Agentka dwóch wojen. Władysława Macieszyna "Sława" 1888-1967

Okładka książki Agentka dwóch wojen. Władysława Macieszyna "Sława" 1888-1967 Maria Weber
Okładka książki Agentka dwóch wojen. Władysława Macieszyna "Sława" 1888-1967
Maria Weber Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM Seria: Kobiety niezłomne biografia, autobiografia, pamiętnik
Kobiety niezłomne
Oficyna Wydawnicza RYTM
2014-01-01
2014-01-01

„Polka jest ogromnym niebezpieczeństwem. W szpiegowaniu, konspiracji, w swym narodowym fanatyzmie jest znana jako najbardziej doświadczona i niebezpieczna kobieta w Europie”

To poruszające, jak w obliczy dziejowej niesprawiedliwości wielu naszych narodowych bohaterów, o których uczyć się powinno w szkołach, stawiać pomniki, ich nazwiskiem obdarzać szkoły, ulice czy skwery nadal tkwi w historycznym i społecznym niebycie. Wydaje się iż znane powiedzenie mówiące o tym, iż uporczywie przez lata powtarzane kłamstwo z czasem staja się prawdą, znalazło swoje odbicie w sylwetkach wielu naszych niepodległościowych działaczy i organizacjo (Narodowe Siły Zbrojne, Narodowe Zjednoczenie Wojskowe). Jak widać, odium zakłamywanego i zohydzanego przez czarną PRL-owską propagandę wizerunku i historycznego dorobku nadal znajduje w ludziach swoje odbicie.

Tym większy szacunek i część tym wszystkim którzy tak jak Pani Maria Weber (polecam jej poprzednią pozycje Emilia Malessa „Marcysia”, która również ukazała się staraniem Wydawnictwa Rytm) po raz kolejny próbuje przywrócić pamięć i należne miejsce wielkiej, gorącej polskiej patriotce, a przy tym niesłychanie barwnej i ciekawej postaci naszej burzliwej XX-wiecznej historii, Władysławie Macieszynie „Sławie”.

To znakomicie wkomponowana w klimat dziejów, opowieść o kobiecie niezwykłej, jej odwadze, męstwie, poświeceniu, umiłowaniu ojczyzny, ponadczasowych wartościach, wierze w ideały i słuszność podejmowanych przez siebie decyzji (czasem niesłuchanie trudnych),zaangażowaniu w sprawę polską i wielkich misjach wywiadowcach czasu obydwu wojen.

To historia o dwóch światach, dwóch Polskach, w których wielkie narodowe i polityczne cele mieszają z życiem osobistym naszej głównej bohaterki. W takich też różnych wymiarach mamy okazji postrzegać w tej publikacji Władysławę Macieszynę (szczególnie poruszające są zwłaszcza zachowane fragmenty jej licznej korespondencji) której życie doskonale charakteryzuje międzywojenne, wojenne i powojenne realia naszego kraju, całość niezwykle skomplikowanej sytuacji politycznej, gospodarczej, społecznej, moralnej i światopoglądowej w której się znajdowała na różnych etapach swojego życia. Strasznie doświadczonej przez okrutny los i to zarówno w wymiarze żołnierskim, ideologicznym jak i tym bardzo osobistym i rodzinnym. Jest jaskrawym odbiciem dramatu pokolenia które nie zgodziło się na obcą dominację, wdeptanie w ziemie wartości o które z takim poświęceniem walczyło przez ostatnie lata i odczłowieczenia które już wkrótce z całą mocą ujawni społeczeństwu nowa komunistyczna władza. Obserwujemy osobisty, bolesny dramat człowieka próbującego odnaleźć się w nowej brutalnej rzeczywistości.

Cieszę się niezmiernie iż Maria Weber zdecydowała się napisać biografię Władysławy Miecieszyny opisując i okłamując wielokrotnie fałszowaną historie jej życie i działalności, a tym samym przywrócić należne jej miejsce w dziejach naszego państwa i narodu.
Lektura jest bardzo dobrze przygotowana merytorycznie a do tego wzbogacona unikalnymi zdjęciami, relacjami bliskich jej ludzi, świadków i uczestników opisywanych w lekturze wydarzeń i faktów. Polecam.

• Wyd. papier
  • Z polecenia
  • Wspomnienia/biografie...
  • Literatura faktu. (biografie)
  • Są w Bule
  • Literatura faktu. (historia)

Dodaj cytat z książki Agentka dwóch wojen. Władysława Macieszyna "Sława" 1888-1967