Choinka

Hans Christian Andersen Wydawnictwo: Wolne Lektury Seria: Wolne Lektury literatura dziecięca
The Fir Tree
literatura dziecięca
Cecylia Niewiadomska
Wolne Lektury
andersen choinka

Mała sosna marzy o tym, by urosnąć i poznać wielki świat. Nie jest zadowolona z tego, co posiada. Upersonifikowane drzewko chciałoby, aby je ścięto!

Nie marz o dalekiej wielkości — mówiły — ciesz się tym, co posiadasz. Dziękuj Bogu za młodość, za siły, za zdrowie, za życie, które w tobie krąży.

Może już niedaleko Boże Narodzenie — jestem taka duża i ładna, może mnie zetną...

Myślę, że cytat z tej opowieści idealnie oddaje jej ducha i cały morał:

"Nie marz o dalekiej wielkości – mówiły – ciesz się tym, co posiadasz. Dziękuj Bogu za młodość, za siły, za zdrowie, za życie, które w tobie krąży."

Tak często marzymy o wielu rzeczach i dopiero gdy stracimy to co już mamy, dostrzegamy, że nasze obecne życie jest dobre, a nawet wspaniałe.

Bardzo piękna i smutna baśń o tym, że "wszystko mija" i "nic nie może trwać wiecznie".
"-Nie marz o dalekiej wielkości (...) ciesz się tym co posiadasz. Dziękuj Bogu za młodość, za siły, za zdrowie, za życie, które w tobie krąży."

Na półkach: , , , , ,

"- Ach, rosnąć, rosnąć, rosnąć! - powtarzała. - Być wielką i wspaniałą, to jedyna rozkosz, której pragnę bezustannie".

"Choinka" to nie jest wesoła świąteczna opowiastka. To historia zmuszająca do refleksji nad swoim życiem. Ciągle w biegu, wiecznie w pracy, cały czas dokądś się spieszymy. Rosnąć, rosnąć, rosnąć! Więcej, więcej, więcej!

"O choince zapomniano. Nikt nie...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka o przemijaniu. Nieco smutna, ale i skłaniająca dziecko do refleksji. Czy zawsze warto chcieć czegoś więcej? Czy jednak warto doceniać, to co mamy w chwili obecnej?

Bajka która nauczyła mnie, że wbrew disnejowskiej konwencji, nie wszystkie kończą się happy endem. Do dziś pamiętam smak łez i uczucie niedowierzania i rozgoryczenia, kiedy w blasku świątecznych lampek poznawałam historię małej, ślicznej, acz nieco naiwnej choinki. Coś z tyłu głowy przeczuwałam, że się "święci" ale z ostatecznym rozstrzygnięciem długo się oswajałam... Dla...

Po tylu latach "Choinka" Andersena jest wciąż aktualna.
Choinka stawia coraz to śmielsze marzenia i pragnienia a kiedy udaje jej się zdobyć to wszystko, o czym marzyła okazuje się, że jednak nie czyni jej to szczęśliwą, że szczęściem było to, co miała na początku, coś pozornie małego i błahego, coś, co ją nudziło, czego miała dość.

Dziś, my także, potrafimy dostrzec...

C, jak Choinka.
Z cyklu AA - Agresywny Andersen.

Wszystkim wydarzeniom zawartym w tej bajce, przyglądamy się oczami wysoce spersonifikowanej Choinki, przez co wydają się one być podwójnie wręcz drastyczne i brutalne.
Wniosek: bardziej niż dzieciom, bajkę tę powinno czytać się dorosłym, biorącym udział w wyścigu szczurów, wszelakich pracoholizmach i innych -izmach....

Pod wpływem świątecznej atmosfery, po raz kolejny przeczytałam "Choinkę" Andersena. Jest to bardzo ładna opowieść, lecz trudno byłoby ją nazwać wesołą. Z drugiej strony, historia choinki zmusza czytelnika do refleksji (co zawsze jest atutem utworów literackich) nad ulotnością i przemijalnością.
Dodatkowym plusem mojego wydania są śliczne ilustracje duńskiej artystki...

• 2016
  • 2018