rozwińzwiń

Śmierć w Amsterdamie. Zabójstwo Theo van Gogha i granice tolerancji

Okładka książki Śmierć w Amsterdamie. Zabójstwo Theo van Gogha i granice tolerancji Ian Buruma
Okładka książki Śmierć w Amsterdamie. Zabójstwo Theo van Gogha i granice tolerancji
Ian Buruma Wydawnictwo: Universitas kryminał, sensacja, thriller
267 str. 4 godz. 27 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Tytuł oryginału:
Murder in Amsterdam. The death of Theo Van Gogh and the limits of tolerance
Wydawnictwo:
Universitas
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
267
Czas czytania
4 godz. 27 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324208975
Tłumacz:
Adam Lipszyc
Tagi:
Theo van Gogh Holandia fanatyzm fundamentalizm islam XXI w. reżyserzy holenderscy od 1945 r.
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
21 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
127
96

Na półkach:

Historię XX-wiecznego, postkolonialnego i powojennego spadku Holendrów, opisuje Ian Buruma w swojej książce „Śmierć w Amsterdamie. Zabójstwo Theo van Gogha i granice tolerancji”. Z chirurgiczną wręcz precyzją rozbiera społeczeństwo holenderskie ostatnich lat, analizując kluczowe wydarzenia i postacie, które przyczyniły się (lub przeciwnie) do pewnych wydarzeń. Buruma przywołuje historię niezwykle popularnego, lecz kontrowersyjnego (można mieć wrażenie, że „kontrowersyjny” to jeden z narodowych przymiotników określających Holendrów) polityka, Pima Fortuyna, łączącego w sobie mocno liberalne zachowania i styl bycia z ostro konserwatywnymi poglądami, przechodząc przez postacie wspomnianych już Theo van Gogha i Ayaan Hirsi Ali. Zastanawia się na ile ich społeczne angażowanie się wpłynęło na obecną sytuację w kraju, a także jaki wpływ na nią miały wydarzenia wcześniejsze.

Oprócz postaci najbardziej znanych i oczywistych dla świata holenderskiej polityki i kultury, Ian Buruma przeprowadza dziesiątki rozmów z osobami mniej znanymi, lecz równie ważnymi, często mającymi większe pojęcie o otaczającym ich świecie od osób na najwyższych szczeblach. I chociaż źródeł głównych problemów dopatruje się w narodach afrykańskich czy azjatyckich, nie ocenia ich, a stara się zrozumieć jak polityczne zaniechania, od których Holandia odcinała się od czasów wojny, doprowadziły do ich obecnej sytuacji. Sięga wręcz głębiej, nie skupiając się tylko na Marokańczykach czy Molukańczykach, a poruszając też kwestie imigrantów z Surinamu czy byłej Jugosławii, ze szczególnym uwzględnieniem mocno muzułmańskiej Bośni. Bo chociaż prowadzi dyskusje z wieloma muzułmanami, to właśnie w islamie dopatruje się największych głównej przyczyny załamania holenderskiej otwartości i wielokulturowości. Szczególnie w różnicach między kulturą świata islamskiego a europejskiego i braku zrozumienia jednej dla drugiej.

„Śmierć w Amsterdamie” to zgrabne połączenie dziennikarskich faktów z językiem kojarzącym się z najlepszymi powieściami sensacyjnymi; mariaż literackiego reportażu z niemal naukowym sprawozdaniem z innego kraju. Te połączenia sprawiają, że jest to lektura trudna, ale poruszana tematyka czyni ją szalenie interesującą. Dzięki niej kolejny raz można zauważyć jak wielkie różnice społeczne i mentalne dzielą Polskę i Holandię, mimo niewielkiej odległości geograficznej i kulturowej. Lektura „Śmierci w Amsterdamie” dodatkowo pozwala zrozumieć co tak naprawdę dzieje się w sercu Europy i dlaczego sytuacja, w której znajduje się nasz kontynent, jest trudna, jeśli nie niemożliwa do opanowania bez podsycania wzajemnych niechęci po obu stronach. Granice tolerancji są bowiem na tyle tylko szerokie, na ile pozwala nasz własny umysł, a żeby zrozumieć wszystkich, trzeba zrozumieć najpierw jednostkę. Nigdy odwrotnie.

Po bardziej szczegółową recenzję zapraszam do siebie - https://kulturalnynihilista.pl/smierc-w-amsterdamie-zabojstwo-theo-van-gogha-i-granice-tolerancji-ian-buruma-holandia-cz-10/

Historię XX-wiecznego, postkolonialnego i powojennego spadku Holendrów, opisuje Ian Buruma w swojej książce „Śmierć w Amsterdamie. Zabójstwo Theo van Gogha i granice tolerancji”. Z chirurgiczną wręcz precyzją rozbiera społeczeństwo holenderskie ostatnich lat, analizując kluczowe wydarzenia i postacie, które przyczyniły się (lub przeciwnie) do pewnych wydarzeń. Buruma...

więcej Pokaż mimo to

avatar
6
3

Na półkach:

Jeśli ktoś chce rozszerzyć sobie światopogląd, jest to idealna pozycja. Buruma przybliża w niej rozterki mieszkańców Niderlandów, tak odmienne od naszych, głównie pod kątem problemów migracyjnych ludności ze świata islamu. Ponadto czyni to niezwykle swobodnym i żywym językiem, z przytaczaniem rozmów z wieloma osobami bezpośrednio zaangażowanymi w sprawy, o których opowiada.

Jeśli ktoś chce rozszerzyć sobie światopogląd, jest to idealna pozycja. Buruma przybliża w niej rozterki mieszkańców Niderlandów, tak odmienne od naszych, głównie pod kątem problemów migracyjnych ludności ze świata islamu. Ponadto czyni to niezwykle swobodnym i żywym językiem, z przytaczaniem rozmów z wieloma osobami bezpośrednio zaangażowanymi w sprawy, o których opowiada.

Pokaż mimo to

avatar
47
1

Na półkach:

Trafna diagnoza głównych problemów niderlandzkiego społeczeństwa początku XXI w.

Trafna diagnoza głównych problemów niderlandzkiego społeczeństwa początku XXI w.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    46
  • Przeczytane
    23
  • Posiadam
    9
  • Ulubione
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • 2019
    1
  • Pudło 1
    1
  • Ex libris
    1
  • 2015
    1
  • Nie ma docer
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Śmierć w Amsterdamie. Zabójstwo Theo van Gogha i granice tolerancji


Podobne książki

Przeczytaj także