Manipulacja ODCZAROWANA! 777 skutecznych technik wpływu

popularnonaukowa
Onepress
2015-09-07
2015-09-07

Okładka książki Ten wredny PR 2009. Jak Public Relations zmieniło Polskę Sebastian Chachołek, Wiesław Gałązka, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Andrzej Mleczko, Monika Olejnik, Marek Skała, Wojciech K. Szalkiewicz, Jacek Żakowski
Ocena 6,3
Ten wredny PR ... Sebastian Chachołek...
Okładka książki Psychologia zmiany. Rzecz dla wściekniętych Andrzej Mleczko, Marek Skała
Ocena 6,1
Psychologia zm... Andrzej Mleczko, Ma...

Ta książka to takie streszczenie tego, co guru perswazji i manipulacji opisywali w całych książkach. Te 777 technik manipulacji to raczej 777 przykładów z życia, a nie techniki, i dosyć szybko się je zapomina. Prędzej bym polecił "NLP w ćwiczeniach" Judy Bartkowiak niż tą książkę.

Rozczarowanie.
Książka jest głownie streszczeniem i kompilacją tego co inni znani i mądrzy napisali na ten temat. Takie streszczenie bez sensu, bo jeśli Cialdini pisze całą książkę, aby pozwolić zrozumieć 6 praw, to autor załatwia to na jednej stronie. Taki bryk.
I do tego denerwujące (mnie) próby pochwalenia się autora, kogo nie zna, kto mu nie podarował zdjęcia czy podpisu. Chwalenie, za którym prawdopodobnie stoi kompleks niższości.
Dużo bardziej skorzystasz jak poznasz 10 technik (czytając inną książkę) w sposób kompletny, niż jak przeczytasz i zapomnisz zaraz definicje 777 technik (jeśli nazwanie tego technikami to trochę nadużycie).

Rozczarowanie.

Książka niby o manipulacji, ale bardziej o mowie ciała i ludzkich zachowaniach. Autor celowo wszystko nazywa manipulacją, jendak spory procent tych "technik" to zwyczajne ludzkie zachowania. W mojej ocenie świetna książka mówiąca o tym jak się zachować w danej sytuacji, a jak nie. Jak ktoś szuka tu magiczncyh metod zawładnięcia nad kimś to ich tu nie znajdzie.

Jako katalog technik manipulacji - tak.
Na minus fajno-kolesiowy sposób pisania i nieco chaotyczna konstrukcja całości.
Na bardzo zdecydowany minus: grzanie się autora w blasku przywoływanych autorytetów i gwiazd w duchu "ty wiesz kto tę rączkę ściskał", tego znam, ten mi pisał dedykacje, a ten zrobił wycieczkę po prywatnym zoo.. Brr. NIE LUBIĘ.

Jako katalog technik manipulacji - tak.
Na minus fajno-kolesiowy sposób pisania i nieco chaotyczna konstrukcja całości.

Wszystko o manipulacji.

Manipulacja – coś, z czym mamy do czynienia na co dzień, ale także coś, czego sami nieraz w stosunku do innych używamy. I to w każdej formie oraz na każdej płaszczyźnie – od tych niewinnych poczynając, na sprawach ciężkiego kalibru kończąc. Czym właściwie jest manipulacja? Jak ją stosować, jak wygląda jej praktyczne zastosowanie, na czym polegają techniki manipulacyjne? Tego dowiemy się z niniejszej książki.

Nie jest to bynajmniej pierwsza z książek poświęconych szeroko pojętej manipulacji i technikom wpływu jakie miałem okazję czytać. W związku z tym mam z niniejszą pozycją pewien problem i to na kilku płaszczyznach…

Po pierwsze, z racji kilkukrotnego zaznajomienia się w pokrewnymi pozycjami w przeszłości, ciężko jest mi nie postrzegać niniejszej lektury jako do pewnego stopnia wtórnej, a bierze się to z tego, że w sferze czysto teoretycznej i definicyjnej książka w sposób nieunikniony powiela treści z innych publikacji. To z jednej strony przeszkadza, chociaż z drugiej – można dojść do wniosku, że samo zjawisko pojmowane jako manipulacja jest, jak widać, definiowane niemalże jednakowo w różnych książkach, a to z pewnością ułatwia praktyczne zbadanie tematu.

Drugim problemem dotyczącym „Manipulacji odczarowanej…” jest pewien chaos, który wkrada się w tę książkę… Meritum owego chaosu sprowadza się do tego, że okraszone teorią, konkretne przykłady, pomieszano nieraz z różnymi anegdotami, dygresjami i w efekcie trzeba się czasami mocno skupić żeby się nie pogubić i wyłowić sedno. Zapewne niektórym taki nieco gawędziarski i pełen anegdot styl przypadnie do gustu, jednakże trochę on w czytaniu niestety przeszkadza…

Pewne wątpliwości może także budzić fakt zawarcia w – było nie było – dość mało obszernej objętościowo książce aż 777 (!) technik wpływu i manipulacji. Aż się prosi żeby przytoczyć stwierdzenie „ilość a nie jakość”… Nie twierdzę wprawdzie, że omówienie aż tylu technik to błąd, jednak nie ma co ukrywać, że przy takiej ich ilości w dużej części przypadków wkraść się może w opisy skrótowość i traktowanie zagadnienia nieco „po łebkach”. Co prawda w kilku miejscach się z tego w książce wytłumaczono twierdzeniem, że pewna hasłowość poruszanych zagadnień ma za zadanie skłonić do dalszych indywidualnych poszukiwań (zwłaszcza w sieci), no ale to i tak rodzi pytanie, czy nie było by lepiej opisać coś od deski do deski, czy – tak jak zrobiono to tutaj - wszystko w niepełny sposób. Wydaje mi się – co jest oczywiście tylko moim skromnym zdaniem – że jednak lepiej jest napisać wszystko o czymś, niż coś o wszystkim.

Poza moimi zastrzeżeniami z akapitów powyżej – to naprawdę niezła książka. Same zastrzeżenia z mojej strony to także, pamiętajcie o tym proszę, żadne zarzuty dyskwalifikujące książkę, ale raczej indywidualne niedogodności jakie zauważyłem w odniesieniu do siebie samego. Wy możecie być tą książkę równie dobrze zachwyceni i, zgodnie z intencją autora, doczytać w sieci to, czego tutaj nie ma.

Dziękuję Wydawnictwu Sensus za egzemplarz recenzencki.

Wszystko o manipulacji.

Ciekawa książka zawiera treści z tematu manipulacji i wpływu ale i nie tylko, obejmuje również inne kwestie które bezpośrednio się łączą z tematyką.

Książka traktuje o manipulacji, albo jak ktoś woli o technikach wpływu. Autor przeprowadza nas przez wszystkie aspekty manipulacji, Zaczyna od definicji i wyjaśnieniu etymologii słowa manipulacja. Nasza wiedza na temat manipulacji budowana, jest od podstaw, aż na końcu dostajemy gotowy katalog technik manipulacyjnych.

Autor ma bardzo lekki styl pisania i książkę bardzo przyjemnie się czyta. Jednak miałam nieodparte wrażenie, że jest ona dedykowana bardziej mężczyzną. Świadczyć mogą o tym chociażby przykłady ze świata polityki czy sportu. Jednak drogie panie nie zniechęcajcie się, możecie się przed swoim mężczyzną pochwalić znajomością kilku zasad UEFA:p Tak więc warto po nią sięgnąć nawet, jeśli nie jesteśmy płci męskiej.

Książka opatrzona jest rysunkami satyrycznymi, wybitnych polskich rysowników, Sawki, Mleczka i Raczkowskiego. Daje to książce humorystyczny wydźwięk. Autor przywołuje nauki i teorie wielu wybitnych badaczy w zakresie manipulacji. Często przedstawione są przykłady z życia, które są analizowane pod kątem manipulacji.

Jeśli ktoś jest zainteresowany tematyką manipulacji i wpływu, to jest to najlepsza książka na początek. Daje nam podwaliny wiedzy o manipulacji, zbiera i przedstawia różne teorie dotyczące technik wpływu.

Autor ma bardzo lekki styl pisania i książkę bardzo...

Ciekawa i wartościowa pozycja z wieloma technikami. Jednak nie jest znowu tak różowo - obecności niektórych rozdziałów nie jestem w stanie zrozumieć; czasami trudno było mi się odnaleźć w książce, bo pisana momentami chaotycznie. Zawarcie masy technik wpływu zaowocowało tym, że wiele jest w zasadzie tylko wymienionych (brakuje wyjaśnienia i przykładów).

Książka „Manipulacja odczarowana! 777 skutecznych technik wpływu” to jedna z ciekawszych pozycji prezentujących tematykę manipulacji z perspektywy trenera, eksperta, coacha, który dzieli się swoja wiedzą z czytelnikiem i pragnie przekazać mu istotę tej koniecznej we współczesnym świecie aktywności człowieka. Opracowanie zawiera naukowe treści, prezentuje teorie, poglądy teoretyków, definicje czy poglądowe schematy. Wiedza ta przedstawiona jest w konwencji szkoleniowej bez zbędnych narracji naukowych czy przypisów. Autor wychodzi z założenia, że jeżeli kogoś naprawdę coś zainteresuje, to może w każdej chwili pogłębić swoją wiedzę wykorzystując np. internet. W książce ważne jest utrzymanie logiki narracji i kierunku opisywania prezentowanego zjawiska, tak aby czytelnik mógł jak najlepiej poznać omawiany problem.
Pozornie książka wydaje się trudna i przeładowania informacjami. Częste powtórzenia i odwoływania się do tego co będzie czy było wcześniej w tekście, nie zawsze spełniają swoja rolę uzupełnienia wiedzy, ponieważ w ten sposób wiedza staje się bardzo przestrzenna. Taki układ pomaga tym, którzy mają już wiedzę na temat manipulacji i chcą ja skonfrontować z tym jak opisują znane im zjawiska inni. Taki układ może być chwilami trudny dla czytelnika, który poszukuje podstaw i zaczyna przygodę z rozpoznaniem czy stosowaniem manipulacji.
Niewątpliwie zaletą książki oprócz logiki treści (jedno wynika z drugiego), układu (podziału treści na krótkie logiczne rozdziały) są anegdoty, studia przypadków czy własne doświadczenia autora naturalnie wplatane w tekst merytoryczny. Innym ciekawym elementem są ćwiczenia z rozwiązaniami, pozwalające lepiej zrozumieć zawarte w poszczególnych częściach treści. Całość dopełniają rysunku satyryczne Andrzeja Mleczki, Henryka Sawki i Marka Raczkowskiego odnoszące się do prezentowanego tekstu, które dobitnie prezentują istotę myśli autora, a przy tym są same w sobie elementem artyzmu i sztuki.
Podsumowując recenzję, warto podkreślić, że jest to świetna pozycja dla trenerów, którzy mogą wykorzystać zawartą w niej wiedzę jako element mini wykładów, dobra książka dla poszukiwaczy praktyki i zaawansowanej wiedzy o manipulacji, oraz inspirująca pozycja dla tych, którzy o manipulacji jeszcze nic nie przeczytali i zaczynają poszukiwać wiedzy na ten temat. Ta pozycja wzbogaci wszystkich, którzy po nią sięgną i ją przeczytają.

Ocena 10/10
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl