Polska i Polacy w myśli narodowej demokracji na przełomie XIX i XX wieku (Jan Ludwik Popławski, Zygmunt Balicki, Roman Dmowski).

Okładka książki Polska i Polacy w myśli narodowej demokracji na przełomie XIX i XX wieku (Jan Ludwik Popławski, Zygmunt Balicki, Roman Dmowski). Agnieszka Puszkow-Bańka
Okładka książki Polska i Polacy w myśli narodowej demokracji na przełomie XIX i XX wieku (Jan Ludwik Popławski, Zygmunt Balicki, Roman Dmowski).
Agnieszka Puszkow-Bańka Wydawnictwo: WAM powieść historyczna
314 str. 5 godz. 14 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
WAM
Data wydania:
2013-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-01-01
Liczba stron:
314
Czas czytania
5 godz. 14 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376141220
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
116
21

Na półkach: ,

Bardzo interesujące i, co ważne, świeże spojrzenie na trzy najważniejsze postaci ruchu narodowego. Najpoważniejszym mankamentem pozostaje jednak chyba sama idea, wokół której rozpisano analizę, czyli ujęcie tematyki narodowej w perspektywie dualizmu "optymistyczne-pesymistyczne" postrzeganie polskości.
Nie do końca jasne wydają się oba terminy. Można odnieść wrażenie, że autorka posługuje się nimi mając na myśli odpowiednio romantyzm i pozytywizm. Ale jeżeli tak jest w istocie, to po co ta semantyczna ciuciubabka? Ponadto, co jest ważniejszym zarzutem, sam podział, który miał być fundamentalny dla pracy trochę znika nam z oczu przy niektórych fragmentach opisu myśli Popławskiego czy Balickiego. Czytając pracę nie mamy przeświadczenia, że faktycznie obcujemy z rozważaniami na temat "pesymizmu' i "optymizmu", i traktujemy je raczej jako jeden z wątków. Z minusów można jeszcze wskazać na pierwszy nieco chaotyczny rozdział, który ma nam przybliżyć rzeczony podział, a zamiast tego sięgamy do myśli Lelewela, a nawet Kartezjusza czy Locke'a, co wydaje się zupełnie nietrafione w przypadku opracowania dot. endecji. Trzeba też wskazać na znaczący mankament w postaci układu pracy, gdyż brak podrozdziałów bardzo utrudnia lekturę.

Tyle z minusów. Praca jako całość kapitalna. Widać, że autorka dokładnie przebadała myśl "wielkiej trójki". Mnóstwo informacji, cytatów, ciekawych wniosków. Największe wrażenie robi rozdział poświęcony Popławskiemu. Najlepsza praca w tym temacie jaką czytałem od czasu książki Bończy-Tomaszewskiego. Świetnie zaprezentowana koncepcja ludu, plemienności, konieczności poszerzenia narodu na nowe warstwy.

Rozdział Balickiego jest ciekawy, aczkolwiek fragment dotyczący rozróżnienia na typ narodowy i charakter narodowy pozostaje nieco nieczytelny.

Myśl Dmowskiego zreferowana zadowalająco. Nie mam nic do dodania tutaj.

Dużo ciekawych wątków pobocznych, które są przeplatane niejako na marginesie pracy. Np. dot. stosunku ND do mieszczaństwa, roli jednostki, jej naturalnego osadzenia we wspólnocie, oczywiście stosunku do romantyzmu itd.

Reasumując - bardzo dobra praca. Jedna z lepszych jakie czytałem w ostatnim czasie. Ta publikacja udowadnia, że nawet o najbardziej znanych postaciach endecji można cały czas napisać pokaźną, oryginalną i interesującą książkę

Bardzo interesujące i, co ważne, świeże spojrzenie na trzy najważniejsze postaci ruchu narodowego. Najpoważniejszym mankamentem pozostaje jednak chyba sama idea, wokół której rozpisano analizę, czyli ujęcie tematyki narodowej w perspektywie dualizmu "optymistyczne-pesymistyczne" postrzeganie polskości.
Nie do końca jasne wydają się oba terminy. Można odnieść wrażenie, że...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    5
  • Przeczytane
    2
  • 1.4.Wiek XIX (do 1914)
    1
  • Myśl narodowa
    1
  • Historyczne
    1
  • 0.3.Do kupna/pożyczenia
    1
  • Posiadam
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także