Berserk #1

2014-10-03
2014-10-03
2003-10-22
Paweł Dybała
manga seinen akcja dark fantasy demony siły nadprzyrodzone tragedia

Okładka książki All You Need Is Kill 1 Takeshi Obata, Hiroshi Sakurazaka
All You Need I... Takeshi Obata, Hiro...
Okładka książki Atak Tytanów: Bez żalu. Levi – narodziny #1 Isayama Hajime, Gun Snark, Hikaru Suruga
Atak Tytanów: ... Isayama Hajime, Gun...
Okładka książki Cowboy Bebop tom 1 Yutaka Nanten, Hajime Yatate
Cowboy Bebop t... Yutaka Nanten, Haji...

Berserk to komiks z gatunku chłop z wielkim mieczem, który opowiada o chłopie ze wielkim mieczem. Ktoś mógłby powiedzieć, że czytanie kilku historii, które opowiadają o tym, że chłop z wielkim mieczem kogoś zabija, z czasem staje się nudne. Tym kimś jestem ja.

Zalążki fabuły są, dlatego będę kontynuować. Jestem ciekawa, czym kierowały się osoby dające maksymalne oceny 🤦‍♀️ Anime z dość realistycznego przedstawienia japońskiej wizji angielskiego średniowiecza skręciło w bardzo złą stronę, tutaj czary mary nie jest chowane pod płaszczem wiarygodności.

Sprawdźcie jak wyobraża sobie książkę sztuczna inteligencja.

Sprawdźcie jak wyobraża sobie książkę sztuczna inteligencja.

Polecam dla ludzi którzy mają niedosyt po Anime. Bardzo dobrze napisana, ma klimat bardzo podobny do swojej adaptacji. Momentami przeszkadza czarno białość stron jednak jest to nadrabiane przez genialnie zrobione rysunki.

Doskonała manga. Najlepszy scenariusz ze wszystkich serii, jaki widziałem, doskonale ukazany w niesamowitej i pięknej grafice Miury. Historia jest inspirująca, a główny bohater jest z pewnością jedną z najlepiej napisanych postaci, jakie widziałem.

To moje pierwsze spotkanie z jakąkolwiek mangą.
Jest klimat. Fabuła nic specjalnego, tekstu czy dialogów jest tutaj jak na lekarstwo, akcent został postawiony na akcje i oczywiście rysunki, a te są absolutnie fenomenalne. Główny bohater irytujący, rozumiem że taka konwencja i podejrzewam że w dalszych tomach nastąpi jakiś rozwój oraz większa głębia postaci, bo tutaj zdecydowanie tego nie było.

To moje pierwsze spotkanie z jakąkolwiek mangą.

Od tego tomu wszystko się zaczęło. Pierwszy obrazek z mangi zobaczyłem za młodu w jakiejś zagranicznej gazecie w Empiku. Od razu przykuła wzrok kreska Kentaro Miury. Z miejsca pokochałem ten styl graficzny i widziałem tylko tytuł pod zdjęciem - Berserk.

Lata później, rok 1997, dowiedziałem się, że na podstawie mangi powstało anime. Obejrzałem je parę lat później, będąc w liceum, gdy miałem już dostęp do komputera i internetu. Wtedy też udało mi się zdobyć pierwszy tom mangi po niemiecku. Znając podstawy i posiadając słownik wziąłem się do lektury i o matko, jaka to była uczta.

Następne lata mijały i na którymś z konwentu były rozmowy z szefostwem JPF i padło kluczowe pytanie - co wydajemy następne? Odpowiedź z sali poszła jednoznaczna - Berserk. Na tą chwilę przyjdzie jeszcze poczekać, ale już wtedy wiedziałem jedno - jeśli wydadzą to dzieło w Polsce, będę kupować.

Następne lata mineły i doczekaliśmy się wydania polskiego. Teraz, gdy zostało już niewiele do końca na nowo rozpoczołem lekturę.

Co mogę powiedzieć. Historia Gutsa do dzisiaj robi wrażenie. Pierwsze tomy są ukonstytuowaniem świata i wpisaniem w niego bohatera. Jest to manga z gatunku dark fantasy. Wykreowany przez Miurę świat jest mroczny, brutalny i owładnięty demonami. W kolejnych tomach mamy zegar cofnięty w tył. Poznajemy młodego Gutsa i jego działalność z grupą najemników, zwanych Jastrzębiami, której dowodzi Griffith. Kim jest ten jegomość? Jakie cele, motywy nim kierują? Czemu świat przedstawiony w pierwszych tomach jest w rozkładzie, a okaleczony Guts owładnięty jest furią Te i inne pytania czytelnik pozna w kolejnych tomach.

Dla każdego miłośnika fantasy, komiksu jest to pozycja obowiązkowa. Zarazem jest to manga, która ma wpływ na obecną pop kulturę. Gry z serii Dark Souls czy ostatni Elden Ring pokazują to na każdym kroku. Gorąco polecam.

Moja druga próba przekonania się do mangi i jestem zaskoczona. Wciągająca fabuła, bohaterzy mają haraktery i świetna kreska. Jednak czasami bardzo irytowało mnie tłumaczenie, w szczególności "młodzieżowe słowa", które wcale takimi nie są. Jednakże jestem w stanie przymknąć na to oko, z powodu roku wydania.

Świetny początek, czytałem to kilka lat temu więc ograniczę się do tego, że polecam :33

Cudo

Cudo