Cztery pory roku

2015-05-08
Zbigniew A. Królicki
Cztery Pory Roku Stephen King Minipowieść

Na półkach: , , , ,

Cztery opowieści, które oceniam indywidualnie i jako cały zbiór. Każda opowieść jest inna, ale każda wyjątkowa jak pory roku.

Skazani na Shawshank (okrutne więzienne życie) – 9/10
Rewelacyjna opowieść, to chyba też zasługa znakomitej ekranizacji jeszcze bardziej rozbudowanej niż w książce, ale gdyby nie opowiadanie nie byłoby filmu.

Pojętny uczeń (szkolenie u oficera SS)...

Zbiór ten zakupiłam, ponieważ chciałam w końcu przeczytać "Skazanych na Shawshank". Pozostałe minipowieści też mnie nie zawiodły. King trzyma poziom, a w takiej formie realizuje się świetnie.

Najbardziej podobali mi się "Skazani na Shawshank", ale inne mikropowieści też bardzo przypadły mi do gustu. King dobrze się sprawdza (może nawet lepiej), gdy nie próbuje straszyć i wymyślać nadprzyrodzonych rzeczy.

Wstrząsające opowiadania.

Świetny zbiór mini-powieści. Według mnie najlepiej w całym zestawieniu wypada "Ciało", które jest świetnym sentymentalnym opowiadaniem o młodości i dorastaniu. Pozostałe trzy, też były dobre, jednak trochę rozczarowało mnie zakończenie "Zdolnego ucznia". W "Skazani na Shawshank" i "Metodzie oddychania" nie mam się do czego przyczepić, były po prostu, w mojej opinii, bardzo...

Niezwykle przyjemnie czytało mi się te cztery minipowieści Kinga. Niestety, nie czułem pełnej satysfakcji, a to dlatego, że widziałem ekranizację dwóch pierwszych powieści, zanim je przeczytałem. Mówię tutaj o: Skazani na Shawshank i Pojętny Uczeń. Nie mniej jednak, mimo znajomości fabuły, odczuwałem dużą przyjemność z czytania. Może to przez wzgląd na sposób, w jaki pisze...

Zbiór czterech świetnych opowiadań.

"Skazani na Shawshank" i "Ciało" zapewne większość zna, a to dzięki udanym ekranizacjom.

"Pojętny uczeń" również trafił na duży ekran i jak dla mnie zarówno opowiadanie jak i film - bardzo dobre.

"Metoda oddychania" - chyba najsłabsze z całego zbioru, ale i tak trzyma bardzo wysoki poziom.

Wydaje mi się, że najlepszym opowiadaniem jest to zatytułowane "Zdolny uczeń". Kiedy niemiecki zbrodniarz wojenny kładzie się do łóżka w mundurze SS-mana, a trzynastoletni chłopiec nie może powstrzymać uśmiechu, słuchają historii tragedii mordowanych Żydów, po prostu nie da się opanować dreszczy przechodzących po ramionach.

"Ciało" jest świetne pod względem...

Przyznam się szczerze, że w dwóch opowiadaniach przeskakiwałam niektóre zbyt długie opisy, które moim zdaniem nie wnosiły niczego do fabuły. Trochę takie zapchaj dziury, co z drugiej strony jest dość znane dla tego pisarza, jednak tym razem... No nie, nie potrafiłam przez nie przebrnąć. Mimo wszystko wszystkie ciekawe i wciągające. Każde opowiadanie inne, opowiadające o...

Dyskusje

12 906