Moja wojna w Hiszpanii

Okładka książki Moja wojna w Hiszpanii Sygmunt Stein
Okładka książki Moja wojna w Hiszpanii
Sygmunt Stein Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
352 str. 5 godz. 52 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Ma guerre d'Espagne. Brigades internationales: la fin d'un mythe
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2015-03-19
Data 1. wyd. pol.:
2015-03-19
Liczba stron:
352
Czas czytania
5 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308055243
Tłumacz:
Jan Maria Kłoczowski
Średnia ocen

5,8 5,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,8 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
186
186

Na półkach:

nie polecam dla kogoś, kto niewiele wie o wojnie domowej i szuka jakiejś książki na początek. Tu jest za dużo specyfiki i koncentracji na bardzo wybranej tematyce.

Ogólnie autor niesiony jest wezbraną falą syjonistycznego antykomunizmu, co nakazuje podchodzić do jego rewelacji o Brygadach Międzynarodowych ostrożnie. Ale nie znalazłem tam nic, co by wzbudziło moje podejrzenia odnośnie konkretnych zdarzeń, można mieć najwyżej wątpliwości, czy machając tą antystalinowską miotłą nie wziął zbyt dużego zamachu (w sensie czy nie zbyt łatwo popada w uogólnienia). No i trafiają się błędy faktograficzne, np. z Ibarruri autor zrobił analfabetkę (w rzeczywistości pisała długie bombastyczne artykuły do prasy komunistycznej).

Polecam zwłaszcza miłośnikom klechdy o bohaterskich Brygadach Międzynarodowych, walczących z faszyzmem o wolność i demokrację. Nie polecam tym, którzy czytali np. Gerbena Zaagsmę i podobne prace o kwestii żydowskiej w czasie wojny, od Steina raczej nic nowego się nie dowiedzą.

nie polecam dla kogoś, kto niewiele wie o wojnie domowej i szuka jakiejś książki na początek. Tu jest za dużo specyfiki i koncentracji na bardzo wybranej tematyce.

Ogólnie autor niesiony jest wezbraną falą syjonistycznego antykomunizmu, co nakazuje podchodzić do jego rewelacji o Brygadach Międzynarodowych ostrożnie. Ale nie znalazłem tam nic, co by wzbudziło moje...

więcej Pokaż mimo to

avatar
79
74

Na półkach:

Ciekawe wspomnienia spisane jednak po kilkudziesięciu latach i rojące się od błędów. Stein myli na przykład nazwiska, podaje mity (Tito w Brygadach Międzynarodowych). Autor pisze z punktu widzenia wiedzy, która posiadał w momencie pisania, wiec jego spojrzenie nie jest obiektywne.

Ciekawe wspomnienia spisane jednak po kilkudziesięciu latach i rojące się od błędów. Stein myli na przykład nazwiska, podaje mity (Tito w Brygadach Międzynarodowych). Autor pisze z punktu widzenia wiedzy, która posiadał w momencie pisania, wiec jego spojrzenie nie jest obiektywne.

Pokaż mimo to

avatar
944
237

Na półkach: ,

Spowiedź członka Brygad Międzynarodowych w dużej mierze burząca mit zbudowany przez komunistów wokół tej formacji. Ciekawe, ale jeśli ktoś czytał książki Pio Moa, Chodakiewicza czy też choćby Beevora o wojnie domowej w Hiszpanii to nie będzie specjalnie zaskoczony.

Spowiedź członka Brygad Międzynarodowych w dużej mierze burząca mit zbudowany przez komunistów wokół tej formacji. Ciekawe, ale jeśli ktoś czytał książki Pio Moa, Chodakiewicza czy też choćby Beevora o wojnie domowej w Hiszpanii to nie będzie specjalnie zaskoczony.

Pokaż mimo to

avatar
1203
957

Na półkach: , ,

Pamiętniki Steina z okresu hiszpańskiej wojny domowej są bardzo ciekawą lekturą. Autor trafił do polskiej brygady im. Dąbrowskiego i tam pełnił funkcje komisarza politycznego. Ponieważ, autor pisał swoje wspomnienia kilkanaście lat po opisywanych wydarzeniach, odnosi się on z rezerwą oraz rozczarowaniem do komunizmu, co wyraźnie jest akcentowane w pamiętnikach. Ze względu na funkcję autora, nie ma w tych pamiętnikach zbyt wielu krwi, nie da się odtworzyć na ich podstawie żadnej bitwy. Sporo miejsca autor poświęca temu co działo się na tyłach, jak wyglądały czystki wśród żołnierzy, dlaczego żołnierze Brygad Międzynarodowych nie mieli broni. Naprawdę jest to fascynująca lektura, gdzie akurat w hiszpańskich tematach nie ma przesady. Na plus zasługuje także redakcja, która tam gdzie trzeba było poprawiała i prostowała błędy autora. Denerwujące natomiast były wstawki o polskim antysemityzmie które powtarzał zarówno u Sygmunt Stein, jak i jego córki. Siłą rzeczy, ponieważ autor był żydem urodzonym na terenie II RP, na łamach pamiętników przewija się wiele polskich postaci, co wpływa jeszcze bardziej na ciekawość lektury. Sporo jest też ogólnych wspomnień na przykład o Andre Martym czy Dolores Gomez, których autor miał okazję poznać osobiście. Podsumowując, wspomnienia Steina to bardzo ciekawa lektura, którą można polecić nie tylko fascynatom hiszpańskiej wojny domowej.

Pamiętniki Steina z okresu hiszpańskiej wojny domowej są bardzo ciekawą lekturą. Autor trafił do polskiej brygady im. Dąbrowskiego i tam pełnił funkcje komisarza politycznego. Ponieważ, autor pisał swoje wspomnienia kilkanaście lat po opisywanych wydarzeniach, odnosi się on z rezerwą oraz rozczarowaniem do komunizmu, co wyraźnie jest akcentowane w pamiętnikach. Ze względu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
371
18

Na półkach: ,

Mało jest współczesnych książek w języku polskim, traktujących o wydarzeniu będącym preludium II Wojny Światowej. Historiografia peerelowska zrobiła wielką krzywdę tematyce wojny domowej w Hiszpanii. Nachalna apoteoza stalinowców, wrzuconych razem do jednego worka z siłami demokratycznymi, które walczyły z Legionem Condor, ochotnikami z Mussoliniego czy frankistami, spowodowała, że temat ten, po 1989 roku, był traktowany niczym zgniłe jajo i musiał się w Polsce zdecydowanie "odleżeć". Pojedyncze, wartościowe pozycje, które ukazały się przez ten czas na polskim rynku, takie jak chociażby opracowanie J.E. Galana (Niewygodna historia wojny domowej),czy wcześniejsze wspomnienia J.Hibnera (Życie niepokorne),to jednak nadal jedynie kropla w morzu. Brak ciągle wartościowego, świeżego, opracowania, biorącego na warsztat udział w tym konflikcie polskich ochotników. Dlatego też książka Steina, warta jest aby się z nią zapoznać. Nie jest to dzieło porywające literacko, ale stanowi doskonałe studium umysłu zniewolonego, wyzwalającego się z komunistycznego ukąszenia kosztem potężnego, psychicznego kaca. Pokazuje też, wbrew temu co piszą współcześni, prawicowi publicyści, że Brygady Międzynarodowe, to nie tylko agenci Kominternu i degeneraci z polskiej bezpieki, ale również prości idealiści z całego świata, dostrzegający zagrożenie jakim był faszyzm.

Mało jest współczesnych książek w języku polskim, traktujących o wydarzeniu będącym preludium II Wojny Światowej. Historiografia peerelowska zrobiła wielką krzywdę tematyce wojny domowej w Hiszpanii. Nachalna apoteoza stalinowców, wrzuconych razem do jednego worka z siłami demokratycznymi, które walczyły z Legionem Condor, ochotnikami z Mussoliniego czy frankistami,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1115
9

Na półkach: ,

Świetne, choć przerażające wspomnienia z frontu walki o demokrację w Hiszpanii. Interesujące tym bardziej, że ten temat był ideologizowany przez sowietów i władze zależnych krajów a potem cześć żołnierzy walczących z faszyzmem szargali rozmaici kanapowi cenzorzy i domorośli lustratorzy dziejów. Świetny, szczery, osobisty i bezpośredni opis wydarzeń, bez politycznych zakusów i gloryfikowania poniesionej ofiary. To także historia rozczarowania komunizmem w wydaniu radzieckim. Polecam dociekliwym.

Świetne, choć przerażające wspomnienia z frontu walki o demokrację w Hiszpanii. Interesujące tym bardziej, że ten temat był ideologizowany przez sowietów i władze zależnych krajów a potem cześć żołnierzy walczących z faszyzmem szargali rozmaici kanapowi cenzorzy i domorośli lustratorzy dziejów. Świetny, szczery, osobisty i bezpośredni opis wydarzeń, bez politycznych zakusów...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    34
  • Przeczytane
    16
  • Posiadam
    12
  • Wspomnienia
    2
  • Tematyka Żydowska
    1
  • II wojna - ogółem
    1
  • Pamiętniki
    1
  • Pilne do kupienie
    1
  • Konflikty XX wieku
    1
  • Czerwona zaraza
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Moja wojna w Hiszpanii


Podobne książki

Przeczytaj także