rozwiń zwiń

powieść historyczna
Bellona
2014-10-30
2014-10-30
wenetowie słowianie kultura łużycka początki Polski

Książka jest historią Wenetów ale na pewno nie ma nic wspólnego z tajemnicą początków Polski. A na pewno z tym z czym taki zwrot może się kojarzyć większości czytelników. Z początkami Polski może mieć tylko związek poprzez genetyczne pochodzenie nas mieszkających dzisiaj w Polsce a ludem Wenetów, który zasiedlił te ziemie kilka tysięcy lat temu. Niestety autor w ogóle ze Słowianami obszedł się, że tak powiem, po macoszemu poświęcając im w swojej książce relatywnie mało miejsca. Dla mnie książka ma jeszcze dwa istotne mankamenty, które wpłynęły na jej ocenę: po pierwsze, w nieobszernym w sumie materiale przed oczami przesuwają się w przytłaczającej ilości nazwy różnych kultur archeologicznych, aż chwilami brak oddechu aby to usystematyzować. Po drugie - mapy. Często bez legend lub z legendami bez opisu (np. mapa nr 6,7), odsyłanie do rysunków i map nie mających nic wspólnego z treścią (może pomyłka w numerach?). Słowem istny chaos. Natomiast ilustracje (rysunki) wspaniałe. Podsumowując książkę na pewno pozostawię w swojej bibliotece choćby z tego powodu, że poprzez bogactwo zawartych w niej informacji stanowi doskonały punkt wyjścia do poszerzenia wiedzy na temat historii różnych ludów tworzących historię Euroazji.

Książka ciekawa ale liczyłem, że dowiem się z niej więcej na temat Wenetów. Tytuł to zabieg marketingowy, bo o początkach Polski w książce jest bardzo niewiele informacji.

Książka dobra, ale...
wydawnictwo Bellona, które wydało książkę, zwykle wydaje pozycje bardzo dobre, dopracowane. A w książce Pana Gędka są mapy bez legend!! Czasami, gdy nie ma opisu mapy, w podpisie jest informacja z której książki i na jakiej stronie można mapę znaleźć????
Jestem mocno zdziwiona. np. taki banał jak mapa 6 "roślinność Europy..." - opisu do różnych kresek i linii należy szukać w innej publikacji na stronie 268. Przeciez to praca popularnonaukowa, a nie doktorska. W porządnej publikacji nie powinno być miejsca na takie niedoróbki.
Sam problem Wenetów rzeczywiście został dobrze pokazany, chociaż lekko chaotycznym językiem. wystarczyło niektóre zdania nieco uprościć i unikac powtórzeń.

Książka dobra, ale...

najlepsza książka o Wenetach.

najlepsza książka o Wenetach.

"Tajemnica początków Polski" to książka autorstwa Marka Gędka, autora świetnych opracowań historycznych z okresów wczesnej polski. Pisarza potrafiącego podawać liczne fakty i realia zamierzchłych epok w sposób barwny i ciekawy. Książka przenosi nas w świat licznych intryg i knować zamierzchłego świata. Jest to niebanalna pozycja, która nie raz potrafi nieźle zaskoczyć i zmienić dawno utarty pogląd na znaną nam historię.

Na obszarze Europy Środkowej Wenetowie zbudowali cywilizację, która prężnie się rozwijała i żyła stosunkowo pokojowo. Do czasu gdy zostali zaatakowani przez watahy germańskich plemion wędrownych, zostali zmuszeni do opuszczenia terenów północnych Włoch. W IV wieku szukali miejsca na siedziby coraz bardziej w głąb lądu. Wenetów dotknęła również nawałnica słowiańska, przez, którą również zostali zmuszeni do ucieczki w mniej przyjazne tereny. Odsunięcie ich od wody doprowadziło w efekcie do nieuchronnego upadku. Zmierzch panowania nastąpił nad Morzem Bałtyckim i Zatoką Ryską, gdzie po upływie wielu wieków wyginęli.

Autor doskonale potrafi połączyć historię autentyczną z podawaniem faktów w przyjaznej formie. Losy tego wielkiego ludu emocjonują i czyta się o nich z nieukrywaną ciekawością. W książce znajduje się spora dawka szczegółowych opisów dotyczących Wenetów ich życia codziennego, topografii terenu czy obyczajów i sposobów walki. Marek Gędek przywiązuje uwagę do drobiazgów i przedstawia nam bogaty, dawny świat w sposób bardzo realistyczny i wiarygodny. Pokazuje obraz epoki niezwykle plastycznie, wciągając dogłębnie czytelnika w opisywany świat. Historia Wenetów i co za tym idzie początków Polski jest na tyle wciągająca, że ani się obejrzymy a przerzucimy ostatnią stronę książki. Z przyjemnością sięgnę po kolejne książki tego autora, ponieważ stwierdzam, że warto.

"Tajemnica początków Polski" to emocjonująca i bogata książka, Marek Gędek pisze dojrzałym stylem i posiada dużą wiedzę w poruszanym temacie. Pozycja ta staje na wysokim poziomie, kładąc duży nacisk na tło historyczne oraz liczne znane fakty archeologiczne i piśmiennicze. Czyta się bardzo szybko i przyjemnie, wsiąkając w ten bogaty, a zarazem niebezpieczny okres w historii. Dostajemy sporą dawkę historii, faktów i licznych ciekawostek odnośnie uzbrojenia, ważnych postaci tego okresu czy języka. Bardzo porządnie napisana i interesująca książka. Dla miłośników historii jak najbardziej godna polecenia.

Jedyna i najlepsza pozycja o Wenetach nie opowiadająca bzdur lecz prawdziwą historię.

Bardzo dobra.

Bardzo dobra.