Cowboy Bebop tom 1

Okładka książki Cowboy Bebop tom 1 Yutaka Nanten, Hajime Yatate
Okładka książki Cowboy Bebop tom 1
Yutaka NantenHajime Yatate Wydawnictwo: J.P. Fantastica Cykl: Cowboy Bebop (tom 1) komiksy
komiksy
Cowboy Bebop (tom 1)
Cowboy Bebop
J.P. Fantastica
2003-06-01
2003-06-01
Rafał Rzepka
manga komiks japoński s-f łowcy nagród komedia przygodowa

Okładka książki Kombinezon bojowy Gundam Wing: G-Unit 1 Tokita Kouichi, Yoshiyuki Tomino, Hajime Yatate
Kombinezon boj... Tokita Kouichi, Yos...
Okładka książki Cowboy Bebop tom 3 Yutaka Nanten, Hajime Yatate
Cowboy Bebop t... Yutaka Nanten, Haji...

Coś pięknego!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Coś pięknego!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ostatnio zastanawiałem się jaki sens ma wydawanie mang opartych na anime. Pierwsza i najtrafniejsza odpowiedź jaka przyszła mi na myśl, to pieniądze. Z jednej strony ucieszą się wszyscy fani, z drugiej strony twórca i wydawca zarobią nieco grosza. Niestety jednak takie adaptacje zazwyczaj nie wnoszą nic nowego do tematu, a przykładów jest sporo. Od każdej reguły są jednak wyjątki, choć i te nie unikną błędów.

Doskonałym tego przykładem jest manga „Cowboy Bebop”. Powstała w wyniku popularności kultowego już anime, po tym jak wszystkie 26 odcinków zostało transmitowanych. Nie jest to jednak adaptacja animacji, a jej uzupełnienie, kolejna porcja przygód bohaterów, których wiele z nas zdążyło pokochać.

Podobnie jak w anime, śledzimy losy załogi statku kosmicznego o nazwie „Bebop”, a jest to załoga bardzo charakterystyczna. W jej skład wchodzą Spike Spiegel, wiecznie palący papierosa i z głową w chmurach, Jet Black, kapitan statku, głos rozsądku, a często także kucharz, Faye Valentine, przebiegła i często samolubna, ale zawsze wraca na pokład oraz Ed, nastoletnia hackerka, którą najbardziej zdaje się interesować jedzenie i jej kompan, pies Ein, w którego przypadku należy powiedzieć, że pozory mylą.

I tom mangi, to 5 historii rozpisanych na ponad 170 stronach. Opowiadania nie wiążą się ze sobą i ciężko umieścić je w jakimś konkretnym przedziale czasowym w odniesieniu do anime, ale najwierniejszym fanom z pewnością się to uda, gdyż nieraz wspominane są pewne fakty znane tylko z serialu.

Jeśli nigdy nie mieliście do czynienia z anime, to rozpoczęcie swojej przygody od lektury mangi nie jest najlepszym pomysłem. Co prawda załoga statku Bebop funkcjonuje w zasadzie na tych samych zasadach co w przypadku serialu, to autorowi nie udaje się jednak w pełni oddać jego specyficznego i wciągającego klimatu. Z animacji dowiecie się jak członkowie załogi na nią trafili i jak kształtował się relacje między nimi. W mandze z kolei oglądamy już którąś akcję z rzędu i pewne elementy zostały pominięte jako coś oczywistego dla fanów franchise’u.

Na nogi nie powalają także ilustracje i grafika. Pan Yutaka Nanten w zgrabny sposób wyjaśnia na samym końcu jak w ogóle doszło do powstania tego projektu i jak sam zaznacza, był fanem serialu, ale nigdy nie miał talentu do rysowania wszelkiego rodzaju nowych technologii i elementów pochodzących z przyszłości, a takowe się tu pojawiają. Niektóre postacie wydają się być wygładzone i uproszczone, pozbawione charakteru, który w anime wprost bił z ich twarzy. Autor postarał się jednak aby jego słabsze strony mogły schować się za mocniejszymi, a są to przede wszystkim ilustracje skupiające się na pojedynczych postaciach, a nie na skumulowanej masie ludzkiej.

Co się tyczy pięciu historii zawartych w tomie, to zawierają one charakterystyczny humor, sceny pościgów i pojedynków, a także zwroty akcji z których zasłynął „Cowboy Bebop”. Spike idzie do więzienia by wyciągnąć stamtąd transwestytę/mężczyznę po operacji zmiany płci, cała trójka łowców nagród zostaje poszukiwana, a Faye rusza na misję przeznaczoną jedynie dla płci pięknej. Na kartach mangi czeka na was jednak o wiele więcej przygód.

Podsumowując, pierwszy tom „Cowboy Bebop”, to absolutnie przyzwoity egzemplarz, który ponownie zaprasza nas do świata tak doskonale wykreowanego przez Shin’ichiro Watanabe i Studio Sunrise 2. Jest tu w zasadzie to wszystko co mogliśmy obejrzeć w kultowym anime, jedynie muzykę musicie jakoś odtworzyć we własnej wyobraźni. Nie oczekujcie tu jednak przełomowych historii i niesamowitych odkryć dotyczących naszych bohaterów. Wszystko co najlepsze można zobaczyć w serialu, a swoją drogą nie zawsze należy zaczynać z wysokiego C. Pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika Spike’a i spółki.

1907

To jest zabytek, to mi się trafiło. Dziwię się, że takie mangi jeszcze gdzieś się błąkają. Jak na moje taka trochę męska manga. A ED przypomina mi Entrapte z "She-Ra i Księżniczki mocy", bo też technologia i te gogle. Porównując rok wydania? zawsze się śmieję z tego jak słyszę "Serial oryginalny". He, he..

Jestem osobą, którą totalnie uwiodła ta seria. Nie oglądałam anime(jeszcze),ale ta lekka historia kupiła mnie w 100% :)

Przyznam, że najpierw obejrzałem anime Cowboy Bebop i do dziś uznaję go za naprawdę dobry tytuł ze względu na humor, akcję i muzykę.
Potem przeczytałem mangę i poczułem niedosyt ze względu na rozmiar serii oraz pewną wyrywkowość historii z głównymi bohaterami.
Tak więc bardziej polecam anime i film kinowy ale do mangi również można zajrzeć z ciekawości.

Zdecydowanie polecam obejrzeć Anime a nie czytać mangę. Zupełnie inny poziom!

Zdecydowanie polecam obejrzeć Anime a nie czytać mangę. Zupełnie inny poziom!

http://zapiski-z-przypomnianych-krain.blogspot.com/2014/04/cowboy-bebop-tom-1-o-dziwnym-sentymencie.html - krótko o tym, dlaczego "Bebop" 16 ziko wart nie jest. Czasami po prostu lepiej schować sentymenty na dno szafy i do tego nie wracać.

• Manga
  • Komiksy