Pasożyty w twoim mózgu Jak małe stworzenia manipulują naszym zachowaniem

Kathleen McAuliffe Wydawnictwo: Czarna Owca popularnonaukowa
This Is Your Brain on Parasites: How Tiny Creatures Manipulate Our Behavior and Shape Society
Grażyna Daniel-Schuwald
Czarna Owca
mózg pasożyty zachowanie myślenie czucie
popularnonaukowa
Grażyna Daniel-Schuwald
mózg pasożyty zachowanie myślenie czucie

Świetnie się czyta, ale niektóre rewelacje trzeba brać z pewnym sceptycyzmem. Ale świetnie się czyta. Zamiast thrillera albo lekkiego horroru super.

Będę szczera. Zawiodłam się. Tytuł jest mylący. to bardziej przypomina powieść kryminalną z pasożytami w roli głównej. I dlatego nie użyłam jej do pisania mojej pracy.

Jestem kompletnie rozczarowana tą książką – w treści niewiele jest tego, co obiecuje tytuł. Potocznie przez pasożyty rozumie się wszelkiego rodzaju jedno – i wielokomórkowce, takie, które pasożytują na nas od wewnątrz i takie, które atakują nas z zewnątrz. Te z zewnątrz są najłatwiejsze do odkrycia i zwalczenia, bo bardzo często widać je już gołym okiem (jak pchły czy...

Książka ciekawa, na pewno spodoba się wielu osobom, zwłaszcza tym, dla których temat jest nowy. No właśnie… Który temat, bo autorka skacze po wielu?
Mam do książki liczne zastrzeżenia. Zacznijmy od autorki i tematu. W przypadku książek popularnonaukowych preferuję raczej te napisane przez specjalistów albo przynajmniej ludzi, którzy mają sporą wiedzę w temacie i podstawy...

Książkę "Pasożyty w Twoim mózgu" dostałam w ramach prezentu do zrecenzownaia. Od razu mnie zainteresowała, tym bardziej, że w tym roku, w ramach studiów, miałam już kontakt z parazytologią. Martwił mnie jednak fakt, że będzie ona zawierała więcej ciekawostek i "legend" niż faktów popartych badaniami naukowymi.

Na szczęście moje podejrzenia okazały się być niesłuszne....

• 2019
  • Popularnonaukowe