Manipulacja ODCZAROWANA! 777 skutecznych technik wpływu

Okładka książki Manipulacja ODCZAROWANA! 777 skutecznych technik wpływu Marek Skała
Okładka książki Manipulacja ODCZAROWANA! 777 skutecznych technik wpływu
Marek Skała Wydawnictwo: Onepress popularnonaukowa
popularnonaukowa
Onepress
2015-09-07
2015-09-07

Super rysunki z których więcej zapamiętałem o manipulacji niż z książki

Super rysunki z których więcej zapamiętałem o manipulacji niż z książki

Poradniki to nie jest jednak lektura dla mnie, a juz z pewnością nie ten. Odniosłam wrażenie, że wszystko o czym pisał autor juz setki razy gdzieś słyszałam, lub o tym czytałam. Nic odkrywczego w tej ksiażce się nie pojawilo, wynudziłam się okropnie.

Dobra książka, rysunki znanych polskich rysowników to po prostu złoto. Nie jest to książka do przeczytania w trzy dni z powodu dość dużego materiału jaki posiada.

Ta książka to takie streszczenie tego, co guru perswazji i manipulacji opisywali w całych książkach. Te 777 technik manipulacji to raczej 777 przykładów z życia, a nie techniki, i dosyć szybko się je zapomina. Prędzej bym polecił "NLP w ćwiczeniach" Judy Bartkowiak niż tą książkę.

Rozczarowanie.
Książka jest głownie streszczeniem i kompilacją tego co inni znani i mądrzy napisali na ten temat. Takie streszczenie bez sensu, bo jeśli Cialdini pisze całą książkę, aby pozwolić zrozumieć 6 praw, to autor załatwia to na jednej stronie. Taki bryk.
I do tego denerwujące (mnie) próby pochwalenia się autora, kogo nie zna, kto mu nie podarował zdjęcia czy podpisu. Chwalenie, za którym prawdopodobnie stoi kompleks niższości.
Dużo bardziej skorzystasz jak poznasz 10 technik (czytając inną książkę) w sposób kompletny, niż jak przeczytasz i zapomnisz zaraz definicje 777 technik (jeśli nazwanie tego technikami to trochę nadużycie).

Rozczarowanie.

Książka niby o manipulacji, ale bardziej o mowie ciała i ludzkich zachowaniach. Autor celowo wszystko nazywa manipulacją, jendak spory procent tych "technik" to zwyczajne ludzkie zachowania. W mojej ocenie świetna książka mówiąca o tym jak się zachować w danej sytuacji, a jak nie. Jak ktoś szuka tu magiczncyh metod zawładnięcia nad kimś to ich tu nie znajdzie.

Jako katalog technik manipulacji - tak.
Na minus fajno-kolesiowy sposób pisania i nieco chaotyczna konstrukcja całości.
Na bardzo zdecydowany minus: grzanie się autora w blasku przywoływanych autorytetów i gwiazd w duchu "ty wiesz kto tę rączkę ściskał", tego znam, ten mi pisał dedykacje, a ten zrobił wycieczkę po prywatnym zoo.. Brr. NIE LUBIĘ.

Jako katalog technik manipulacji - tak.
Na minus fajno-kolesiowy sposób pisania i nieco chaotyczna konstrukcja całości.

Wszystko o manipulacji.

Manipulacja – coś, z czym mamy do czynienia na co dzień, ale także coś, czego sami nieraz w stosunku do innych używamy. I to w każdej formie oraz na każdej płaszczyźnie – od tych niewinnych poczynając, na sprawach ciężkiego kalibru kończąc. Czym właściwie jest manipulacja? Jak ją stosować, jak wygląda jej praktyczne zastosowanie, na czym polegają techniki manipulacyjne? Tego dowiemy się z niniejszej książki.

Nie jest to bynajmniej pierwsza z książek poświęconych szeroko pojętej manipulacji i technikom wpływu jakie miałem okazję czytać. W związku z tym mam z niniejszą pozycją pewien problem i to na kilku płaszczyznach…

Po pierwsze, z racji kilkukrotnego zaznajomienia się w pokrewnymi pozycjami w przeszłości, ciężko jest mi nie postrzegać niniejszej lektury jako do pewnego stopnia wtórnej, a bierze się to z tego, że w sferze czysto teoretycznej i definicyjnej książka w sposób nieunikniony powiela treści z innych publikacji. To z jednej strony przeszkadza, chociaż z drugiej – można dojść do wniosku, że samo zjawisko pojmowane jako manipulacja jest, jak widać, definiowane niemalże jednakowo w różnych książkach, a to z pewnością ułatwia praktyczne zbadanie tematu.

Drugim problemem dotyczącym „Manipulacji odczarowanej…” jest pewien chaos, który wkrada się w tę książkę… Meritum owego chaosu sprowadza się do tego, że okraszone teorią, konkretne przykłady, pomieszano nieraz z różnymi anegdotami, dygresjami i w efekcie trzeba się czasami mocno skupić żeby się nie pogubić i wyłowić sedno. Zapewne niektórym taki nieco gawędziarski i pełen anegdot styl przypadnie do gustu, jednakże trochę on w czytaniu niestety przeszkadza…

Pewne wątpliwości może także budzić fakt zawarcia w – było nie było – dość mało obszernej objętościowo książce aż 777 (!) technik wpływu i manipulacji. Aż się prosi żeby przytoczyć stwierdzenie „ilość a nie jakość”… Nie twierdzę wprawdzie, że omówienie aż tylu technik to błąd, jednak nie ma co ukrywać, że przy takiej ich ilości w dużej części przypadków wkraść się może w opisy skrótowość i traktowanie zagadnienia nieco „po łebkach”. Co prawda w kilku miejscach się z tego w książce wytłumaczono twierdzeniem, że pewna hasłowość poruszanych zagadnień ma za zadanie skłonić do dalszych indywidualnych poszukiwań (zwłaszcza w sieci),no ale to i tak rodzi pytanie, czy nie było by lepiej opisać coś od deski do deski, czy – tak jak zrobiono to tutaj - wszystko w niepełny sposób. Wydaje mi się – co jest oczywiście tylko moim skromnym zdaniem – że jednak lepiej jest napisać wszystko o czymś, niż coś o wszystkim.

Poza moimi zastrzeżeniami z akapitów powyżej – to naprawdę niezła książka. Same zastrzeżenia z mojej strony to także, pamiętajcie o tym proszę, żadne zarzuty dyskwalifikujące książkę, ale raczej indywidualne niedogodności jakie zauważyłem w odniesieniu do siebie samego. Wy możecie być tą książkę równie dobrze zachwyceni i, zgodnie z intencją autora, doczytać w sieci to, czego tutaj nie ma.

Dziękuję Wydawnictwu Sensus za egzemplarz recenzencki.

Wszystko o manipulacji.

Ciekawa książka zawiera treści z tematu manipulacji i wpływu ale i nie tylko, obejmuje również inne kwestie które bezpośrednio się łączą z tematyką.

Fantastyczna!

Fantastyczna!