Myśli moje swobodne

Novae Res
2015-11-25
2015-11-25

Okładka książki Siła Wybaczenia Agnieszka Lingas-Łoniewska, Anna Szafrańska
Siła Wybaczenia Agnieszka Lingas-Ło...
Okładka książki Siła zemsty Agnieszka Lingas-Łoniewska, Anna Szafrańska
Siła zemsty Agnieszka Lingas-Ło...
Okładka książki Syndykat. Siła życia Agnieszka Lingas-Łoniewska, Anna Szafrańska
Syndykat. Siła... Agnieszka Lingas-Ło...

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Novae Res w moje ręce wpadły "Myśli moje swobodne" Agnieszki Lingas-Łoniewskiej. Tak to już ze mną jest, że wystarczy nazwisko tej autorki na okładce, a rzucam wszystkie dotychczasowe lektury, żeby jak najszybciej sprawdzić, czym zostanę zaskoczona tym razem.

"Myśli..." to interesująca mieszanka poezji, opowiadań oraz cytatów z wielu powieści Agnieszki, które do tej pory pojawiły się na rynku. W pierwszej części tej krótkiej, ale wypełnionej emocjami, książki mamy wiersze o miłości, samotności i wspomnieniach. Dawno nie czytałam utworów poetyckich, nie jestem również ekspertem w ich analizie, natomiast przypadły mi one do gustu, skłaniając do refleksji nad przemijaniem czy radzeniem sobie ze stratą ukochanej osoby.

Następnie przechodzimy do opowiadań, których styl tak dobrze znamy, i za który lubimy twórczość autorki. W tych krótkich formach Agnieszka opisuje relacje międzyludzkie - często bolesne i trudne, ale zawsze intensywne, ponieważ wygładzanie rzeczywistości raczej jest autorce obce. Daje także upust swojemu talentowi do tworzenia historii kryminalnych. Nie bez powodu utwór "Czyste piękno" zdobył nagrodę w konkursie na opowiadanie kryminalne z Dolnym Śląskiem w tle. W tym tomiku znajdą coś dla siebie także sympatycy zwierząt, którzy być może tak jak ja, zostaną mile zaskoczeni między innymi historią pisaną z perspektywy kota.

Ostatnia część "Myśli..." to spis ulubionych cytatów z powieści Agnieszki, zebranych przez wierne czytelniczki. Dzięki niemu ci, którzy znają jej twórczość mogą przypomnieć sobie "Bez przebaczenia", serię "Zakręty losu" czy "Szóstego" i "W zapomnieniu". Natomiast osoby, które do tej pory nie zetknęły się z pisarstwem wrocławskiej autorki, być może nabiorą chęci do sięgnięcia do jej bogatej bibliografii.

Jestem przekonana, że w głowie Agnieszki drzemie jeszcze wiele swobodnych, ale i uporządkowanych myśli, które z właściwą sobie wprawą przeleje na papier i stworzy kolejne niezapomniane historie. Czekam na to z niecierpliwością!

Tomik "Myśli moje swobodne" to niespodzianka dla fanów jej twórczości. W pierwszej części znajdziemy wiersze i to nie takie pisane "pod publikę", lecz czuć w nich osobiste przeżycia pisarki na różne okoliczności.
Później dostajemy dziesięć opowiadań, jakże zróżnicowanych... Bohaterami i narratorami są zarówno ludzi jak i zwierzęta. Każda z tych krótkich form zaskakuje, każda niesie coś nowego, przekazuje inne treści, niesie inne wartości, wywołuje inne reakcje... Autorka pisze o pasjach, podejmowaniu ryzyka i trudnych decyzji, braku zaufania, miłości i wiążących się z nią trudności; jest też temat choroby, chemioterapii, nadwagi... Poruszony też został problem rodzin, w których niepodzielną władzę trzyma mężczyzna - czy jest to nieodwołalne? Jak zaspokoić demona siedzącego w nas? Do czego można się posunąć, by udowodnić bliskim swoją wartość choć czasem można zapłacić wysoką cenę? Są też dwa teksty dotyczące życia zwierząt, ich przywiązania do człowieka, świat i ludzie widziani oczami futrzaków... Największym zaskoczeniem było dla mnie kryminalne opowiadanie (nagrodzone zresztą w jednym z konkursów) "Czyste piękno" i to nie tylko z uwagi na osobę mordercy, ale zakończenie.
Na koniec kilka czytelniczek przytoczyło swoje najulubieńsze cytaty z różnych książek autorki.

całość recenzji: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2016/08/agnieszka-lingas-oniewska-mysli-moje.html

Niespodzianka dla fanów pani Agnieszki, którą powinno rozdawać się za karę niesfornym więźniom zakładów zamkniętych. Pięknie wydany (twarda okładka, mocne szycie, elegancki papier) badziew dla członków sekty agnesscorpio (tak się to chyba pisze?)obdarzonych grubymi portfelami. Jedyne, co mi się podobało, to wątki zwierzęce nawołujące do traktowania zwierząt jak żywe istoty i to, że to zajmuje ok 80 minut życia. Odradzam.

O tak! takiej lektury czasami potrzeba. Lekka, miła, w sam raz na wieczór po ciężkim dniu. Książka jest "inna" i to jest w niej cudowne.

Cudowna "perełka " w twórczości A.Lingas Łoniewskiej.
Z całego serca polecam

Cudowna "perełka " w twórczości A.Lingas Łoniewskiej.
Z całego serca polecam

Piękna, wzruszająca, dająca do myślenia. Polecam :)

Piękna, wzruszająca, dająca do myślenia. Polecam :)

Agnieszka Lingas-Łoniewska to pisarka o wielu obliczach. Od kilku lat regularnie dostarcza czytelnikom emocji podczas czytania swoich książek. Mogliśmy już ją poznać od strony kryminalnej, komediowej no i oczywiście obyczajowej. Najnowszy tytuł to jednak nie jedna historia, ale jednocześnie zbiór opowiadań, zbiorek wierszy oraz cytaty, z wcześniejszych powieści, wybrane przez czytelniczki.

"Myśli moje swobodne" to wiersze, bardzo osobiste, skłaniające do refleksji, czasem z lekkim mrugnięciem oka do czytających. Utwory te nie są pisane na "zamówienie", raczej z potrzeby chwili, w momencie kiedy emocje musiały znaleźć ujście. Każdy z nich to osobna historia, niekiedy w kilku słowach można celniej oddać emocje niż w o wiele dłuższych formach.

Zwolennicy prozy również znajdą coś dla siebie. Opowiadania pochodzą z różnych okresów twórczości Autorki i podobnie jak jej książki dotykają różnorodnej tematyki. Każde z nich to perełka, która raz wywołuje uśmiech, a raz wprowadza nastrój zadumy, oczywiście nie mogło zabraknąć wątku kryminalnego.

Pozostaje jeszcze ostatnia część "Myśli moich swobodnych", w której znajdują się cytaty wybrane z książek Agnieszki Lingas-Łoniewskiej przez czytelniczki. Część z nich funkcjonuje już od dłuższego czasu jako samodzielne formy, chętnie przytaczane w różnych sytuacjach.

Swoją cegiełkę także dołożyłam i zachęcam do lektury, będącej źródłem śmiesznych, smutnych, skłaniających do refleksji, ale przede wszystkim niezapomnianych chwil. "Myśli moje swobodne" to książką dająca otuchę, pokazująca, że emocje są ważną naszego życia, a przyjaciele zawsze pozostają z nami, nawet kiedy muszą odejść na zawsze ...

• 2016
  • ABC___Agnieszka Lingas-Łoniewska
  • Rezygnacja
  • Przeczytane w 2018

Dodaj cytat z książki Myśli moje swobodne