How to Fall in Love

Okładka książki How to Fall in Love
Cecelia Ahern Wydawnictwo: literatura piękna
2014-04-10
2014-04-10

Bardzo pozytywna książka! Nadto całkiem zabawna, pomimo poważnego tematu (i pięknie, gdyż z własnego doświadczenia wiem, że wiele sytuacji w życiu może mieć wydźwięk tragiczno-komiczny). Spodobało mi się zaangażowanie, upartość i konsekwencja bohaterki. Uwaga! Autorka mimochdem daje nam receptę na znalezienie miłości: należy jak najczęściej odwiedzać mosty.
Trochę z innej beczki: panom polecam zapoznanie się z kilkoma przyczynami, dla których Christine postanowiła zakończyć swoje małżeństwo; wyd. I, str. 70. Wbrew pozorom, nie uważam, że były to błahe powody.

Trochę z innej...

Czasami sięgamy po pewien tytuł w oczekiwaniu na wytchnienie, a tytuł „Zakochać się" sugeruje lekki romans i miły wieczór. Wrażenie to może utwierdzić się, zwłaszcza wtedy, kiedy nie przeczyta się opisu - jak ja to uczyniłam. Szukałam wytchnienia. Zamiast tego, otrzymałam fabułę, która wpasowała się w moje życie, która dopasowała się do moich odczuć. Niesamowite jest to, że na podstawie jakiejś wymyślonej historii dotarły do mojej duszy słowa, które normalnie nie mogły się przebić. Zdołały to zrobić w momencie, kiedy przywiązałam się do bohaterów i ich historii.
Gdybym miała w krótkim zdaniu podsumować o czym jest ta książka, powiedziałabym, że jest o rzeczach nieprawdopodobnych, które nie są w stanie przytrafić się człowiekowi nigdy lub prawie nigdy, a jednak się przytrafiają i to więcej, niż raz. Niemożliwe staje się możliwe. Niewiarygodne - wiarygodne.
Poznajemy bohaterkę, która jest w kryzysie egzystencjalnym swojego życia, jest zagubiona, niepewna, nie wie czym się kierować, więc szuka rad w poradnikach, jakby to miało pomóc jej wszystko naprawić. Wszystko przez to, że jest świadkiem momentu, w którym pewien mężczyzna strzelił sobie w głowę. Wcześniej udało jej się namówić go, by odłożył broń, po czym wezwała pomoc. Christine prześladuje tamta noc. Kobietę dręczą wyrzuty sumienia, bo nie może sobie przypomnieć co takiego powiedziała, że mężczyzna zmienił zdanie i postanowił jednak odebrać sobie życie. I chociaż sama bohaterka uważa, że traumy nie ma, zdarzenie to uświadomiło jej jak bardzo jest nieszczęśliwa i gruntownie zmieniło całą jej rzeczywistość. Od tamtej pory Christine próbuje odnaleźć siebie. W ten sposób natrafia na Adama, który chce skoczyć z mostu, rzucić się w otchłań rzeki, bo jego życie okazało się zbyt ponure i nie do naprawienia. Kobiecie udaje się go uratować, ale zawiązują pewien układ - ma naprawić jego życie, pokazać mu, że mimo wszystko warto je kontynuować.
Właśnie tak nawiązuje się relacja pomiędzy dwojgiem zagubionych dusz. Pełna wzlotów i upadków, nowych odkryć i uczuć. To co mnie uderzyło to zaangażowanie Christine - była taką bohaterką, która każdemu chciała nieść pomoc, a sprawę Adam uczyniła swoim priorytetem w pełni się w nią angażując. W jego życie, gdy jej nadal było w rozsypce. Po drugiej stronie tego wszystkiego znajdował się Adam, który z każdym podjętym przez bohaterkę krokiem, zmieniał minimalnie swoje nastawienie.
Nie znajdziecie tutaj standardowego romansu, nie będzie randek, przekomarzań. Do końca będzie nad wami wisieć widmo śmierci, niepewności, ale będziecie mieli także styczność z humorem zachowanym w dobrym tonie, traktującym lekko o sprawach ciężkich.
To co dała mi ta książka to nowe spojrzenie na beznadziejne przypadki. Nie każdy z nich to koniec świata. Jeśli coś nie wyszło, a pojawiła się nowa możliwość wykorzystaj ją. To, że nie jest tym, czego na początku oczekiwałeś/ałaś nie oznacza, że jest gorsza. Może być lepsza, może być czymś przejściowym bez czego nie ruszysz dalej w życie. Ważne, żeby się nie poddać, bo to przekreśli szansę na coś nowego i pięknego.

Czy można kogoś uratować przed najgorszym?
Czy można naprawić czyjeś życie?
Czy można na nowo się zakochać?

Zdecydowanie tak! Ta romantyczna historia Christine i Adama doskonale to pokazuje.

Książka sama w sobie super. Bohaterowie ciekawi, dobrze przedstawieni. Wciągająca historia, którą pochłonęłam w dwa dni. Polecam!

Czy można kogoś uratować przed najgorszym?
Czy można naprawić czyjeś życie?
Czy można na nowo się zakochać?

Trochę specyficzne podejście do tematu, całej książki. Historia jest napisana w formie takiego trochę poradnika, jak sobie radzić w niektórych sytuacjach w życiu. Dobrze też autorka pokazała, że chociażby bardzo byśmy chcieli to nie uda nam się uratować wszystkich na których nam zależy czy też obcych osób, a z konsekwencjami tego wszystkiego musimy się mierzyć sami, przynajmniej w większości. Pokazuje też, że czasami musimy zmienić nastawienie do życia, do samego siebie żeby poczuć się lepiej ze sobą, że świat to nie tylko czarne i białe.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Ah, niby lubię książki tej autorki, ale coś nie mogłam przebrnąć, nawet nie wiem dlaczego.... Książka wydaje się dobrze napisana, ciekawa, choć wiadomo jakie będzie zakończenie. Hmmm....

Przewidywalne zakończenie, taka lekka lektura na wakacyjny wieczór.

Przewidywalne zakończenie, taka lekka lektura na wakacyjny wieczór.

Jeśli ktoś liczy na romans to nie znajdzie go w tej książce za dużo, jest to bardziej obyczaj z delikatnym romansem pod sam koniec. Postacie ...dużo by o nich pisać ale postać męska mnie zniechęciła... dla mnie zrzucenia całej naprawy życia na kobietę i porostu stanie i patrzenie jak się stara mnie delikatnie mówiąc wkurzało. Pominę fakt, że w razie niepowodzenia bohater stwierdza że po prostu się zabije... mówi to jakby chodziło o wizytę u dentysty. Postać kobieca... chciałaby pomóc całemu światu gdyby tylko mogła opierając się na swoich poradnikach. Taka trochę "męczennica" która się o wszystko wini. Długo chciała książkę przeczytać ale liczyłam na trochę lepsza lekturę.

Książka „Zakochać się” jest wszystkim czego czytelnik spodziewać się może po powieści romantycznej. Już w pierwszej części książki zakończenie wydaje się oczywistym i w istocie takie jest. Nie jest to mój ulubiony gatunek, ale zdecydowanie jest lekką i przyjemną odskocznią od codzienności.

Historia idealna na wakacyjny relaks. Czyta się szybko, zakończenie przewidywalne.

• Cecelia Ahern
  • 2015