English Matters, 47/2014 (lipiec/sierpień)

Okładka książki English Matters, 47/2014 (lipiec/sierpień) Redakcja magazynu English Matters
Okładka książki English Matters, 47/2014 (lipiec/sierpień)
Redakcja magazynu English Matters Wydawnictwo: Colorful Media Seria: English Matters czasopisma
czasopisma
English Matters
Colorful Media
2014-07-05
2014-07-05

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 3 (75) / 2024 Anna Alboth, Jon Lee Anderson, Wiktoria Bieżuńska, Darko Cvijetić, Marcin Czajkowski, Mireła Iwanowa, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Magdalena Nowicka-Franczak, Cathy Park Hong, Redakcja magazynu Pismo, Ali Smith, Filip Zawada
Pismo. Magazyn... Anna Alboth, Jon Le...
Okładka książki Musick Magazine nr 44 (3/2023) Piotr Dorosiński, Redakcja MUSICK Magazine, Mateusz Żyła
Musick Magazin... Piotr Dorosiński, R...
Okładka książki Teksty drugie nr 5 / 2023 - Beletrystyka z Auschwitz Jan Borowicz, Łukasz Cybulski, Agnieszka Dauksza, Paweł Dobrosielski, Aleksandra Grzemska, Artur Hellich, Olga Kaczmarek, Karolina Koprowska, Klaudia Korczyńska, Justyna Kowalska-Leder, Iwona Kurz, Jacek Leociak, Tomasz Szymon Markiewka, Stanisław Obirek, Redakcja pisma Teksty Drugie, Marta Tomczok, Agnieszka Witkowska-Krych
Teksty drugie ... Jan Borowicz, Łukas...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (64) / 2024 Izabella Adamczewska, James Baldwin, Jolanta Brach-Czaina, Biserka Ćejović, Krystyna Dąbrowska, Annie Ernaux, Bartosz Hlebowicz, Boguś Janiszewski, Maciej Jarkowiec, Miłada Jędrysik, Aga Kozak, Renata Lis, Paulina Małochleb, Andrzej Mencwel, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Michał Rusinek, George Saunders, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Max Skorwider, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Tomasz Ulanowski, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Karta nr 117 / 2023 Włodzimierz Brus, Sylwia Chutnik, Dominik Czapigo, Zbigniew Gluza, Ksawery Pruszyński, Redakcja Magazynu Historycznego KARTA, Anna Richter, Aleksiej Rogozin, Małgorzata Szejnert, Roman Umiastowski, Rafał Wnuk
Karta nr 117 /... Włodzimierz Brus, S...
Okładka książki NOISE MAGAZINE nr 6 (48) / 2023 Łukasz Dunaj, Łukasz Orbitowski, Redakcja NOISE MAGAZINE, Piotr Weltrowski
NOISE MAGAZINE... Łukasz Dunaj, Łukas...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 1 (73) / 2024 Edyta Bystroń, Ronan Farrow, Kamil Fejfer, Anouk Herman, Olga Hund, Katarzyna Kazimierowska, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Audrey Magee, Paul B. Preciado, Redakcja magazynu Pismo, Michał Rzecznik, Krzysztof Siwczyk, Wasyl Stus, Aleksandra Warecka
Pismo. Magazyn... Edyta Bystroń, Rona...
Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Znak nr 827 / ... Maciej Bobula, Dian...

I tym razem wydawnictwo się postarało, przekazując genialne - a przede wszystkim ciekawe - artykuły, które z wielką przyjemnością czyta się na leżaczku w ogródku. Rozkoszując się słońcem, warto mieć przecież coś do poczytania - a jeżeli to coś to nic innego jak English matters lub Deutsch Aktuell nie ma mowy u nudzie.

Zacznę od przeglądu czterdziestego siódmego numeru English matters, który już na drugiej stronie mnie zainteresował. Zastanawialiście się kiedyś, jak w języku angielski mówi się na ułamki albo jak brzmią potęgi? A co z stopniami - 90, 180 czy 360 stopni?

Wakacje to także czas podróży i zwiedzenia. English matters pokazuje nam The Kansas City Library, Longaberger in Newark, Tiny House Uk... a każde z tych miejsc rzeczowo opisuje, nie zapominając przy tym o ciekawostkach i zdjęciach. Oprócz tego przenosimy się na wyspę Maltę, którą nazywa się klejnotem Morza Śródziemnego. Dlaczego? Na to pytanie można znaleźć wystarczającą odpowiedź w postaci artykułu!

Jako osoba otwarta i towarzyska bardzo lubię poznawać nowe osoby, tak więc z błyszczącymi ze szczęścia oczami czytałam wywiad z tatuażystką Martin Addison, która opowiada o swojej pasji. Nie mogłam również ominąć artykułu poświęconego młodej gwieździe (mojej rówieśniczce) Lorde, której muzyka bardzo przypadła mi do gustu.

Jako że od dziecka interesuję obcą kulturą, a jeszcze bardziej różnicami pomiędzy poszczególnymi państwami, ucieszyłam się na widok czterostronnego artykułu na temat różnic Brytanią i Anglią - różnice, których wiele osób po prostu nie dostrzega.

Zacznę od przeglądu czterdziestego siódmego numeru...

Bardzo podobał mi się artykuł,wywiad właściwie o tatuażach, jednak 'Behind the Scenes of Britain' w 100% mnie pochłonęło. Bogate zdjęcia przyozdobione ciekawymi opisami zachęcają do zwiedzania. Scotland podbiła jednak moje serce i mam nadzieję, że kiedyś będę mogła zobaczyć ją na żywo. : D

W dzisiejszych czasach znajomość języka obcego, zwłaszcza angielskiego, jest praktycznie niezbędna, jeśli chce się poszerzać horyzonty, wyjechać do pracy lub na studia za granicę, porozumieć się z obcokrajowcem itp. Krótko mówiąc: to, że znamy język Brytyjczyków zdecydowanie działa na naszą korzyść. Osoba, która ma w swoim CV informację opanowałam język angielski w stopniu bardzo dobrym zarówno w mowie jak i piśmie jest trochę inaczej, lepiej oceniana przez potencjalnego pracodawcę. Jeśli płynnie mówi po angielsku już na starcie ma mały, może na pierwszy rzut oka niedostrzegalny i nieartykułowany, ale jednak plus. Umiejętności językowe można szlifować na różne sposoby. Ci, którzy są wzrokowcami, najczęściej korzystają z podręczników, fiszek czy tabelek. Słuchowcy uczą się poprzez oglądanie seriali, filmów w oryginale lub za pomocą audio-kursów. Językowym maniakom, dla, których najlepszą metodą nauki jest czytanie książek bądź gazet, warto polecić Magazyn English matters. Jest to dwumiesięcznik pojawiający się na naszym rynku dzięki wydawnictwu Colorful Media. Można go kupić w dobrych salonikach prasowych takich jak Empik czy Kolporter, w księgarniach językowych lub zamówić na stronie internetowej magazynu:
Każdy numer magazynu to dwanaście artykułów skierowanych do osób uczących się języka angielskiego i znających go na poziomie średnio zaawansowanym lub zaawansowanym. Co znajdziemy w gazecie przygotowanej na dwa wakacyjne miesiące? Numer lipcowo-sierpniowy podzielony został na osiem działów, a są to:

• This is that - gdzie znajdziemy trochę matematyki (informację o tym jak prawidłowo wymawiać ułamki, nazwy kątów, pierwiastki czy potęgi) oraz kilka żartów.
• Pepole and Lifestyle - zawierający artykuł o dziwacznych domach z różnych części świata, rozmowę z tatuażystą i nauczycielem angielskiego Martinem Addkinsonem, a także tekst o młodej pochodzącej z Nowej Zelandii wokalistce Lorde. Możemy poczytać o jej wokalnych początkach i nie tylko.
• Culture - w tym dziale znajdują się dwa artykuły. Pierwszy opowiada o różnicach między tym co uważane jest za brytyjskie, a co za angielskie. Chodzi tu głównie o to czy Anglicy czują się po prostu Anglikami, czy może wolą stosować różnego rodzaju podziały. Tekst numer dwa przedstawia sylwetki przestępców, którzy napsuli sporo krwi tamtejszemu społeczeństwu. Wśród czterech "szczęśliwców" znalazł się między innymi Janosik.
• Language - jak sama nazwa wskazuje jest to dział poświęcony zagadnieniom językowym. Tym razem napisano kilka słów na temat native speakera (plusy nauki taką metodą i adresy osób, które wykonują ten ciekawy zawód).
• Science - artykuł o testach na inteligencję i ich zawodności + obalanie mitów i łamanie stereotypów na temat możliwości ludzkiego umysłu.
• Travel - artykuły w sam raz na wakacje. Najpierw podróż na Maltę, a później zwiedzanie malowniczych zakątków Wielkiej Brytanii.
• Conversation matters - dział, który w magazynie pojawia się po raz pierwszy. Na początek tekst o flirtowaniu.
• Lesiure - ostatni tekst mówi o tym, co lubią oglądać brytyjskie nastolatki.
Redaktorzy przygotowujący ten numer spełnili życzenie Czytelników i trudniejsze do wymówienia słówka zapisali w transkrypcji fonetycznej. Warto wspomnieć również o tym, że po wpisaniu odpowiedniego (zawartego w magazynie) kodu uczący się może pobrać ze strony
część artykułów(w formacie mp3) i po przeczytaniu na spokojnie sobie je odsłuchać ćwicząc przy tym rozumienie ze słuchu oraz wymowę. Pod każdym tekstem znajduje się słowniczek z wyrazami, które mogą sprawiać trudności (dla ułatwienia zostały one również podkreślone w artykule). Dzięki takiemu rozwiązaniu uczący się nie potrzebuje słownika ani podręcznika. Skoro mowa o dodatkowych materiałach. Wydawca zadbał o to, aby czytelnik mógł znaleźć wszystkie nowe dla niego zwroty w jednym miejscu czy rozwiązywać ćwiczenia. Na stronie
uczący się znajdzie dodatkowe materiały takie, jak wspomniana wyżej lista słówek, karta pracy dla nauczyciela (do wykorzystania na zajęciach pozalekcyjnych lub korepetycjach, ale także podczas samodzielnej nauki w domu). Jest jeszcze dodatek At the air port - słownictwo związane z lotniskiem (wszystko do pobrania w formacie PDF).
Jestem bardzo zadowolona, że w końcu udało mi się dorwać ten zachwalany przez wszystkich magazyn. Poziom trudności artykułów jest różny, ale nawet jeśli nie rozumiemy jakiegoś słówka, a nie zostało ono wyjaśnione w słowniczku, spokojnie możemy domyślić się jego znaczenia z kontekstu. Różnorodność tematów, staranne opracowanie tekstów, dobrej jakości zdjęcia, rozmaite słownictwo, możliwość osłuchania się z językiem i dobra szata graficzna. To największe atuty tej niedrogiej (kosztuje niecałe 10 zł) i niewielkiej objętościowo (liczy zaledwie 42 strony),ale za to bogatej treściowo gazetki. Mnie w najnowszym numerze najbardziej spodobał się artykuł o Lorde, wywiad z człowiekiem robiącym tatuaże, oraz tekst o niezwykłych budynkach. Jakie artykuły przypadną do gustu Tobie Drogi Czytelniku? Sięgnij po English matters i przekonaj się sam. Magazyn warto zarekomendować samoukom, uczniom, studentom, nauczycielom i wszystkim, którzy szukają nowego sposobu obcowania z najbardziej uniwersalnym językiem świata.

Tak jak zwykle najpierw przyjrzyjmy się, jakie artykuły oferuje nam najnowszy numer "English Matters".

W This and That - Focus on Mathematics, czyli między innymi trochę matematyki. W People and Lifestyle ciekawy artykuł o architekturze, wywiad z osobą, która robi tatuaże oraz kilka słów o Lorde. W Culture - British or English a Clash of Personalities? i kilka krótkich historii "złych chłopców". Language oferuje nam bardzo przydany artykuł o Personal Native Tutor. Kilka słów o inteligencji znajdziemy w Science. Wakacyjne zrobi się w Travel, odwiedzimy Maltę i kilka miejsc w Wielkiej Brytanii. Conversation Matters nauczy nas... flirtować po angielsku. Ostatnim artykułem w numerze jest British Teenage Viewer oczywiście w Leisure.

Zdecydowanie najbardziej w całym numerze podobał mi się dział Travel. Świetne ilustracje do artykułów sprawiły, że poczułam się jakbym była w opisywanych miejscach. Malta: the Jewel of the Med tak mnie zainteresował, że poczytałam o tym troszkę więcej w internecie i naprawdę jestem pod wrażeniem. Kto wie? Może i mi kiedyś uda się tam pojechać.

Bardzo przypadł mi do gustu artykuł o Lorde. Lorde jest raczej mało znana w Polsce, ale myślę, że wkrótce się to zmieni. Jak do tej pory znałam tylko jedną jej piosenkę, ale dzięki temu tekstowi przesłuchałam ich więcej i widać, że dziewczyna ma naprawdę wielki talent.

Gettin Ink Done to wywiad z Martinem Addisonem - tatuażystą. Bardzo spodobał mi się ten artykuł, ale myślę, że fajnie by było gdyby zostało dodane zdjęcie tego Pana.

Jak zwykle wszystkie teksty były bardzo ciekawe. Jedne czytało mi się lepiej, a drugie gorzej. Jedne bardziej przypadły mi do gustu, a drugie mniej.

Praktycznie na pierwszej stronie znajdujemy informację, że od tego numeru, wybrane, trudniejsze do wymówienia słówka będą zapisane w transkrypcji fonetycznej. Bardzo mnie to ucieszyło. Widać, że magazyn się rozwija. Jednak w trakcie czytania miałam wrażenie, że te słówka są wybrane losowo... Według mnie jeżeli już, to wszystkie powinny być zapisane w transkrypcji fonetycznej.

Nie można zapomnieć o tym, że do tego numeru został dołączony dodatek, który pobieramy ze strony internetowej. Dodatek to kieszonkowy poradnik językowy At the Airport. Przeglądając go poczułam się jakbym była na lotnisku. Myślę, że ten poradnik naprawdę pomógłby, gdzieś na lotnisku za granicą. Szkoda tylko, że nie był dołączony do magazynu w formie papierowej.

Podsumowując. Jak zwykle świetnie się bawiłam przy "English Matters". Ten numer baaardzo przypadł mi do gustu, bo znalazłam w nim wiele interesujących mnie tematów. Mam nadzieję, że kolejne numery będą również takie świetne. I oczywiście - polecam! Z całego serca Wam polecam, bo naprawdę przy "English Matters" można się dużo nauczyć.

Nowy numer English matters zachęca już samą okładką, która kolorystycznie idealnie wpasowuje się w wakacyjny klimat. Wewnątrz znajdujemy też dwa tematy sprzyjające tym wspaniałym dwóm miesiącom lata-w dziale Travel poznajemy Maltę, jej bogatą przeszłość i dobra, jakie oferuje mieszkańcom oraz odwiedzającym do dzisiaj. Nie miałam pojęcia o tak zaawansowanych możliwościach nauki angielskiego na tej niezwykłej wyspie! Najbardziej jednak zainteresował mnie kolejny artykuł, czyli "Behind the Scenes of Britain"-zachwycające miejsca, które nie są eksploatowane przed turystów do granic możliwości, a równie piękne co odległe, egzotyczne miasta i krainy. Większość zapisałam jako konieczne do zwiedzenia w przyszłości. :)
"Getting Ink Done" również czytałam z zaciekawieniem-jest to wywiad z nietuzinkowym nauczycielem angielskiego, który równocześnie jest tatuażystą-pasjonatem. Dalej możemy poczytać co nieco o Lorde, utalentowanej osiemnastolatki, która podbija radiowe top listy swym oryginalnym, zjawiskowym wokalem, a jako że od dłuższego czasu byłam fanem portalu antyteksty.com, podoba mi się idea tłumaczenia tekstów w "inteligentny" sposób na łamach czasopisma.
Artykuł o nadzwyczajnych budowlach i zagranicznych sposobach walki z brakiem mieszkań dla obywateli również mnie zaintrygował i utwierdził w przekonaniu, że zawsze można znaleźć rozwiązanie, nie ważne w jak trudnej sytuacji będziemy się znajdować-wystarczy odrobina innowacji, kreatywnego myślenia, chęci i solidnej pracy.
Czytając ten numer, korzystałam w pełni z oferowanych przez wydawnictwo opcji-wysłuchiwałam plików mp3 z nagraniami tekstów poprzez skanowanie kodów QR, wydrukowałam też listę słówek zawartych w numerze, zaznaczyłam te, których nie znałam i będę próbowała je zapamiętać. :)

• Jezyki Obce
  • Czasopisma
  • Różne
  • Moja biblioteczka
  • Od wydawnictw/portali/autorów
  • Magazyny językowe.

Dodaj cytat z książki English Matters, 47/2014 (lipiec/sierpień)