem synem kalabryjskiego chłopa. Moje życie zatrzęsło się w posadach, gdy po raz pierwszy ujrzałem Elenę…” Tutaj poznajemy pełną przygód i poświęceń historię wielkiej miłości i poszukiwań. Giovanni Tratore urodził w chłopskiej rodzinie. Pewnego dnia do jego wioski przybyli przedstawiciele znacznego rodu weneckiego. Wśród nich chłopak widzi piękną Elenę. Za próbę zbliżenia się do niej zostaje poddany karze dotkliwej chłosty. Gdy dochodzi do siebie, dziewczyny nie ma już w wiosce. Chłopak opuszcza swój dom i postanawia za wszelką cenę odnaleźć wnuczkę weneckiego doży i zdobyć jej serce. Na swej drodze spotyka Lunę, postrzeganą przez wieśniaków jako wiedźmę. Zielarka przepowiada mu świetlany i jednocześnie tragiczny los…

Mistrz Lucjusz
W czasie swej wędrówki Giovanni trafia do ukrytego w lesie domostwa Mistrza Lucjusza – filozofa i astrologa. Dzięki jego pomocy chłopak uczy się pisać i czytać. Poznaje tajniki wiedzy przyrodniczej i filozofię. Ta wiedza znacznie wpływa na jego poglądy i osobowość. Uczy się także stawiać horoskopy. Ta część powieści najbardziej przypadła mi do gustu. Uwielbiam filozofię i dysputy na jej temat. Nie wszystkim jednak może się to podobać. Giovanni jest „głodny” wiedzy i bardzo chce się uczyć. Wraz z nauczycielem prowadzi dyskusje odnośnie życia, miłości i przeznaczenia. Autor ukazuje nam tutaj poglądy filozoficzne wielkich myślicieli i wprowadza w tajniki dawnej astrologii. Mistrz Lucjusz przekazuje Giovanniemu list do papieża. Chłopak obiecuje dostarczyć go do Rzymu. Czy jednak uda mu się tam dotrzeć? Jaką tajemnicę skrywa list. I dlaczego przedstawiciele tajnego zakonu próbują go zdobyć?

Wenecja
W drodze do Rzymu Giovanni trafia do Wenecji. Tutaj odnajduje Elenę. Postanawia zrobić wszystko, by zdobyć jej miłość. Przybiera nowe nazwisko i zostaje astrologiem, który stawia horoskopy bogatym mieszkańcom Wenecji. Zyskuje w ten sposób sławę i bogactwo. Bohater bierze udział w balach i spotkaniach towarzyskich. Doskonale jest tu oddane życie ówczesnych Wenecjan – ich beztroska i miłość do zabaw. Giovanni zbliża się do Eleny. Dziewczyna odkrywa, kim jest ten sławny astrolog. Jest zaskoczona, że dla niej gotów był na tyle poświęceń. Giovanni snuje plany wspólnego życia z ukochaną. Jednak okoliczności mu nie sprzyjają. Wdaje się w pojedynek i zabija rywala. Za zabicie potomka wielkiego rodu zostaje skazany na dożywotnie galery. List do papieża zostawia w rękach Eleny. Czy jeszcze kiedykolwiek ujrzy ukochaną?

W tym momencie rozpoczyna się kolejny rozdział w życiu Giovanniego. Bohater uciekając przed wyrokiem trafia do prawosławnego klasztoru. Tam uczy się malować ikony świętych. Jednak wszystkie jego prace przedstawiają Bogurodzicę o rysach utraconej Eleny. Jego podróż nie kończy się w tym miejscu. Giowanni dalej zmierza ku swemu przeznaczeniu. Jest pełen smutku, ale także wiary w to, że jeszcze spotka Elenę. Czy jego marzenie się spełni? Jak zakończy się historia tego opętanego miłością chłopaka, który w czasie wędrówki przemienił się w dojrzałego mężczyznę? Co się stało z listem do papieża przekazanym mu przez Mistrza Lucjusza? Koniecznie przeczytajcie!

Podsumowanie
„Wyrocznia księżyca” Frédérica Lenoira to powieść doby Odrodzenia, w której motywem przewodnim jest miłość. Jednak nie jest to tylko romans. To także doskonała powieść dotycząca losu i przeznaczenia. Ukazująca tajniki filozofii i dawnej astrologii. Jest pełna zwrotów akcji i wielowątkowa. Napisana przystępnym językiem. Czyta się ją jednym tchem. Bardzo podobały mnie się wszystkie filozoficzne dysputy oraz to, że autor wprowadził nas w tajniki stawiania horoskopów. Życie Giovanniego było pełne przygód, ale i cierpienia. W czasie podróży obserwujemy stopniową przemianę bohatera z chłopca w dojrzałego mężczyznę. To historia o sile miłości pokazująca, że dla niej człowiek jest w stanie zrobić bardzo wiele. Czy Giovanni osiągnął szczęście i spełnienie? A może spotkał go o wiele gorszy los? Zachęcam do przeczytania jego historii.

Wstęp

Powieść o życiu,miłości i przeznaczeniu.
W tle piękne miejsca od pałaców XVI w Wenecji, prawosławnych monastyrów na wyspie Atos, po algierskie wilgotne i cuchnące lochy.
Jako,że autor Frederic Lenoir to francuski filozof i socjolog religii, przemyca na karty swojej książki wywody filozoficzne na temat bytu i Boga , oczywiście w granicach rozsądku :)
Powieść zaliczam do historyczno-przygodowych i wciągających :) :)

Powieść o życiu,miłości i przeznaczeniu.
Powieść zaliczam do...

Fascynująca, dwudniowa podróż przez niemalże całą Europę, Algier,Izrael, były i moje ukochane Meteory. Niezwykle barwna i ciekawa opowieść. Dużo przygód, akcji, dużo też tez religijnych i filozofii. Mimo, że nie jest to mój ulubiony gatunek, naprawdę polecam. Warto przebrnąć przez nieco nudny początek, później porywa...

Bardzo fajna wzruszająca książka o wielu nieprzewidzianych zwrotach w życiu głównego bohatera. Bardzo lekko się czyta i wciąga. Bardzo łatwo się utorzasmić z głównym bohaterem i dać porwać się w świat przygód, podróży i wewnętrznych roztargnięc i wyborów. Swietna książka

Opowieść o losie z wieloma pytaniami o przeznaczenie człowieka wpisana w historię XVI w. Miłość pięknie prowadzi głównego bohatera od wysokich progów do stosu. Tak trochę trąci romantyzmem, a trochę bajką.

Książka fantastyczna!
Chociaż pewnie dużo fikcji literackiej, ale dobrze się czytało. W natłoku rzeczywistych zajęć mogłam uciec w nierzeczywisty świat XVI wieku. A jak szybko mijał czas w autobusowych korkach! I chociaż z tym autorem zetknęłam się po raz pierwszy - to na pewno sięgnę jeszcze po inne jego powieści. :)

Książka fantastyczna!

Tą książkę odbieram dwupłaszczyznowo.
Z jednej strony poznajemy Giovaniego, ciężko doświadczanego przez życie, ledwie podrostka, prostego, wiejskiego chłopca, który pod wpływem miłosnego impulsu wyrusza w świat w ślad za ukochaną.
Druga płaszczyzna to filozofia życia; jego znaczenie jego cel. Postrzeganie siebie i własnego postępowania. Również filozofia wiary, jej wpływ na bohaterów.
Te płaszczyzny przeplatające się tworzą naprawdę ciekawą, godną polecenia książkę.
Zaś dramatyzm rozgrywających się na końcowych stronicach to dla mnie przysłowiowa wisienka na torcie.

Tą książkę odbieram dwupłaszczyznowo.

• Przygodowe
  • Historyczne