Czy Bogu można zaufać? Jak dojść do wiary w trudnych czasach

Okładka książki Czy Bogu można zaufać? Jak dojść do wiary w trudnych czasach Thomas D. Williams
Okładka książki Czy Bogu można zaufać? Jak dojść do wiary w trudnych czasach
Thomas D. Williams Wydawnictwo: Jedność religia
religia
Can God Be Trusted?: Finding Faith in Troubled Times
Jedność
2013-01-01
2013-01-01

Dla osoby wierzącej to "oczywiste oczywistości", jednak każdy przechodzi chwile zwątpienia i to właśnie wtedy dobrze jest sobie te oczywistości przypomnieć.

Na pierwszy rzut oka można się zdziwić, że na tytułowe pytanie można rozpisać się na 285 stron! Z drugiej strony człowiek lubi sobie tak komplikować życie, że i tak treść książki można by było jeszcze rozszerzyć.

Pierwsza ważna rzecz, o której warto sobie przypomnieć to to, że Jezus nie czyni swych przedstawicieli niezdolnymi do popełnienia grzechu. "W jaki sposób - wolno nam spytać - powinniśmy zrównoważyć zaufanie Kościoła z ewidentnymi przewinieniami tak wielu jego pasterzy na przestrzeni dziejów? (...) być może pewną wskazówkę znajdziemy w słowach pana o faryzeuszach i uczonych w Piśmie. Mówił do zgromadzonych tłumów i do swoich uczniów: << NA katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią" (Mt 23, 2-3)

Kolejną kwestią, którą autor podkreśla jeżeli chodzi o zaufanie do Boga jest czas i wytrwałość.
"Trudniej jest nam się skupić na pojedynczej rzeczy, musimy zajmować się kilkoma sprawami jednocześnie. W wydanym w roku 2005 przez Fundację Kaiser Family studium znalazły się niepokojące pytania o wpływ współczesnych, rozgorączkowanych mediów na dzieci. "Czy ich rozwijające się mózgi zostają zaprogramowane na <<płytką wielozadaniowość>> - pytano - zamiast uczyć się krytycznego myślenia, skoncentrowanego na jednym problemie, niezbędnego dla funkcjonowania demokracji? W artykule Marilyn Elias z USA TODAY poświęconym tym badaniom czytamy, że problem pogłębia się u dzieci powyżej trzeciej klasy szkoły podstawowej, gdyż przerabiany materiał wymaga od nich większej koncentracji. Autorka cytuje również Susan Ratteree, szefową psychologów pracujących w szkołach publicznych na przedmieściach Nowego orleanu, która stwierdza, iż ilość zdiagnozowanych przypadków ADHD gwałtownie wzrosła.

Jak mamy wobec tego słyszeć Boga i Mu ufać, skoro sami nie mamy czasu dla siebie?

Dodaj cytat z książki Czy Bogu można zaufać? Jak dojść do wiary w trudnych czasach