Niewidzialny człowiek z Salem

Christoffer Carlsson Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Leo Junker (tom 1) Seria: Czarna seria kryminał, sensacja, thriller
Den osynlige mannen från Salem
kryminał, sensacja, thriller
Elżbieta Frątczak-Nowotny
Czarna seria
literatura szwedzka

Zdecydowanie nie zniewalający, ale też nie najgorszy kryminał szwedzkiego autora. Akcja trochę nie trzyma się całości, trudno czasami ją umiejscowić w konkretnym czasie, lekko chaotyczna, ale generalnie ciekawa i wciągająca, z intrygującym głównym bohaterem. Język nie za bardzo przypadł mi do gustu, tak jak to u mnie jest przy tego rodzaju książkach, ale plusem było na...

Oj... jak ja się z tą powieścią męczyłam. Dawno nie przeczytałam nic tak "nie kryminalnego", choć kryminałem miał być. Wg Szwedzkiej Akademii Kryminałów był to najlepszy szwedzki kryminał 2013 roku... serio? Zawiedziona ta pozycją pewnie już nie sięgnę po kolejne powieści pana Carlssona.

Beznadziejna. Nudna. Bez akcji. Pierwsze sto stron starałam się szybko pokonać licząc na to, że tylko początek jest słaby. Bardzo depresyjna książka, bez polotu. Zastanawiam się jakim cudem to był najlepszy szwedzki kryminał 2013 roku. 🤔 To przykre, ale nie zasługuje nawet na 2/10.

Nie wiem co myśleć o Szwedach, którzy najlepszym kryminałem roku X wybierają książkę, która kryminałem jest co najwyżej miernym. "Niewidzialny człowiek z Salem" jest bardziej smutnym studium na temat tego, jak dużo retrospekcji można zmieścić w jednej książce. Spoiler: 60% książki to dużo za dużo.
Ale pomimo miałkości warstwy kryminalnej, powieści udaje się oddać poczucie...

UWAGA! TO NIE JEST KRYMINAŁ! TO CHORA OPOWIEŚĆ O DOJRZEWANIU I KONSEKWENCJACH WYDARZEŃ Z MŁODOŚCI - PO LATACH
Christoffer Carlsson ur.1986….. znajduję na: https://scribepublications.com.au/books-authors/authors/carlsson-christoffer
„Christoffer Carlsson has a PhD in criminology, and is a university lecturer in the subject. He has written five crime...

Boże Drogi, co za dziwna książka... Nie wiem jaki był jej temat przewodni, na pewno nie morderstwo, sprawca znalazł się w połowie i nie zrobiło to na mnie żadnego wrażenia. Zero tajemnicy, dreszczyku, nic... Póki co nie mam zamiaru sięgać po książki tego autora.
Gdyby ktoś chciał sam się przekonać, mogę oddać książkę za darmo, serio;)

Całkiem dobrze się czytało. Miałam wręcz wrażenie, że oglądam film. Ciekawie przeplatana rzeczywistość z przeszłością, stopniowe odkrywanie prawdy.

49/2018

Książkę czyta się dobrze, chociaż mnie akurat niespecjalnie przekonuje motywacja bohaterów. Historia opisana jest z uzasadnieniem, wszystko niby wyjaśnione, ale dla mnie jakieś to nieprawdziwe psychologicznie.
Brak spisu treści, deklaracja wydawcy, podziękowania dla m.in.mamy, taty, młodszego brata, entuzjastów z wydawnictwa (cokolwiek to oznacza), partnerki, przyjaciela,...

Spokojna, senna atmosfera, pełna retrospekcji i wspomnień, które tylko dodają uroku całej tej kryminalnej historii. Czytając, miałam wrażenie, że jestem w Dublinie, a nie w Sztokholmie - klimat był właśnie iście irlandzki, a powieści irlandzkiego pochodzenia bardzo lubię.
Główny bohater intrygujący, wzbudzający sympatię, wycofany, a sama historia świetna, choć może...

Dyskusje

• Kryminał