Cztery pory roku

Data 1. wydania:
1994-01-01
Zbigniew A. Królicki
Cztery Pory Roku Stephen King Minipowieść

„Cztery pory roku” to zbiór czterech dłuższych opowiadań, po który sięgnąłem ze względu na Skazanych na Shawshank. Jest to pierwsze z opowiadań, a zarazem według mnie najbardziej znane ze względu na adaptację filmową. Jest kilka kwestii, w których opowiadanie różni się od adaptacji (jak zwykle zresztą) dlatego zachęcam do przeczytania oryginału.

Pozostałe opowiadania są bardzo emocjonujące i trzymające w napięciu. Najlepsze według mnie to „Pojętny uczeń”. Uczeń amerykańskiego gimnazjum szantażuje cudem odnalezionego nazistowskiego oprawcę. Rozpoczynając tę „znajomość” nie ma pojęcia jak ona na niego wpłynie i jak ich losy się zwiążą.

W ramach zbioru otrzymujemy również opowiadanie o grupie nastolatków („Ciało”), którzy wędrują przez las w celu odnalezienia zwłok innego nastoletniego chłopca. Niektóre więzi się zacieśnią w trakcie tej wyprawy, inne się poluzują, jedno jest pewne: ich relacje nie będą takie same po powrocie.

Ostatnie z opowiadań – „Metoda oddychania” – opowiada o klubie dla dżentelmenów, w którym co czwartek opowiadane są historie. Jeden z czwartków jest szczególny (czwartek przed Wigilią), bo wtedy opowiadana jest historia mrożąca krew w żyłach. Jedna z tych historii opowiada o pewnej kobiecie i jej sytuacji ciążowej.

Wszystkie z opowiadań są świetne. King jak zwykle bawi się uczuciami czytelnika. Wielokrotnie zgadzamy się z głównym bohaterem, jak i wielokrotnie mamy ochotę na niego nawrzeszczeć, żeby się ogarnął, albo czegoś nie robił. Każdy fragment akcji, czy opisu, widać, że jest głęboko przemyślany i kiedy wydaje nam się, że King pogubił się w wątku, albo dygresja zaczyna żyć własnym życiem, on perfekcyjnie wraca do wątku głównego, a z dygresji czyni bardzo ważny aspekt wątku pobocznego. Godny polecenia zbiór opowiadań.

Pozostałe opowiadania są...

Wszystkie powieści tutaj są świetne na swój sposób, według mnie najlepszą jest Pojętny Uczeń.

„Skazani na Shawshank”: Klasyk. Uwielbiam tę historię, ekranizacja jest znakomita! Dopiero pierwszy raz miałam okazję poznać pierwowzór, no i cóż - bardzo dobra, ale zabrakło mi klimatu z filmu.

🌙 Kolejne nowele przede mną! :)

🌙 Kolejne nowele przede mną! :)

dyszka za Shawshank

dyszka za Shawshank

Polecam.

Polecam.

Moja ulubiona póki co książka Kinga. Ten zbiór opowiadań naprawdę jest na cztery pory roku i polecam czytanie ich właśnie w różnych okresach, aby dać sobie czas na przetrawienie każdego z osobna.

Każde z nich jest zupełnie inne, poruszające na swój sposób i absolutnie zmieniające postrzeganie świata nas otaczającego. Polecam z całego serca, ale uprzedzam, że to lektura nie dla każdego. Jedynie osoby odporne na brutalizm będą w stanie czytać, wrażliwcom sugeruję wybrać coś innego.

Najbardziej podobało mi się opowiadanie "Ciało", czyli najstarsze ze zbioru. Takie nostalgiczne, ale i bliskie chyba samemu autorowi, gdyż napisał w nim sporo spostrzeżeń o fachu pisarza. "Skazani na Shawshank" również świetne. Z obu tych utworów powstały moje dwie ulubione ekranizacje kinowe.

Ocena dla Metoda oddychania, trochę to było o niczym, ale w dobrym stylu. Pozostałe części dodałam i oceniłam jako osobne książki.

Zbiór czterech minipowieści. Sięgnąłem po niego głównie dlatego, że chciałem przeczytać "Skazani na Shawshank", ponieważ bardzo lubię film. Opowiadanie również przypadło mi do gustu. Niektóre wątki rozbudowali w filmie i dodali więcej dramatyzmu, ale generalnie jest podobnie. "Zdolny uczeń" to drugi najbardziej udany tekst w tym zbiorze. Ciekawa relacja nastolatka z nazistowskim zbrodniarzem, która ma destrukcyjny wpływ na psychikę chłopaka. Druga połowa książki już zdecydowanie gorsza. "Ciało" jest w moim mniemaniu po prostu nudne, ani szokujące ani interesujące. A "Metoda Oddychania" przez większość czasu również jest bardzo nudna, a końcówka jest niesamowicie makabryczna. Dla mnie niesmaczna. Już to kiedyś pisałem przy innej książce Kinga, nie akceptuję krzywdzenia kobiet w ciąży. Nawet jeśli to tylko fikcja literacka, to jest to chore.

8 za Zdolnego ucznia.

8 za Zdolnego ucznia.