Konfrontacje

Okładka książki Konfrontacje
Witold GombrowiczCzesław Miłosz Wydawnictwo: Wydawnictwo Zeszytów Literackich publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo Zeszytów Literackich
2015-06-01
2015-06-01

Pierwsza połowa książki jest rewelacyjna. Wymiana zdań na linii Miłosz-Gombrowicz zachwyca językiem - ma się czasem wrażenie, że każde zdanie, każde słowo ma swoje idealne miejsce w tekście, bo nie tylko ma sens, ale jest genialną reprezentacją myśli, którą przedstawia. Oprócz tego zadziwia poziom ogólnej dyskusji, nawet, gdy dotyczy ona tematów maksymalnie przyziemnych.
Sztuka posługiwania się słowem przez Gombrowicza i Miłosza budzi podziw.

Druga połowa książki, czyli teksty już po śmierci Gombrowicza są raczej monotonne, jest też sporo repetycji - szczególnie we wspomnieniach Miłosza/wywiadach z nim na temat Gombrowicza.

Dla pierwszej części ZDECYDOWANIE warto.

Dodaj cytat z książki Konfrontacje