rozwińzwiń

Niepojętny uczeń. Wczesne opowiadania

Okładka książki Niepojętny uczeń. Wczesne opowiadania Thomas Pynchon
Okładka książki Niepojętny uczeń. Wczesne opowiadania
Thomas Pynchon Wydawnictwo: Wydawnictwo Eperons-Ostrogi literatura piękna
224 str. 3 godz. 44 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Slow Learner. Early Stories
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Eperons-Ostrogi
Data wydania:
2022-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-11-01
Data 1. wydania:
1985-01-01
Liczba stron:
224
Czas czytania
3 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366102835
Tłumacz:
Piotr Prachnio, Roman Vasylenko
Tagi:
Thomas Pynchon Entropia opowiadania slow learner
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
15 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
868
329

Na półkach: ,

„Niepojętny uczeń” to druga przeczytana przez mnie książka Pynchona, słynnego pisarza-enigmy. Pierwszą, „Wadę ukrytą” wspominam dobrze - ta psychodeliczna wariacja na temat czarnego kryminału mimo narracyjnych szaleństw i miejscowych dłużyzn, była naprawdę zabawna i interesująca. Tym razem jednak Pynchon zwyczajnie mnie zmęczył.

I choć legendy krążące o jego ezoterycznej „Tęczy grawitacji”, miałem z tyłu głowy jak ostrzeżenie, to wiedziałem, że „Niepojętny uczeń” to jednak książeczka lżejszego kalibru. Ten zbiorek wczesnych opowiadań da się na szczęście czytać bez encyklopedii, ale im dalej tym dziwniej i, niestety, nudniej. Zaczyna się niewinnie i przystępnie - od klasycznej narracji („Deszcz”),potem realizm powoli załamuje się na rzecz czegoś w stylu obyczajowej freudowskiej baśni („Fale”),następnie dostajemy dość suchą prozę o cechach paraboli („Entropia”) i pastisz literatury szpiegowskiej („Pod różą”),a na koniec dość sympatyczną, ale niepotrzebnie rozdętą opowieść o bolączkach wkraczania w dorosłość („Sekretna integracja”).

Pynchon pisze w sposób biegły, ale ostentacyjnie literacki, poświęcając opowieść na rzecz popisów technicznych i pokazów (faktycznej lub pozornej) erudycji. Te zabiegi nie są jednak przeprowadzone zbyt płynnie i nagminnie odwracają uwagę od fabuły. Zresztą sam Pynchon złożył swoistą autokrytykę, którą znajdziemy w poprzedzającym te utwory, interesującym wstępie. Ostatecznie, mimo uroku wielu fragmentów, to jak dla mnie mało angażujące utwory, bardziej interesujące pod względem stylu i strategii pisarskich niż samych historii.

Inna sprawa to zaskakująco mały odzew krytyczny – kto chciałby przeczytać coś na temat „Niepojętnego ucznia” w polskiej prasie literackiej zawiedzie się srodze. Jedyne omówienie tego polskiego przekładu klasyka amerykańskiego postmodernizmu, znalazłem w „Kulturze liberalnej” (tekst pt.„Młody, zdolny, wątpiący. O wczesnych opowiadaniach Thomasa Pynchona”),ale autor (Paweł Majewski) skupił się w nim na samym słowie wstępnym autora i rozważaniach czy Pynchon faktycznie, jak deklarował, uważał te opowiadania za słabe, czy jedynie się krygował i pogrywał z czytelnikami i krytykami. Ja nie widzę w nich dotknięcia geniuszu, ale z pewnością talent, uznałem więc, że mam tu po prostu do czynienia z niepozbawioną autokrytycyzmu kokieterią.

Pozostaje mi zatem polecić „Niepojętnego uczenia” wszystkim ciekawskim i przygotowanym na ewentualną czytelniczą dezorientację, a pozostałych uprzedzić - to dość autystyczne pisarstwo. Choć, być może, wcale nie. Może zwyczajnie niepojętny ze mnie czytelnik.

„Niepojętny uczeń” to druga przeczytana przez mnie książka Pynchona, słynnego pisarza-enigmy. Pierwszą, „Wadę ukrytą” wspominam dobrze - ta psychodeliczna wariacja na temat czarnego kryminału mimo narracyjnych szaleństw i miejscowych dłużyzn, była naprawdę zabawna i interesująca. Tym razem jednak Pynchon zwyczajnie mnie zmęczył.

I choć legendy krążące o jego ezoterycznej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    51
  • Przeczytane
    24
  • Posiadam
    13
  • Ulubione
    2
  • 2022
    1
  • Opowiadania
    1
  • Literatura amerykańska
    1
  • Chcę przeczytać (niedomowe)
    1
  • BiŻ
    1
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Niepojętny uczeń. Wczesne opowiadania


Podobne książki

Przeczytaj także