Czas zapłaty

Okładka książki Czas zapłaty
John Grisham Wydawnictwo: Albatros Cykl: Jake Brigance (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Jake Brigance (tom 2)
Sycamore Row
Albatros
2014-04-01
2014-04-01
Zbigniew Kościuk, Lech Żołędziowski
Grisham prawo proces tolerancja rasizm

Tak jak poprzedniczka. Wysoki poziom, ciężko się oderwać. Chyba nawet lepsza niż poprzednia

"Czas Zapłaty" jest to pierwsza przeczytana przeze mnie książka Johna Grishama, ponieważ "Czas Zabijania" w reżyserii Schumachera obejrzałem już lata temu zanim zdałem sobie sprawę, że powstał on na podstawie powieści. Przyznam, że film wywarł na mnie ogromne wrażenie i z tego względu postanowiłem zasięgnąć po kolejną lekturę z serii. Nie byłem zachwycony wcale mniej niż po obejrzeniu ekranizacji 1 części cyklu, a powiedziałbym, że nawet zdecydowanie bardziej. Autor zabiera nas w niezwykłą podróż po sądowych bataliach, gdzie poznajemy przebiegłych prawników i sztuczki przez nich stosowane, co było mi nieznane dotychczas w literaturze z jaką się zetknąłem, a klimat ten idealnie wpasowuje się w moje gusta. Dodatkowo postać- Jake'a to jeden z moich ulubionych pierwszoplanowych bohaterów, którego po prostu nie da się nie lubić: ambitny, zabawny, inteligentny, a do tego niespotykanie dobry człowiek żyjący w zgodzie ze swoim sumieniem. Na łamach powieści musimy razem z małomiasteczkowym prawnikiem rozstrzygnąć wiele kwestii moralnych i zdecydować, czy dane posunięcie będzie zwyczajnie przyzwoite. Podsumowując jest to świetny thriller sądowy, który gorąco polecam. Jedna z lepszych przeczytanych przeze mnie książek. ;))

Pierwsze spotkanie z Jackiem Brigancem było na tyle owocne, iż postanowiłam od czasu do czasu doglądać, jak rozwija swoją karierę ten małomiasteczkowy adwokat. Dlatego też z zaciekawieniem sięgnęłam po drugą odsłonę cyklu Johna Grishama pod tytułem Czas zapłaty.

Małe miasteczko i wielka prawnicza batalia, którą żyje cały stan Missisipi.
"Jake Brigance, młody prawnik z „Czasu zabijania”, powraca o kilka lat starszy, ale wciąż gotowy bronić swoich klientów do ostatniego tchu.
Wydawać by się mogło, że wystąpienie w głośnym procesie w roli obrońcy czarnoskórego ojca oskarżonego o zabicie białych mężczyzn, którzy zgwałcili jego córkę, otworzy Jake’owi Brigance’owi drogę do sławy i pieniędzy. Tymczasem trzy lata później nadal jest małomiasteczkowym adwokatem borykającym się z problemami.

Szansa na zmianę tej sytuacji pojawia się, gdy nieuleczalnie chory Seth Hubbart popełnia samobójstwo i pozostawia po sobie kontrowersyjny testament, którego sądowe zatwierdzenie powierza Jake’owi.
Nie będzie łatwo udowodnić – przed ławą przysięgłych, w której zasiadają głównie biali – że zmarły, zapisując niemal cały swój majątek czarnoskórej gosposi, był w pełni władz umysłowych. Zwłaszcza że przeciwnikami Jake’a Brigance’a będą prawnicy z najlepszych kancelarii w Memphis i Jackson, z których każdy będzie próbował uszczknąć dla siebie kawałek ze smakowitego tortu.

Clanton ponownie podzieli się na białych i czarnych. A nad okolicą zawiśnie złowrogi cień Ku-Klux-Klanu."

Testament.
Muszę przyznać, że nie było tak interesująco i dynamicznie, jak w poprzednim odcinku.

Sama sprawa związana z testamentem była bardzo ciekawa. Te wszystkie testamentowe kruczki i podchody związane z dziedziczeniem majątku pochłaniały mnie bez reszty. Gdzieś z tyłu głowy kołatały się myśli, dlaczego nieuleczanie chory potentat finansowy Seth Hubbart wydziedziczył swoją rodzinę i przepisał cały majątek na gosposię.

Z przyjemnością słuchałam szczegółów, które doprowadziły do odkrycia prawdy, a jednocześnie ciągle miałam wrażenie, że autor zbyt mocno się rozdrabnia i niektóre szczegóły „przemiela” bez końca, by ilość stron się zgadzała.

Nie zmienia to jednak faktu, że Czas zapłaty Johna Grishama był fascynujący i ciekawy. Dlatego jeżeli lubicie prawnicze thrillery i nie boicie się lekkiego przegadania, to jest to książka w sam raz dla Was.

Polecam szczególnie w audiobooku, który czyta fenomenalny Filip Kosior.

Małe miasteczko i wielka prawnicza batalia, którą żyje cały stan Missisipi.
"Jake Brigance, młody prawnik z...

17-nasta książka Grishama wpadła w moje ręce.
Jaki śmingus dyngus, ewidentnie na siłę autor postanowił dopisywać kolejne strony, by każda książka cyklu miała ich ponad 600. Dorzucał coraz to durniejsze pomysły i kolejne osoby, naprawdę trudno rozeznać się we wszystkich, zwłaszcza jak czasem widzi się tylko nazwiska. Bezsensowne było od początku powoływanie ławy przysięglych i rozwlekanie przeszłości osoby, która w głównej części miala być beneficjentem testamentu, ciągle wtrącenia do poprzedniego tomu, zakończenie bardzo słabe.
Podsumowując nie polecam książki, liczyłam na coś innego.

17-nasta książka Grishama wpadła w moje ręce.

Wydana w 1989 r. powieść „Czas zabijania” była debiutem literackim Johna Grishama. Początkowo nie była zbyt popularna, ale kiedy „Firma”, kolejna powieść autora, okazała się sukcesem, również „Czas zabijania” stał się bestsellerem. W 2013 r. została wydana swego rodzaju kontynuacja tej książki czyli „Sycamore Row”. Czy napisanie dalszego ciągu historii po tak długim czasie było dobrym pomysłem?

Seth Hubbard, bogaty samotnik popełnia samobójstwo. W testamencie okazuje się, że zostawił większość swojej fortuny czarnoskórej służącej Letici Lang. Jego rodzina nie może się pogodzić z tym i postanawia wnieść sprzeciw w sądzie. Po stronie Leticii staje Carl Lee Hailey, prawnik znany z „Czasu zabijania”.

Powieśc ta tak naprawdę nie jest kontynuacją „Czasu zabijania”. Głównym elementem wspólnym jest postać Carla Lee Haileya, który dalej musi się męczyć z konsekwencjami tamtej sprawy. Poza tym jednak są niemal same nowe wątki i postacie. Można wprawdzie doszukiwać się pewnych wspólnych tematów – w obu utworach istotne role odgrywają czynniki rasowe.

Początkowo byłem bardzo zainteresowany książką. Poszczególne strony sporu potrafiły wykorzystać celne argumenty i świadków, a także ich odeprzeć. Sama sytuacja też nie była dla mnie końca jasna etycznie. Z jednej strony rodzina zmarłego jest tu przedstawiana w dosyć negatywnym świetle, ale z drugiej sugerowane jest, że Letticia też mogła manipulować starszym panem. Również jej najbliższe otoczenie jest dosyć patologiczne i może łatwo wykorzystać ją samą.

Samo wyjaśnienie motywacji Setha Hubbarda rozczarowało mnie. Było ono logiczne, ale z drugiej strony wydawało mi się zbyt oczywiste. Cały czas liczyłem na jakiś zwrot akcji w finale.

Nie jestem fanem „Czasu zabijania”, więc nie uważam żeby ta książka była jakimś spadkiem formy. Podobały mi się wszystkie sceny na sali sądowej, ale na zakończenie trochę zabrakło pomysłu.

[audiobook] To już druga część i kolejna głośna sprawa błyskotliwego adwokata z południowego stanu USA, tym razem chodzi o bardzoooo duże pieniądze, czarnoskórą kobietę i...
Tom drugi z resztą jak tom pierwszy czyta się dobrze, jest napisana prostym językiem, odkrywa przed nami mechanizmy działania sądów, ale trochę i "typową" ludzką mentalność, którą przełamują główni bohaterowie, perypetie związane z procesem są napisane w taki sposób, żenię można się nudzić przy tej książce to zdecydowany plus, jednak historia nie porwała mnie tak jak ta w pierwszej części.

Na prawdę rewelacyjna książka

Na prawdę rewelacyjna książka

Bardzo dobra. Nie sądziłam, że tak bardzo mnie wciągnie. Myślałam, że będzie to nudna historia o prawniku, ale dla mnie taka nie była i z chęcią sięgnę po inne książki autora.

Śmiertelnie chory ,bogaty przedsiębiorca Seth Hubbart popełnia samobójstwo. Pozostawia testament, a na wykonawcę swojej ostatniej woli wyznacza adwokata, którego nie poznał osobiście. Jake Brigance jest zaskoczony, tym bardziej , że zmarły zapisał prawie cały majątek swojej czarnoskórej gosposi. Wydziedziczył dwoje swoich dzieci i wnuki. W Missisipi nadal pamięta się o niewolnictwie, segregacji i nadal jest pełno sporów między białą i czarnoskórą społecznością. Jest rok 1988. Jake musi zatwierdzić testament w sądzie i udowodnić, że Hubbart był w pełni władz umysłowych. Sprawa okaże się trudna, budzi wiele emocji a przyczyny zachowania mężczyzny długo pozostają nieznane.

Książka nie odstaje od pierwszej części trylogii. Trzymająca w napięciu z zaskakującym zakończeniem. Polecam.

John Grisham Czas zapłaty Zobacz więcej
John Grisham Czas zapłaty Zobacz więcej