Nieśmiertelność

W.A.B.
2015-08-12
2015-08-12
Marek Bieńczyk

Bardzo ciekawa i głęboka lektura. Gama tematów, która zawiera książka zdaje się być niewyczerpalna. Sposób narracji także jest niekonwencjonalny i zasługuje na uznanie.

Bardzo polubiłem "Nieśmiertelność" za to w jak skondensowany sposób łączy wątki, które są w życiu bardzo istotne. Przemyślenia o miłości, rozstaniu, trwaniu i tytułowej nieśmiertelności. Czytając te przemyślenia mogę się dowiedzieć dlaczego "mniej znaczy więcej". Choć konkretne fragmenty zajmują niewiele miejsca to w istocie zająć mogą wiele miejsca w sercu i duszy czytelnika. I za taką właśnie moc ceni się dobre książki, oby takowych poznać tylko jak najwięcej!

Autor kreuje bohaterów oraz uniwersum w taki sposób, aby jego przekaz był jak najbardziej zrozumiały. Nie przeszkadza to jednak w podążaniu za fabułą, wręcz przeciwnie jesteśmy w stanie przywiązać się do postaci oraz wyciągnąć ogrom błyskotliwych wniosków.

Jedna z najlepszych, którą miałem przyjemność przeczytać. Filozofia Kundery jest ponadczasowa. W tej powieści mówi o dwóch rodzajach nieśmiertelności. Wszyscy jesteśmy śmiertelni, lecz jest coś, co sprawia, że choć ciało trafia do piachu, to nie znikamy całkiem z powierzchni Ziemii. Pozostaje po nas pamięć, to, co uczyniliśmy za życia. Tu idealnie pasuje Tabula Rasa czy Non Omnis Moriar.

Najważniejsze jest dzieło naszego życia, to, co dajemy innym. Tylko szlachetne czyny są trwałe. Czyniąc dobro, wznosimy wielki pomnik na wielkość piramid egipskich.

To także historie kilku ludzi, między innymi Laury, która fatalnie się zakochała, ale jest tu coś pozytywnego. Fakt, kiedy ona jest starsza od mężczyzny, to żadna przeszkoda. Nie mówi się o samym życiu erotycznym, ale i duchowym. Najważniejsze, aby byli idealni dla siebie, znaleźli wspólny język i patrzyli w tym, samym kierunku. Oczywiście Ja uważam, że to dotyczy niewielkich różnic jak dziesięć lat, a nie dwadzieścia czy trzydzieści, jak to niektórym odbiło, żeby się odmłodnić, biorąc kogoś, kto mógłby być ich dzieckiem...

Właśnie zdałem sobie sprawę, że każdym czynem, słowem zapisanym, też unieśmiertelniam duszę. Jest to, jak horkruks, który nie pozwalał Voldemortowi umrzeć. No i jakże się cieszę! Coś w tym jest, widzę w samym życiu. Mój największy mistrz, nie żyje już, ale przed odejściem można powiedzieć, że przekazał mi część swoich umiejętności i to procentuje.

Zapewniam, że ta książka nie znudzi się nikomu, jeśli lubi rozkminiać.

Trudno ocenić książkę wybitnego autora, która nie przypasowała. Ale dobrze czytać takie książki, bo to powoduje refleksje, czego oczekujemy od literatury, dlatego cieszę, że sięgnęłam po "Nieśmiertelność".

"Nieśmiertelność" była dla mnie zbyt chaotyczna, powodując dyskomfort. Gdy jakiś wątek się ciągnął, chwytałam się tego jak tonący brzytwy i gdy już się cieszyłam z tej chwilowej (cudownej, wspaniałej!) linearności... Następował przeskok do zupełnie innej opowieści, refleksji.

Doceniam erudycję i zmuszenie czytelnika do intelektualnego wysiłku, bo temat nieśmiertelności jest ukazany z wielu niebanalnych stron: nieśmiertelność gestów, uczuć... Ale forma nie była tym czego oczekuję.

Polecam, bo jest to świetny trening intelektualny. Jeśli komuś to "ćwiczenie" się nie spodoba, to można skorzystać z innego w literackiej siłowni ;) Na pewno jeszcze sięgnę po Kunderę.

Postmodernistyczne dzieło w którym autotematyzm i ogromna samoświadomość Kundery grają pierwsze skrzypce, a narracja i bohaterowie są tylko przy okazji i dla zabawy, a więc, tworzone dla czystej przyjemności pisarskiej, której on nie ukrywa, a wręcz się nią dzieli, jednocześnie analizując i demaskując z obezwładniającą szczerością swój proces twórczy.
I choć bardzo lubię jego przenikliwość, analityczność i inteligencję (a przy tym przejrzystość i łatwość w przekazywaniu często zawiłych myśli),brakowało mi tutaj większej "wagi" wydarzeń; tej swoistej ciężkości charakteryzującej fikcję "tradycyjną", ciągłości i jednolitości wydarzeń i świata przedstawionego. Książka ta wydawała mi się momentami zbyt płynna; "rozwodniona" przez analizy pisarza i ciągłe zmiany kontekstów i postaci, i choć niezmiernie ją doceniam, chyba mam gdzieś w sobie tego uporczywego tradycjonalistę, który nie pozwoli mi zaliczyć jej do listy moich ulubionych książek.

I choć bardzo lubię...

No co ja mogę powiedzieć, no przepadłam już po pierwszych stronach. Pożarłam ją praktycznie na jednym posiedzeniu i zakochałam się nie tylko w tym stylu pisania ale i narracji. Koniecznie muszę zapolować na własny egzemplarz

Wybitne. Francusko-czeski pisarz i tyle. Nobla dalej brak :(

Wybitne. Francusko-czeski pisarz i tyle. Nobla dalej brak :(

Ta książka to zbiór nietuzinkowych przemyśleń autora przedstawiony w rzeczywistych sytuacjach bohaterów.
Milan Kundera z całą swoją mocą zmusza nas do ruszenia głową i sprawia, że ciągle zastanawiamy się "co autor miał na myśli".
Jestem zachwycony opisem relacji Agnes i jej otoczenia, wiele naprawdę uderzających metafor oraz surrealistycznych opisów, zbudowanie wyjątkowości i mityczności "gestu", coś pięknego.
Jednak duża część książki opiera się na opisie relacji i dywagacji na temat wielkich ludzi kultury takich jak Goethe czy Hemingway - co według mnie jest dość specyficzne i nie każdemu może się spodobać.
Ta ksiązka jest nietypowa i to czuć, jednak autor według mnie przesadził lekko z niespójnościa swojego dziecka. Co parę stron mamy zmianę narracji więc można się zagubić i stracić generalny ton i wyczucie ksiązki. Nie czyta się tego płynnie.

Książka o nieśmiertelności nie wkrada się w teologię nadziei, nie szuka zbawienia, lecz daje szanse zupełnie innym możliwościom.
Na początku…pewien burmistrz na Morawach by poczuć się dobrze, wieczorem kład się w trumnie i szczęśliwy wyobrażał sobie własny pogrzeb.
A może to…..pytania, czy chciałbyś swoje życie po śmierci spędzić z tym samym mężem (żoną) postawione w obecności zainteresowanego może skonfundować albo otworzyć już teraz nowy rozdział życia.
Lub jeszcze inaczej….ulubione słowo Europejczyków „zmiana”, którą rozumiano jako wspinanie się na kolejny szczebel rozwoju dodającego nam prawdy, piękna i dobra zdeprecjonowano do „zmiany”, którą określa banalne i nic nie wnoszące przejście z jednego miejsca w drugie, z prawa do lewa, z przodu do tyłu.
Jest także tak…. Laura walczyła o prawdziwą miłość. Nie wiedziała jednak, że walka „o” coś to także, a może i przede wszystkim walka przeciw. Walka z kimś kogo trzeba rzucić na kolana.
I jeszcze jedno…. co wybierzemy; z jednej strony upojną noc z Natalie Portman, ale tak, że nikt poza tobą się o tym nie dowie, albo zamiast tego wyłącznie spacer z nią wśród znajomych, ale w takiej zażyłości jakoby do czegoś intymnego właśnie doszło …co wybierzemy seksualną rozkosz, czy seksualny podziw?
Mógłbym mnożyć w nieśmiertelność przykłady tego, że książka ta, to coś więcej niż doskonale napisana powieść, chociaż odkryć to można dopiero wówczas, gdy…
Trzeba cofnąć się i to najlepiej po swoich śladach, ponownie czytać te same książki, te same błędy powtarzać, te same osoby poznawać by dotrzeć do tego momentu, gdy uroczym stanie się historia pewnego burmistrza na Morawach… i tak w nieśmiertelność

To zbiór historii mających ze sobą wiele wspólnego. Po pierwsze traktuje o szukaniu tytułowej nieśmiertelności, która nie jest prosto rozumiana jako życie bez końca. Kundery idea nieśmiertelności pełna jest raczej metaforycznych treści, zwłaszcza odnoszących się do nieprzemijającej wartości czegoś. Ale to również powieść o istocie człowieczeństwa, ludzkich ambicjach, potrzebach i pragnieniach, które czasami mogą się wydać groteskowymi.
Jak w każdej powieści Kundery, mamy tu do czynienia z pięknym językiem i nietuzinkowymi przemyśleniami, np. pułapką nienawiści jest to, że zbyt ściśle wiąże nas z przeciwnikiem, albo - ludzie skromni są hipokrytami. Z powieści płynie też istotny morał: ideałów nie powinno cenić się wyżej od życia ludzkiego. Gorąco polecam tę świetną strawę intelektualną.

• Literatura czeska
  • Milan Kundera