Broadchurch

2015-06-18
2015-06-17
Marta Kisiel-Małecka
Marta Kisiel-Małecka

W końcu przyszła pora na tą książkę.
Nie było mi dane obejrzeć serialu, wiec nie mam porównania.
Ocenię więc samą historię. Sama historia, ale była dla mnie mocno przewidywalna.

W końcu przyszła pora na tą książkę.
Nie było mi dane obejrzeć serialu, wiec nie mam porównania.

Ciekawa pozycja, bo napisana na podstawie serialu, a nie odwrotnie, jak to zazwyczaj bywa. Czytałam wcześniej inną książkę autorki, więc spodziewałam się dobrej literatury i nie zawiodłam się. Bardzo wartka akcja, ciekawe postaci, bardzo wiarygodne i przecudny klimat małego, nadmorskiego miasteczka. Emocje bohaterów są świetnie przelane na papier, odczuwa się je razem z nimi.

Nie dorównała oryginałowi.
Przeciętna. Zasmuciło mnie to, bo serial jest dla mnie bardzo ważny.
Szkoda.

Nie dorównała oryginałowi.
Przeciętna. Zasmuciło mnie to, bo serial jest dla mnie bardzo ważny.
Szkoda.

Adaptacja, która z jednej strony wymusza nieco inne spojrzenie na serial i głębsze jego zrozumienie - a z drugiej: nie dorównuje oryginałowi pod naprawdę wieloma względami. A szkoda, to taka dobra historia.

Nie żyje Danny Latimer, 11-letni chłopiec. Ta śmierć wstrząsa całym malutkim miasteczkiem Broadchurch, które dotychczas spokojne – okazuje się, że jednak nie do końca, tajemnice się mnożą, nie można ufać nawet najbliższym. Do sprawy zostaje przydzielony detektyw inspektor Alec Hardy znany z niechlubnej sprawy w Sandbrook. Współpracuje z Ellie Miller – miejscową policjantką, która sprawę odbiera mocno personalnie – jej syn przyjaźnił się z Dannym Latimerem.

Wierzyłam gdzieś w duchu, że książka będzie się nieco różnić od serialu, choćby zakończeniem? Nie wiem czemu, po prostu czułam się rozczarowana tą książką, bo liczyłam, że będzie nieco inaczej. Jest to książka napisana na podstawie serialu, nie odwrotnie, dlatego mnie tak to dziwnie drażniło. Tu się jednak kończą negatywy i przechodzę do właściwej oceny. Erin Kelly przeniosła cały serial dosłownie do książki, czytając czułam się jakbym robiła kolejny rewatch. Opisy bogate, dialogi słowo w słowo przepisane z serialu. Serial liczy trzy sezony, jednak akcja książki dzieje się tylko w pierwszym sezonie (morderstwo Danny'ego Latimera),ponieważ każdy z nich opowiada o czymś innym. Moim zdaniem jest to dobra alternatywa dla kogoś, kto nigdy Broadchurch nie widział. Wtedy faktycznie można czuć się zaskoczonym rozwiązaniem, jednak ja osobiście polecam bardziej serial, zawsze miło popatrzeć na Davida Tennanta i posłuchać jego szkockiego akcentu... ;)
Broadchurch to kryminał przepełniony brytyjskim klimatem, trzymający w napięciu i budzący mnóstwo emocji.
Podsumowując – choć książka była dokładnie tym samym, co serial to osobiście bardziej polecam jednak serial w gwiazdorskiej obsadzie (David Tennant, Olivia Colman, Jodie Whittaker).

Nigdy nie oglądałam serialu na którego podstawie powstała książka,natomiast sama książka sprawiła jakbym oglądała film.
Mocny,zaskakujący ,dramatyczny,mnóstwo emocji..

Mocny,zaskakujący ,dramatyczny,mnóstwo emocji..

"Kryminał" nieco w stylu Camilii Lackberg, czyli ptaszek śpiewa na gałęzi, morze jest spokojne, świeci słońce i grzeje, Jasiu ma romans z Krysią, znaleziono czyjeś zwłoki (ale nie Jasia czy Krysi),nadal ten ptaszek śpiewa, Jasiu nadal zdradza i tak do końca książki, gdzie dowiadujemy się kto jest odpowiedzialny za te zwłoki.

Małe miasteczko, gdzie wszyscy dobrze się znają. Gdy jedną z rodzin dotyka tragedia - śmierć 11-letniego dziecka - wszyscy potrafią się zjednoczyć i wzajemnie wesprzeć - choć targają nimi duże emocje i jednocześnie brak zrozumienia dla zbrodni, którą ktoś popełnił...
Nie oglądałam serialu, ale muszę przyznać, że książka bardzo mi się podobała. Charakterystyka wszystkich osób, to w jaki sposób przebiega wątek całej historii...

Bardzo fajnie uzupełnia serial.

Bardzo fajnie uzupełnia serial.

Cena 6 zł,nigdzie wcześniej nie słyszałem.Ani o książce,ani o serialu zacząłem czytam.
Powoli przeniosłem się do małego angielskiego miasta,by uczestniczyć w śledztwie.
Dotyczącym zabójstwa nastolatka,autorka zwinie lawirowała po temacie,przedstawiając ludzi żyjących w tej społeczności.

Jakże odmienna była od siebie para policjantów,zarówno policjantka z tej miejscowość.
Jak i policjant z dużego miasta,co i raz autorka wydaje się zdradzać mi zakończenie fabuły.
I podać na tacy,kto zabił chłopca.

Owszem,dla osób które znają serial książka nie będzie zaskoczeniem.

Dla mnie to świetny rasowy,brytyjski kryminał.I to nic,że najpierw był serial.

Jakże odmienna była od siebie para policjantów,zarówno policjantka z tej...

• 2017
  • 2015