Ciemność płonie

Imaginatio [SQN]
Sine Qua Non
2015-03-18
2008-07-04
Katowice dworzec bezdomni groza ciemność

Okładka książki Kłamca. Viva larte Jakub Ćwiek, Grzegorz Nita, Dawid Pochopień
Ocena 6,7
Kłamca. Viva l... Jakub Ćwiek, Grzego...
Okładka książki Księga strachu Ewa Białołęcka, Jakub Ćwiek, Maciej Guzek, Witold Jabłoński, Aleksandra Janusz, Mariusz Kaszyński, Kazimierz Kyrcz jr, Dariusz Łowczynowski, Łukasz Orbitowski, Jacek Piekara, Krzysztof Piskorski, Łukasz Radecki, Iwona Surmik
Ocena 5,9
Księga strachu Ewa Białołęcka, Jak...

To nie cykl „Kłamca” czy „Chłopcy”. Muszę jednak szczerze powiedzieć, że Ćwiek mnie zaskoczył. Pozytywnie. Coś innego niż dotychczas u pisarza.
„Odrzućmy niemożliwe, a zostanie nam prawda, choćby i zupełnie do siebie niepodobna”.
Plusy:
- spanie przez pół roku na dworcu, żeby opisać życie i historie ludzi tam zamieszkujących, dodaje książce realizmu, szacunek dla Pana Jakuba;
- oryginalny pomysł na fabułę, Ciemność, która diametralnie zmienia życie;
- dlaczego tak bardzo boimy się ciemności, tego co się w niej kryje;
- przewrotne i zmienne koleje ludzkiego życia;
- pełne oddanie dworcowego życia, szczególnie stałych bywalców;
- bezdomność to nie tylko brak domu, to również brak rodziny i przyjaciół;
- na pewno inaczej będę teraz patrzył na bezdomnych, nie tylko na dworcach;
- stopniowe dawkowanie napięcia, odkrywanie kolejnych tajemnic;
- czyta się szybko i dobrze, fabuła wciąga;
- otwarte zakończenie, każdy może sobie dopisać własne.
Minusy:
- przeskakiwanie po wątkach, kończenie epizodów w dziwnych momentach;
- brak wyjaśnienia dlaczego to dworzec chroni przed Ciemnością.
Ogółem książka dobra.

Plusy:

Wielu ludzi boi się ciemności. Zwykle jest lęk bezpodstawny, a jego przyczyną jest obawa przed nieznanym. Bohaterowie powieści Jakuba Ćwieka też się jej boją, ale ich obawy mają mocne podstawy, gdyż wąskie grono "wybrańców" musi się przed nią kryć (i żadne sztuczne światła nie pomogą!) na katowickim dworcu. Siłą rzeczy, jest to więc opowieść o bezdomnych, których życie koncentruje się w tym miejscu. Sama zabójcza Ciemność pojawia się w niej - do czasu - sporadycznie, chociaż jej cień jest wszechobecny. Nadaje to powieści swoistą nutkę tajemniczości, wyróżniając ją spośród innych fantasy. I chociaż fabuła nie jest wybitna, to nie mogłem się od niej oderwać.

Bez rewelacji. W książce w sposób bardzo ciekawy przedstawiono środowisko bezdomnych jednak w mojej ocenie dodanie Ciemności całkowicie popsuło ogólna ocenę. Gdyby książka po prostu przedstawiała bezdomnych i ich życiowe historie wyszła by naprawdę zgrabna książka jednak te płomienie upiory i piekielne czeluście są zupełnie bez sensu...Mimo ze bardzo lubię horrory ten jednak nie przypadł mi do gustu.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka napisana dobrym językiem, czytało mi się ją bardzo dobrze.

Bohaterów jako tako polubiłam, chociaż to za dużo powiedziane, miałam wrażenie że są nijacy. Ich historie mnie nie interesowały za specjalnie.

Fabuła zapowiadała się ciekawie, w rzeczywistości była trochę nudnawa. Momentami książka mi się dłużyła, mimo tego, że jest dość krótka. Horroru ja tu za specjalnie nie widzę, raczej jedynie jego namiastkę.

Mimo wszystko polecam przeczytać, jeśli lubicie takie klimaty, a ja za nimi chyba jednak nie przepadam, być może dlatego książka nie spodobała mi się bardziej.

Książka napisana dobrym językiem, czytało mi się ją bardzo dobrze.

Dość ciekawy pomysł na przedstawienie Ciemności z tej innej strony i teraz banie się niej za dzieciaka można spojrzeć z innej strony. A dworzec w Katowicach, który jest twierdzą nie do zdobycia był również ciekawy ale trochę niedopracowany i brakowało mi tych kilkunastu stron które by połączyły w jedność ciemność i dworzec wraz z mieszkańcami. Lecz książkę czytało się dość dobrze, nie miałam momentów przez które nie mogłam przebrnąć.

Brakowało portretów psychologicznych bohaterów przez co wydawali się nijacy. Perypetie bohaterów są mało interesujące. Autor nie potrafił zaniepokoić czytelnika narastajacą ciemnością.
Książka ma dobre opinie dlatego jestem rozczarowana a nawet zszokowana tym, że ksiazka jest na tak niskim poziomie. Przemeczyłam książkę z nadzieją, że będzie lepiej i raczej już nie sięgnę po kolejne dzieło autora.

Wracam do niej, więc to niezaprzeczalny dowód na to, że "Ciemność płonie" to jedna z moich ulubionych książek. Oto mamy przed sobą przerażającą opowieść o tajemniczej sile, Ciemności, przed którą schronić można się jedynie w budynku katowickiego dworca kolejowego. Śledzimy losy tych, których Ciemność wybrała na swoje kolejne ofiary oraz tych, którym udało się ją przechytrzyć. Jednak dla mnie książka ta ma jeszcze jedno oblicze. To opowieść o ciemności, którą każdy z nas nosi w sobie i o walce z nią. O dokonywaniu wyborów i ponoszeniu ich konsekwencji.

Ciekawa koncepcja. Dworzec w Katowicach, który chroni przed Ciemnością, bo Ciemność to nie jest zwykły brak światła. Ciemność jest przerażająca, Ciemność zabija. Przez nią zwykli ludzie stają się bezdomnymi wyrzutkami. Czy istnieje sposób aby ją pokonać i wrócić do normalnego życia?

Stary dworzec w Katowicach już nie istnieje. Pozostał na kartach książki Ćwieka. Dobrej książki. Tylko wrażliwi niech nie czytają po zmroku. Opisy Ciemności są bardzo realistyczne. Mogą przestraszyć

Świetny horror, dobrze zbudowana fabuła ale zabieram gwiazdę za zakończenie.
Nie lubię gdy zostawia się niedomówienia.

Świetny horror, dobrze zbudowana fabuła ale zabieram gwiazdę za zakończenie.
Nie lubię gdy zostawia się niedomówienia.

Pomysł na książkę naprawdę wspaniały, lecz jak dla mnie zabrakło ze 100 dodatkowych stron poruszających bardziej tematy zawarte w książce.