Inteligentny sposób radzenia sobie z głupimi uwagami i docinkami

Okładka książki Inteligentny sposób radzenia sobie z głupimi uwagami i docinkami Barbara Berckhan
Barbara Berckhan Wydawnictwo: Jedność poradniki
poradniki
Etwas intelligentere Art, sich gegen dumma Sprüche zu wehren : Selbstverteidigung mit Worten, mit Trainigsprogramm
Jedność
2007-01-01
2003-01-01
Magdalena Jałowiec
asertywność

Nie była to dla mnie odkrywcza lektura. Na to wszystko co było napisane, to tylko wyjaśnienie jednego przykładu wzbudziło zainteresowanie.

Zostały przedstawione okoliczności konfliktowe wraz z ich wyjaśnieniem jak to może wyglądać odbiór po obu stronach, jak mogą się nakręcić i dlaczego, oraz jak można temu zaradzić. Sytuacje dotyczą jedynie konfliktów pomiędzy dwiema osobami. Ogólnie jest to wszystko uproszczone i takie, że dla każdego te sytuacje z pewnością będą znane, ale najważniejsze jest, że można się zainspirować, bo w sumie o to przecież chodzi.

Autorka prowadzi seminaria na ten temat i zamieściła również pomysły uczestników jak ewentualnie można zareagować bądź odpowiedzieć, ale czasem odniosłam wrażenie, że były po prostu niemądre. Natomiast ona sama ma specyficzne poczucie humoru, bywało, że ją poniosło, ale może też chciała sprawić, by lektura nie była ciężka biorąc pod uwagę o czym mowa i że ktoś może emocjonalnie do niej podejść.

Audiobook - odsłuchane podczas jazdy samochodem.

Uważam że zawarte metody w tej książce są bardzo dobre. Nie wiem na ile niektóre sposoby można wdrożyć w życiu codziennym w Polsce, ale napewno są tu metody przydatne i każdy powinien tu znaleźć sposoby dla siebie. Wiadomo, że należy popracować nad sobą by skuteczność przyniosła skutek. Trochę za dużo autorka skupia się na negatywach a za mało na pozytywach. Ogólnie - książka wywarła pozytywne wrażenie. Polecam.

Audiobook - odsłuchane podczas jazdy samochodem.

Przeczytałam tę książkę dość dawno temu, ale do dziś pamiętam i stosuję kilka pochodzących z niej wskazówek. I działają.
Jeszcze taka refleksja na marginesie: porady w tego rodzaju książkach jednym wydają się odkrywcze, inni narzekają na banały i że nie znaleźli niczego dla siebie. Cóż, jesteśmy na różnych etapach rozwoju, mamy odmienne doświadczenia, konstrukcję psychiczną, potrzeby, umiejętności, więc i rozmaicie odbieramy prezentowane "instrukcje" postępowania. Uważam, że nawet jeśli nie spodobała się/ nie przydała się nam cała książka, lecz tylko jeden jej fragment, to i tak lektura spełniła swoje zadanie.

• Psychologia
  • G: Psychologia
  • Wymienione/sprzedane/podarowane

Dodaj cytat z książki Inteligentny sposób radzenia sobie z głupimi uwagami i docinkami