Wada ukryta

Inherent Vice
kryminał, sensacja, thriller
2015-06-19
Andrzej Szulc

Niezbyt świeża kupka zawinięta w papierek wybitności. Dużo hałasu o nic, bo to tylko wesoła historia o jaraniu trawy na szczeblach władzy. Oczywiście można się postarać i napisać referat o tej książce, trywializacji relacji, banalizacji kultury, zdziecinnieniu ludzi żyjących pod butem kreskówek, latach 60., opozycji hipisi - Wietnam... tylko po co?

Na początku nie mogłam się przekonać, a nawet zrobiłam przerwę w czytaniu. Od drugiej połowy jednak bardzo mnie wciągnęła, ostateczne wrażenie oceniam bardzo dobrze.

Czytanie tej książki jest jak tarzanie się w gęstej, kleistej substancji, która przywiera do Ciebie z każdym kolejnym obrotem. Jednak im więcej ruchów wykonujesz tym bardziej orientujesz się, że obcowanie z Dociem i psychodelą końca lat 60 w Los Angeles sprawia Ci w zasadzie przyjemność. Intryga jest zagmatwana a Pynchon nie ułatwia sprawy mieszając rzeczywiste wydarzenia z...

Bardzo dowcipna i inteligentna lektura. LA, upał, dragi, widmo Mansona, muzyka rockowa i tabuny dziwnych postaci.

Niestety klimat książki mnie nie porwał, pod pewnymi (bardzo naciąganymi) względami przypomina niektóre książki Bukowskiego... Czyta się lekko, na pewno fani ruchu dzieci-kwiaty będą zainteresowani.

Podobno książka wybitnego amerykańskiego powieściopisarza. W moim odczuciu zarówno język jak i historia bardzo infantylne, niestrawne. Po 120 str zrezygnowałem z dalszej straty czasu. Przez ten czas główny bohater trochę się pokręcił i spalił kilka skrętów. Napięcie jak w niemieckim bunkrze.

Całkiem nieźle stworzony klimat typowego serialu o policjantach (chociaż w zamierzeniu chyba miał być inny). Niestety fabuły wystarczyłoby najwyżej na jeden odcinek. Krótko mówiąc - za dużo formy jak na tak małą dawkę treści. W dodatku mocno nierówne - być może autor nie mógł się zdecydować, czy pisać o narkotykach, czy po...

Próbowałem to czytać na różne sposoby i mimo wszystko po pijaku wcale nie jest lepiej. Byłem mocno nakręcony na książkę i równie mocno dostałem w zęby.

Chaotycznie napisana, niesamowicie męcząca opowieść detektywie będącym wiecznie na haju.

Znowu! Znowu! Znów to samo! Powieść – solidne dziesięć na dziesięć. Serduszko. Znak Jakości Wierzbickiego. Przekład? Fatalnie. *Naprawdę* fatalnie. Ktoś to naprawdę porządnie spierdolił (tłumacz, A. Szulc? redaktor, B. Słama? – trudno ocenić, trudno powiedzieć). Ogólnie: ciężko dać wiarę, że powieść napisaną *tak dobrze* można przerzucić na polski *tak źle*.

Jeśli możecie...

• Chcę w prezencie