Grzeczne dziecko

Okładka książki Grzeczne dziecko
Tina Payne BrysonDaniel J. Siegel Wydawnictwo: Muza poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
No-Drama Discipline. The Whole-Brain Way to Calm The Chaos and Nuture Your Child’s Developing Mind
Muza
2015-04-15
2015-04-15

Okładka książki Rodzicielstwo bez awantur. Jak odzyskać spokój w rodzinie i wesprzeć rozwój dziecka Tina Payne Bryson, Daniel J. Siegel
Ocena 7,2
Rodzicielstwo ... Tina Payne Bryson, ...
Okładka książki Potęga obecności Tina Payne Bryson, Daniel J. Siegel
Ocena 7,7
Potęga obecności Tina Payne Bryson, ...
Okładka książki The Yes Brain. Mózg na Tak Tina Payne Bryson, Daniel J. Siegel
Ocena 6,8
The Yes Brain.... Tina Payne Bryson, ...

Moim zdaniem tytuł książki jest mylący i wprowadza czytelnika w błąd. Treść książki jest o regulacji emocjonalnej u dzieci, a ściślej o tym, jak rodzice mogą pomóc dzieciom w regulacji emocji, a nie o grzecznym dziecku. Grzeczne dziecko w naszej kulturze kojarzy się z posłuszeństwem, słuchaniem innych i zazwyczaj tłumieniem własnych emocji, a nie ich ekspresją. To dość duża rozbieżność. Poza tym tytuł w języku polskim zupełnie nie pokrywa się z tytułem oryginału.
W książce jest sporo wiedzy o działaniu mózgu, która jest opisana w bardzo przystępny, obrazowy sposób, ułatwiający zrozumienie przeciętnemu czytelnikowi. Niemniej jednak uważam, że książka jest „przegadana”, zawiera zbyt wiele powtórzeń i odwołań do innej książki autorów. Jak na poradnik dla mądrych rodziców, co sugeruje napis na okładce, wystarczyłoby 200 stron 😉

Książka, którą powinien przeczytać każdy rodzic. Zmieniająca wydźwięk słów dyscyplina i konsekwencja, jak również myślenie o tym, w jaki sposób rodzice mogą pomagać dziecku się rozwijać.

to, co pisze Siegel jest nie do przecenienia, bardzo dobra pozycja (!)

to, co pisze Siegel jest nie do przecenienia, bardzo dobra pozycja (!)

Bardzo dobrze napisany poradnik. Sama ma jedno dziecko i to malutkie, więc ciężko mi wprowadzić wiele z metod w życie, ale myślę, że wraz ze wzrostem dziecka wiele rzeczy będzie mi się przydawało :)

Dodaj cytat z książki Grzeczne dziecko