Okładka książki Jak osiągnąć prawdziwe i trwałe szczęście. 7 kluczy do radości, przebudzenia i wolności Deepak Chopra
Deepak Chopra Wydawnictwo: Burda Publishing Polska poradniki
poradniki
The Ultimate Happiness Prescription. 7 Keys to Joy and Enlightenment
Burda Publishing Polska
2014-01-01
2014-01-01
Barbara Grabska-Siwek

Deepak Chopra jest indyjskim lekarzem, psychologiem i filozofem, więc niejaki "wachlarz warsztatowy" ma spory. I tyle też jest książek w jego dorobku; głównie poradników, jak osiągnąć dany stan duchowy, cel w życiu, czy po prostu być zadowolonym z siebie.

Książka, którą dziś recenzuję jest jego najnowszym zbiorem rad i złotych zasad, które mają pomóc człowiekowi dojść do pełnego stanu oświecenia, bo tak Deepak nazywa szczęście.

Z poradnikami nie miałam zbyt wiele do czynienia, może z niejakiego uprzedzenia, że to przecież nudne oczywistości, nic więcej. Raz wpadła mi w ręce książka Dlaczego mężczyźni kochają zołzy i już tym bardziej byłam anty- co do tego typu książek. Teraz postanowiłam dać szansę i Wydawnictwu i książce o ładnej okładce.

Poradnik składa się z podanych 7 kluczy, dzięki którym człowiek może osiągnąć pełen stan szczęścia, na które składa się prawdziwa wolność, radość, błogostan, spokój, wyzbycie się złości, złych emocji, napięć... Niby coś oczywistego, jednak wgłębiając się w lekturę miewałam momenty zastanowienia się: czemu tego nie robię, skoro to jest takie proste? Każdy rozdział jest podparty odpowiednimi złotymi myślami świętych czy wielkich filozofów itp. + radami, jak wykorzystać podane wcześniej wskazówki w codziennym, zwyczajnym życiu. Nie chcę zdradzać całości książki, bo uważam, że KAŻDY powinien coś takiego przeczytać, jednak pozwólcie, że przytoczę kilka fragmentów:

"Kiedy skoncentrujesz się na chwili obecnej, twoje życie będzie się stale odnawiać. Taki moment to jedyny czas, który jest wieczny (...)"

"Nie pragnij być nikim innym, tylko sobą, i staraj się w tym być doskonały."

"Będę przyjmować to, co jest i postaram się nie nakładać na to tego, co było, lub co mogłoby się wydarzyć. Przywodzi mnie to do chwili obecnej. Pozwala się pozbyć zmartwień i oczekiwań. Skupiając się tylko na tym, co jest przede mną, przestawiam się na nowy sposób myślenia (...)"

Autor posługuje się naprawdę prostym, zrozumiałym językiem; czasem jak się "zapomni", to górnolotnie o czymś opowiada, jednak całość bardzo dobrze się ze sobą zgrywa ;). Deepak gorąco zachęca do odnalezienia tego wewnętrznego spokoju, który naprawdę może zdziałać cuda! Sama byłam w szoku, jak zdałam sobie sprawę, ile człowiek się stresuje, denerwuje, tłumi pewne emocje gdzieś w środku siebie, a można tego tak prosto uniknąć. Trzeba tylko włożyć te siedem kluczy od odpowiednich zamków i... Już ;).

• Samorozwój
  • Rozwojowe