H.M. Enomiya-Lassalle. Jezuita i nauczyciel zen

Okładka książki H.M. Enomiya-Lassalle. Jezuita i nauczyciel zen Ursula Baatz
Okładka książki H.M. Enomiya-Lassalle. Jezuita i nauczyciel zen
Ursula Baatz Wydawnictwo: religia
religia
H.M. Enomiya-Lassalle. Jesuit und Zen-Lehrer. Brückenbauer zwischen Ost und West
2014-01-01
2014-01-01
Jolanta Płoska
zen medytacja jezuici misjonarze

Ojciec Lassalle rozpoczął drogę poszukiwania dialogu między chrześcijaństwem a zen. Nie była to łatwa droga. Nie chcę tutaj przybliżać szczegółowo jego życiorysu, bo po cóż wtedy byłoby sięgać po książkę. Może dosłownie kilka zdań, które wydają mi się niezbędne. Hugo Lassalle urodził się w Niemczech. Jako młody jezuita został wysłany do Japonii. Tam, chcąc lepiej rozumieć ludzi wśród których przyszło mu żyć zaczął zgłębiać literaturę dotycząca japońskiej kultury, duchowości. Potem zaczął korzystać z nauk mistrzów zen. Po tym, jak prze-żył zrzucenie bomy atomowej na Hiroszimę, co po ludzku trudno wyjaśnić, zajął się aktywnie działaniami na rzecz pokoju na świecie. Jego zwrot ku zen bardzo z tym współgrał. Istotą była dla niego postawa otwarcia na drugiego człowieka w jego różnorodności i dialog przekraczający granice państw oraz przekonań.
Pozostała cześć recenzji na blogu: http://ksiazkapsychologiczna.blogspot.com/

Jest to krótka biografia niezwykłego misjonarza, który trafił do innej kultury i, by ją dobrze zrozumieć, włączył się w nią, nie porzucając jednak tradycji, z której się wywodził. Biografia człowieka, który z biegiem lat nie wycofywał się z życia, lecz podejmował wciąż nowe wyzwania. Jego przekonanie, że idzie właściwą drogą i że jego działania są słuszne, pomogło mu przezwyciężać trudności płynące z wielu stron. Inspirujące jest jego dążenie do zrozumienia istoty medytacji, jego liczne podróże, spotkania z mistrzami i pokora.

Dowód na to, że praktyka czyni mistrza, że wytrwałość prowadzi do celu i że jeśli ktoś jest przekonany o wartości tego, co odkrył dla siebie, powinien podjąć wysiłek, żeby umożliwić innym dotknięcie tego, co jest dla niego cenne.

• Opisane na blogu
  • Inspiracje