Morderstwo Margaret Odell

Okładka książki Morderstwo Margaret Odell S. S. Van Dine
Okładka książki Morderstwo Margaret Odell
S. S. Van Dine Wydawnictwo: Cykl: Philo Vance (tom 2) Seria: Seria z Jamnikiem kryminał, sensacja, thriller
Philo Vance (tom 2)
Seria z Jamnikiem
The Canary Murder Case
1963-01-01
1963-01-01
Iwo Gabriel Jackowski, Adam Sygalt

Stary, dobry, klasyczny kryminał, jakich wcale (niestety) nie ma aż tak wiele. Zamknięte pomieszczenie, ograniczone grono podejrzanych i detektyw-amator pomagający policji w rozwikłaniu tej sprawy. A nadto brak niepotrzebnych wątków sensacyjnych czy romantycznych. Ot, całość skupia się od początku do końca na próbie wyjaśnienia śmierci Margaret Odell i nie ma tu miejsca na żadne wątki poboczne. Osobom ceniących styl powieści Christie, Conan Doyle, Sayers czy Simenona, którzy przeczytali już wszystkie powieści wyżej wymienionych autorów, ta pozycja powinna przypaść do gustu.

Kryminał z zagadką morderstwa w zamkniętym pokoju, gdzie zostaje zamordowana Margaret Odell. Osią fabuły jest odkrywanie jak do tego doszło z detektywem - amatorem Philo Vance, z którym czytelnik śledzi poszczególne etapy śledztwa. Brzmi może średnio, ale potyczki Vance z prokuratorem sprawiły mi frajdę podczas czytania. Są zabawne i nieraz można się było pośmiać z zabawnych dialogów czy sytuacji. Motyw śledztwa również jest interesujący, ponieważ podejrzanych mamy mnóstwo osób znających ofiarę, a sam autor pomału odsłania wyjaśnienie jak to się stało. Książkę czytało mi się świetnie od samego początku i miałem sporo frajdy podczas czytania z konwekcją zabawy w zgadywanie kto zabił. Warto przeczytać.

• Kryminały
  • Literatura popularna